Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:34

Muzeum Bursztynu wraca 19 listopada w nowej świątecznej odsłonie

W dniach 8-18 listopada 2021 roku Muzeum Bursztynu będzie wyłączone ze zwiedzania z powodu prowadzonych prac technicznych. W ciągu 10 dni zamontowany zostanie drugi ekran multimedialny o powierzchni 21 m2. Po ponownym otwarciu zwiedzający będą mogli skorzystać z wielu nowych atrakcji w tym interaktywnych luster oraz 19 ekranów multimedialnych. Przygotowana zostanie i otwarta nowa wystawa czasowa, a podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w sklepie Muzeum Bursztynu dostępne będą setki produktów i wydawnictw w obniżonych cenach. Od 19 listopada do 23 grudnia wydłużone zostaną również weekendowe godziny otwarcia.  

– Przerwa techniczna w Muzeum Bursztynu potrwa dokładnie 10 dni, ale wykorzystamy ją również na przygotowanie wielu atrakcji wpisujących się program nadchodzącego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Od 19 listopada w naszym oddziale dostępne będą nowe  instalacje multimedialne, które przygotowaliśmy od dwóch lat z myślą o najmłodszych i dorosłych, wyłączone do tej pory z użytku ze względu na pandemię COVID-19. Są to kąciki edukacyjne, wirtualna przymierzalnia bursztynu, kilkanaście interaktywnych filmów animowanych, wirtualne mapy oraz ściana multimedialna. Nowe tajemnice bursztynu będzie można odkrywać także dłużej. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego Muzeum Bursztynu będzie otwarte w weekendy do godziny 19.00. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.   

Poznaj i dotknij blisko 100m2 interaktywnej przestrzeni

Od 24 lipca do 3 listopada br. nowe Muzeum Bursztynu odwiedziło ponad 75 tys. osób. Z powodu pandemii COVID-19 wyłączono wszystkie planowane multimedia, które zostaną po raz pierwszy udostępnione 19 listopada 2021 roku. 

– Udostępnienie multimediów w okresie zimowym, gdy napływ turystów spoza Gdańska maleje, to planowe działanie z obawy przed efektem pandemii Covid-19, podyktowane troską o zdrowie zwiedzających. Większość z rozwiązań będzie wymagała dezynfekcji manualnej prowadzonej przez naszą obsługę, ale każdy ze zwiedzających bez obaw będzie mógł na siebie założyć wybrane eksponaty z sal wystawowych, odkryć bursztyn bałtycki na poziomie cząsteczki atomu, bądź przenieść się dotykiem palca do świata sprzed dziesiątek milionów lat. Ponad 20 nowych atrakcji będzie można poznać niemalże codziennie na mediach społecznościowych Muzeum Bursztynu. – dodaje Waldemar Ossowski.      

Wśród udostępnionych ekranów największy ma łączną powierzchnię 21 m2. Będzie można na nim zobaczyć multimedialne pokazy mody bursztynowej prezentowanej na Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii „Amberif”.   

Bożonarodzeniowe atrakcje w Muzeum Bursztynu

Od 19 listopada na zwiedzających będzie czekała nie tylko wyposażona w multimedia wystawa stała. Na poziomie „0” udostępniona zostanie wystawa czasowa „Trendbook 2021” ukazująca nowoczesne wzornictwo projekty w wykonaniu jubilerów i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Z tej okazji kolekcja Muzeum Bursztynu wzbogaci się o nowy eksponat, który oficjalnie przekaże znana projektantka Anna Orska, prowadząca telewizyjną produkcję „Warsztaty Świata”.

Od 19 listopada w sklepie w Muzeum Bursztynu w promocyjnych cenach będzie dostępnych ponad 100 bursztynowych produktów, od kosmetyków, po biżuterię i wydawnictwa Muzeum Gdańska. Bursztyn będzie można poznać także poprzez wydarzenia wpisujące się w nadchodzący Jarmark Bożonarodzeniowy: konkursy, pokazy ognia & bursztynu, weekendowe pokazy szlifowania bursztynu oraz oprowadzania kuratorskie.

Odkryj historię Gdańska 

W dniach przerwy technicznej w Muzeum Bursztynu udostępnione do zwiedzania będą inne oddziały Muzeum Gdańska, tj.: Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa oraz Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. W dwóch pierwszych poza wystawami stałymi prezentowane są również wystawy czasowe. Informacje dla zwiedzających podawane są zakładce „Zaplanuj Wizytę” na www.muzeumgdansk.pl.

Bożonarodzeniowy harmonogram otwarcia Muzeum Bursztynu  

 • 8-18 listopada 2021 – nieczynne
 • 19 listopada – 23 grudnia 2021 (piątek – czwartek)
  • Poniedziałek: 10.00-16.00*
  • Wtorek: nieczynne (dzień gospodarczy)
  • Środa: 10.00-16.00* (wolny wstęp)
  • Czwartek: 10.00-16.00*
  • Piątek: 10.00-19.00*
  • Sobota: 10.00-19.00*
  • Niedziela: 10.00-19.00*

* Zakup biletów i wstęp na sale wystawowe jest możliwy na 60 minut przed zamknięciem Muzeum

 • 24-25 grudnia 2021 – nieczynne
 • Ceny biletów: 20 zł normalny, 10 zł ulgowy, 45 zł rodzinny (do 8 osób)
 • Nieopłatnie: posiadacze Karty Mieszkańca (1 raz w roku), Darczyńcy Muzeum Gdańska, inne osoby uprawnione

Załączniki