wystawa odblaski dom uphagena (2)

„Odblaski”. Spotkanie z obcym Gdańskiem w Domu Uphagena

Jan Misiek i Andrzej Taranek będą gośćmi nadchodzących Czwartków Muzeum Gdańska. 14 października br. artyści przedstawią zgromadzonym gościom kulisy najciekawszych dzieł prezentowanych na salach wystawowych Domu Uphagena. Kolejne spotkanie w sobotę, 23 października. Udział w obu jest nieodpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Spotkanie dwóch artystów o tak odmiennej twórczości to podróż w świat wciąż tajemniczego, pełnego porzuconych przedmiotów i zniszczonych budowli obcego Gdańska. Jan Misiek i Andrzej Taranek to gdańszczanie w pierwszym pokoleniu. Artyści, jak wielu ich rówieśników, poszukiwali własnej tożsamości w nowym mieście oraz rzeczy i pojęć bliskich do tych pozostawionych gdzieś w daleko w swoich małych ojczyznach. Podczas nadchodzącego spotkania artyści przybliżą nam historie delikatnych, wręcz kruchych kolaży cechujących się wieloznacznością przekazu oraz przepełnionych aurą tajemnicy i obcości rysunków ukazujących zapomniany, powojenny Gdańsk.

Udział w obu spotkaniach jest nieodpłatny, objęty rezerwacją miejsc mailową i telefoniczną (dla seniorek i seniorów). Limit uczestników wynosi 20 osób.

Jan Misiek (ur. 1949 r.), absolwent PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku, uczeń prof. Władysława Jackiewicza. Współpracował jako redaktor graficzny z Wydawnictwem Morskim i miesięcznikiem „Pomerania”. Jego prace eksponowano na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Tworzy prace abstrakcyjne, ale mające odniesienia do kultury antycznej, historii i literatury. Prace J. Miśka znajdują się miedzy innymi w zbiorach MNG, Muzeum w Toruniu oraz za granicą we Włoszech, Francji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych. Od 2006 r. tworzy cykl „Albumy gdańskie”.

Andrzej Taranek (ur. 1953r.), absolwent gdańskiej PWSSP, uczeń prof. Witolda Janowskiego, współpracuje od wielu lat z Wydawnictwem Uniwersytetu Gdańskiego, za projekty książek uzyskiwał wyróżnienia w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku. Jego prace pokazywano na wielu wystawach indywidualnych.

Odblaski

103. Czwartki Muzeum Gdańska