Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:17

Historia jako pokusa. Nowa książka z Westerplatte w tle

Muzeum Gdańska oddaje w ręce czytelników kolejną interdyscyplinarną publikację pokonferencyjną. W 426-stronnicowej książce przedstawiającej między innymi spory o symbol Westerplatte i gdańską tożsamość znajduje się 17 esejów badaczy oraz wywiad z urbanistą,  prof. Piotrem Lorensem. Publikację będzie można nabyć w promocyjnej cenie 48 złotych podczas nadchodzącego 102. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska.

„Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte” jest podsumowaniem dwóch konferencji naukowych przeprowadzonych w gdańskim Ratuszu Głównego Miasta w 2018 i 2019 roku. Mottem książki są słowa prof. Anny Wolff-Powęskiej: „Nie ma dobrej i złej pamięci historycznej, są tylko dobre i złe motywy jej ożywiania”.

– Książka jest spojrzeniem kilkunastu badaczy kilku dyscyplin humanistycznych (również technicznych) a także praktyków zajmujących się muzealnictwem oraz edukacją na procesy instrumentalizowania przeszłości. Westerplatte jest tylko pretekstem do analiz wychodzących daleko poza jego horyzont. Sięgają one do sfery mitów i uprzedzeń, jakimi karmią nas ci, którzy ją opowiadają, nie zawsze mając ku temu akademickie kompetencje. Czytelnik znajdzie w niej zapis sporu o polski patriotyzm i echa słynnego pytania: „Westerplatte czy Jedwabne?”, zadanego przed przez spierających się historyków, o to które lekcje z przeszłości Polacy powinni zapamiętać – mówi dr Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska, wicedyrektor oraz redaktor publikacji.

W tomie znajdziemy m.in. teksty: prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, prof. Petera Olivera Loewa, prof. Roberta Traby, prof. Małgorzaty Omilanowskiej oraz współtwórców Muzeum II Wojny Światowej – profesorów Piotra M. Majewskiego i Rafała Wnuka. Praca omawia spory o jeden z najważniejszych symboli II wojny światowej a także odsłania mechanizmy kreowania zbiorowych wyobrażeń o przeszłości. Czytelnicy znajdą w niej również opis zbioru pozytywnych praktyk pielęgnowania pamięci o czasach II wojny światowej.

– Książka mówi więc o pokusach, z jakimi mierzą się rządzący, ale i tzw. „zwykli ludzie”. Spory o historie rozpalają bowiem nie tylko akademików. Pokazujemy również praktyki z Polski i innych krajów (również Rosji) w zachowywaniu, ale i kreowaniu pamięci o przeszłości. Czy wszystkie wynikają z dobrych intencji? O tym przekonają się uczestnicy czwartkowej debaty – dodaje dr Janusz Marszalec.

Publikację będzie można nabyć 7 października w promocyjnej cenie 48 złotych podczas 102. spotkania z cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska prowadzonego przez dziennikarkę Esterę Flieger. W dyskusji w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta wezmą udział Mariusz Gąsior, Agnieszka Jaczyńska, dr Janusz Marszalec oraz profesorowie Ewa Solska, Grzegorz Motyka i Cezary Obracht-Prondzyński. Po spotkaniu publikacja będzie dostępna w kasach Muzeum Gdańska oraz online w cenie 56 złotych.

Spotkanie będzie transmitowane na gdansk.pl oraz TV Senior na YouTube.

 

Historia jako pokusa. Czwartki w Muzeum Gdańska [102]

  • Kiedy: 7 października 2021 (czwartek), godz. 17.00-18.30
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: nieodpłatny, wejście od godz. 16.40 przez przedproże od strony ul. Długiej
  • Liczba promocyjnych egzemplarzy w cenie 48 zł: 70 szt.