Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:47

„Gdański dynamit” z Nowego Portu! Ciekawostki w nowej publikacji Muzeum Gdańska

Książka poświęcona dziejom Nowego Portu to zbiór artykułów opisujących ciekawe i często nieznane dotąd fakty z historii dzielnicy. Czy wiedzieliście, że był tam produkowany „gdański dynamit” – towar niezwykle pożądany i przemycany za granicę? Wiedzieliście, że wybudowana już w 1899 r. zajezdnia tramwajowa służy do dziś? Te i inne tajemnice Nowego Portu możecie poznać dzięki nowej publikacji.

Do współpracy nad trzecim tomem z serii „Historie Gdańskich Dzielnic” Muzeum Gdańska zaprosiło osiemnastu autorów, głównie historyków oraz historyków sztuki reprezentujących różne ośrodki naukowe i instytucje. W książce znalazło się dużo map, grafik, ilustracji i zdjęć ilustrujących historię powstawania i rozwoju dzielnicy. 464-stronnicowa publikacja omawia 16 wątków związanych z historią Nowego Portu, m.in. o kształtowaniu się środowiska naturalnego u ujścia Wisły, o architekturze, przebudowie, mieszkańcach, a także o tym, co nazywano „gdańskim dynamitem” i dlaczego był tak pożądany.

Fabryka zakazanego towaru

W Nowym Porcie w okresie międzywojennym produkowano i eksportowano zakazany wówczas towar, nazywany „gdańskim dynamitem”, a mianowicie… spirytusu. Fabryka spirytusu powstała tam w 1884 r. W okresie międzywojennym był przemycany do krajów Morza Bałtyckiego, szczególnie do Finlandii, gdzie obowiązywała prohibicja. Szmuglowano go na łodziach również do Szwecji, Litwy, Łotwy, do Niemiec i do Polski. Mieszkańcy Nowego Portu na przemycie alkoholu zarabiali ogromne pieniądze, choć  kary za nielegalny handel były bardzo dotkliwe.

Nowy Port w ostatnich latach przechodzi rewitalizację, przyciąga ludzi oraz nowe instytucje. Na szczęście, mimo zmian, na jego terenie nadal można odnaleźć ślady poprzednich epok i niepowtarzalny klimat dawnej dzielnicy robotniczo-portowej, który czytelnik może odnaleźć również w tej publikacji.

3 tomy w cenie 2. Ponad 1500 stron

Publikację można nabyć w sklepie internetowym Muzeum Gdańska w dwóch wariantach. W pierwszym dostępny jest tom o historii Nowego Portu w cenie 47 złotych (cena nie obejmuje kosztów dostawy). Drugi jest adresowany dla wszystkich rozpoczynających przygodę z przeszłością gdańskich dzielnic.

W promocyjnej cenie 100 złotych można nabyć wszystkie trzy tomy. To ponad 1500 stron i ponad 50 esejów o historiach gdańskiego Chełma, Starego Przedmieścia i Nowego Portu. W każdej z książek czytelnik znajdzie ciekawe historie z zakresu archeologii, kultury materialnej, historii, historii sztuki i architektury. Promocja trwa do 15 listopada br. W sprzedaży znajduje się 100 zestawów. 

W czwartek, 2 grudnia 2021 roku o godz. 17.00 w Dworze Artusa w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska odbędzie się spotkanie promocyjne z autorami esejów trzeciego tomu poświęcone wybranym zagadnieniem przeszłości Nowego Portu.   

Historie Gdańskich Dzielnic

Zainicjowany przez Muzeum Gdańska w 2017 roku wieloletni projekt pod tytułem „Historie Gdańskich Dzielnic” ma na celu przypominanie mieszkańcom historii ich najbliższego otoczenia, zwrócenie uwagi na najciekawsze, a często nieznane fakty. Pierwszą częścią projektu jest wystawa plenerowa, która jest prezentowana na terenie dzielnicy. W Nowym Porcie można było ją oglądać w 2019 roku na pl. Wolności. W ramach wernisażu odbył się spacer edukacyjny po dzielnicy, a później cykl wykładów, podczas których specjaliści prezentowali wybrane zagadnienia z historii dzielnicy. Końcowym etapem, a zarazem zwieńczeniem pracy, jest wydanie publikacji.

Opis bibliograficzny: Historie Gdańskich Dzielnic, T. 3: Nowy Port, [red.] J. Dargacz, K. Kurkowska, L. Molendowski, Gdańsk 2021, ss. 464, ISBN: 978-83-61077-83-1.

Historie Gdańskich Dzielnic. Nowy Port. Spotkanie promocyjne

  • Kiedy: 2 grudnia 2021 (czwartek), godz. 17:00-18:00
  • Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
  • Wstęp: nieodpłatny
  • Rejestracja: czwartki@muzeumgdansk.pl

Historie Gdańskich Dzielnic, tomy 1-3. Sprzedaż promocyjna

  • 100 zestawów 3 tomów Historii Gdańskich Dzielnic (Chełm, Stare Przedmieście, Nowy Port) 
  • Cena: 100 zł
  • Link do produktu

Historie Gdańskich Dzielnic, tom 3: Chełm