Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:57

60 „magicznych” prac. Dwa jubileusze. Tomasz Sętowski w Muzeum Gdańska

60 prac, obrazów, rzeźb, grafik i inkografii wybitnego surrealisty i przedstawiciela realizmu magicznego, Tomasza Sętowskiego można podziwiać do 30 stycznia 2022 w Ratuszu Głównego Miasta. Wystawa czasowa „Imaginarium” została zorganizowana dla uczczenia 60. rocznicy urodzin artysty oraz 40-lecia pracy twórczej.

– Od kilku lat w Muzeum Gdańska prezentujemy i przybliżamy współczesne malarstwo znakomitych polskich malarzy. Po wystawach prac wychowanków Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: dr Aleksandry Prusinowskiej i Włodzimierza Szpingera postanowiliśmy, wspólnie z galerią sztuki ToTuart, przybliżyć twórczość Tomasza Sętowskiego – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – To nie tylko okazja do podziwiania sztuki. Prezentując dzieła w naszym Muzeum chcemy pokazywać mieszkankom i mieszkańcom Gdańska ciekawe prace artystów rozchwytywanych na rynku sztuki. Jednym z nich jest właśnie Tomasz Sętowski.  Sztuka współczesna ma też to do siebie, że bardzo rzadko jednym miejscu można zobaczyć przekrój całej twórczości. Większość prac pokazywanych w ramach Imaginarium  pochodzi ze zbiorów prywatnych, które są sporadycznie udostępniane szerszej widowni.      

6 m2 realistyczno-magicznych alegorii. „Czyściec” – najnowsze dzieło Sętowskiego

Wernisaż wystawy odbył się w sobotę, 20 listopada. Pośród zaprezentowanych dzieł można podziwiać największą, najbardziej osobistą i najświeższą pracę Tomasza Sętowskiego. Czyściec (łac. purgatorium) to praca tworzona przez kilka ostatnich miesięcy, podsumowująca życie artysty, jego związek z ludźmi oraz własnymi dziełami i sztuką. Obraz o powierzchni blisko 3 na 2 metry kwadratowe można zobaczyć w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta, niemalże na samym początku wystawy. Warto jednak wrócić do niego na zakończenie zwiedzania, by odkryć w nim nawiązania do reszty prezentowanych dzieł i odczytać przekaz artysty.

Na salach wystawowych prezentowane są również prace nawiązujące do Gdańska i jego krajobrazu kulturowego. Tu również magia przenika się z tym, co realne i namacalne, np. Długim Pobrzeżem, czy fontanną Neptuna.

Artysta „na topie”. Wartość jego prac wzrosła czterokrotnie

Na wystawę „Imaginarium” warto wybrać się jeszcze z jednego powodu. W ostatnich czterech latach wartość prac Sętowskiego wzrosła niemal czterokrotnie. Organizator wystawy – warszawska galeria sztuki Totuart, której właścicielem jest gdańszczanin Marek Duchnowski, wystawia  i sprzedaje dzieła mistrza już od wielu lat.

– Tomasz Sętowski jest artystą wyjątkowym, a jego prace trafiają wprost do wyobraźni. Jego malarstwo jest jednocześnie niezwykle uniwersalne, tj. świetnie komponuje się z każdą przestrzenią, zarówno nowoczesnymi wnętrzami, jak i tymi zabytkowymi. Z tego względu postanowiliśmy przybliżyć twórczość Mistrza w sercu Gdańska, czyli Ratuszu Głównomiejskim – mówi Marek Duchnowski – To też jedna z niewielu okazji na zobaczenie tak dużej liczby prac w jednym miejscu oraz wybrania tych, które są do zakupu, a są prezentowane na wystawie.

Wystawę czasową „Imaginarium” można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta do niedzieli, 30 stycznia 2022 roku.

Godziny otwarcia i ceny biletów

Realizm magiczny to tendencja estetyczna w sztukach plastycznych, ukształtowana w Niemczech w latach 20. XX wieku. Jego cechą charakterystyczną jest odwoływanie się do wyobraźni, nawiązywanie do legend i mitów oraz lokalnych tradycji. Realizm miesza się z magią i nieoczywistymi wprost odwołaniami w różnych proporcjach. Całość kompozycji artystycznej, silnie nasycona alegoriami, skrywa zazwyczaj głębszy przekaz.


Tomasz Sętowski (ur. 1961) - jeden z najwybitniejszych artystów nurtu realizmu fantastycznego. Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie. Dzieła Mistrza to połączenie wirtuozerii technicznej, niezwykłej wyobraźni i niepowtarzalnego stylu. W ciągu ostatnich 4 lat ceny za jego obrazy wzrosły 4-krotnie (dane na podstawie wyników aukcyjnych artinfo.pl na dzień 17.10.2021).

Studiował na kierunku artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. W 1991 roku został członkiem ZPAP. Po indywidualnym debiucie w kraju (wystawa w BWA, Częstochowa 1994), jego prace zostały włączone do wystawy objazdowej „Surrealiści polscy” prezentowanej w Polsce w latach 1995-1997. W roku 1998 jego twórczością zajęła się  między innymi nowojorska galeria Stricoff Fine Art Ltd.

Załączniki