Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 08:00

Kolory dawnego Gdańska. 17 tom serii Res Gedanenses w sprzedaży

Muzeum Gdańska udostępniło do sprzedaży nową książkę. 245-stronnicowa, bogato ilustrowana rozprawa dr Anny Kriegseisen to podróż w świat szlachetnych barw barwionych w masie… ciasta wapiennego oraz imitacji białego i czarnego marmuru. Publikację można nabyć w cenie regularnej 65 zł. Upust otrzymają uczestnicy cyklu spotkań Czwartki w Muzeum Gdańska.

W dawnym Gdańsku każdy budynek, a nawet jego najmniejszy detal miał odpowiedni, nadany kolor. Paleta barw dawnych miast zależała w dużej mierze od dostępnych lokalnie surowców używanych do przygotowania pigmentów. Miasta hanzeatyckie kojarzą się nam z czerwienią, Tuluza z rożem, a langwedockie kamienice z kolorem żółtym.   

– Liczne przekształcenia, przebudowy i II wojna światowa niemalże zniszczyły barwny krajobraz gdańskich ulic. Dzięki ocalałym elementom i materiałom archiwalnym możemy odtworzyć dynamiczny obraz kolorystyki dawnego miasta. – mówi dr Anna Kriegseisen, autorka książki – Dla przykładu w XVI i XVII wieku dominowały barwy ciemne, które dla osiągnięcia kontrastu zestawiano z odcieniami bieli. Z kolei w XVIII wieku paleta kolorów ulega zmianie. Na fasadach pojawiają się np. róż angielski i jasna żółcień. Zmianom ulegają również dekoracje rzeźbiarskie elewacji kamienic.

Książka omawia takie zagadnienia jak: kolorystyka gdańskich budynków w okresie XVI-XVIII wieku, zasady kompozycji kolorystycznych począwszy od tynków, przez imitacje materiałów szlachetnych, aż po dekoracje malarskie kamienic, bud, fasad szkieletowych i ich elementów metalowych oraz drewnianych konstrukcji. Studium przybliża również czytelnikowi informacje na temat wykonawców, używane przez nich techniki oraz stosowane palety barw.

Do otwartej sprzedaży trafi 400 egzemplarzy 17 tomu serii Res Gedanenses w cenie 65 złotych. Publikację będzie można nabyć w cenie 65 złotych w kasach Muzeum Gdańska oraz poprzez sklep internetowy.

W czwartek, 25 listopada 2021 r. o godz. 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się spotkanie promocyjne w ramach cyklu Czwartki w Muzeum Gdańska, podczas którego będzie można nabyć książkę w cenie 55 złotych.


Anna Kriegseisen, Kolory Gdańska. Kompozycje barwne fasad od XVI do końca XVIII wieku, Res Gedanenses. Studia i materiały Muzeum Gdańska, T. XVII, Gdańsk 2021, ss. 245, ISBN: 978-83-61077-99-2.   


Czwartki w Muzeum Gdańska (107) - Kolory Dawnego Gdańska

Spotkanie z dr Anną Kriegseisen / promocja publikacji

  • Kiedy: 25 listopada 2021 (czwartek), godz. 17.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wejście: od 16.40 przez przedproże od strony ul. Długiej
  • Cena promocyjna: 55,00 zł

Załączniki