zdjecie decyzja mat umg

Carillony świętują wpis na listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

19 października podczas gali Narodowego Instytutu Dziedzictwa gdańska kultura carillonowa otrzymała decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wpis na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Z tej okazji w najbliższą piątek i sobotę z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta zabrzmią okolicznościowe koncerty.

Muzyka gdańskich carillonów to jedna z najstarszych miejskich tradycji, liczy sobie blisko 500 lat. W piątek i sobotę z wież Ratusza Głównego Miasta i kościoła św. Katarzyny, wybrzmią wyłącznie współczesne kompozycje. Będą to wyjątkowe koncerty, ponieważ w repertuarze znajdą się utwory współczesnych twórców napisane specjalnie na zamówienie Gdańska. Wykonane je Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska.

W 2020 roku decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, carillonowa muzyka w Gdańsku została wpisana na krajową listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.  W lutym 2021 rozpoczęto procedurę wpisania muzyki gdańskich carillonów na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Koncertów będzie można wysłuchać na żywo i online na facebookowym profilu Carillony gdańskie - Muzeum Gdańska.

Program

Piątek, 23.10.2021, godz. 11.00, wieża kościoła św. Katarzyny (Muzeum Nauki Gdańskiej), ul. Profesorska 3

• Elżbieta Sikora (*1943) – Running North (2020). Części: Wstęp, I, II, III, IV, Interludium, V, Epilog
  • Krzysztof Falkowski (*1996) – Little variation (2019)
  • Agata Zubel (*1978) – Pamięć z brązu (2021).

Sobota, 24.10.2021, godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

• Zygmunt Krauze (*1938) – Hejnał (2021)
  • Aleksander Nowak (*1978) – Trzy wezwania (2019). Część II: Wezwanie późne
  • Katarzyna Kwiecień-Długosz (*1978) – Ad Fontes (2020)