Zdjęcie. Fragment tramwaju z dwoma oknami. Wewnątrz siedzą 4 osoby z maseczkami zakrywającymi częściowo twarz. Patrzą  w telefon, albo w szybę (w kierunki widza). W prawym oknie u góry napis "8 Jelitkowo". Pada śnieg.

Wybrano najpiękniejsze zdjęcia w konkursie fotograficznym Mój Gdańsk 2021

11 nagród i jedno wyróżnienie w czterech kategoriach konkursowych. Muzeum Gdańska wyłoniło zwycięskie fotografie w konkursie Mój Gdańsk 2021. Od marca do końca października gdańszczanie i gdańszczanie przesłali prawie 400 zdjęć.

– Mój Gdańsk to konkurs adresowany do osób zainteresowanych uwiecznianiem wszystkich odsłon życia codziennego naszego miasta, różnorodności jego krajobrazu oraz naszych historii – tych wielkich i tych małych. Poprzez taką formę współpracy z mieszkańcami nasze Muzeum pełni jedno z postawionym przed nim zadań, polegającym na sprawowaniu funkcji kronikarza miasta. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – W drugiej edycji konkursu nagrodziliśmy jedenaście najciekawszych prac z prawie 400 propozycji nadesłanych przez gdańszczanki, gdańszczan oraz osoby z całej Polski. Zasady przyszłorocznej edycji ogłosimy na początku 2022 roku.

Pula nagród w konkursie Mój Gdańsk wynosi 20 tys. złotych. W każdej z czterech kategorii konkursowych przewidziano nagrody w wysokości:

• 2500 zł za I miejsce;
  • 1500 zł za II miejsce;
  • 1000 zł za III miejsce.

Prace ocenia Jury złożone z pracowników Muzeum oraz profesjonalnych fotografów.

Kategoria: Kultura

W kategorii „Kultura” wyróżniono dwie ze 108 nadesłanych prac:

• I miejsce: Andrzej Tuźnik – „Wystawa”
  • II miejsce: Nikola Stępień – „Koncert na żywo”

Kategoria: Gdańszczanie

W kategorii „Gdańszczanie” nadesłano 53 zdjęcia. Nagrodzono 3 prace i przyznano jedno wyróżnienie. Zwyciężyło zdjęcie ilustrujące gdańszczan w tramwaju nr 8. Wyróżniono zdjęcie pracownika spółki zajmującej się likwidacją odpadów niebezpiecznych podczas odbioru odpadów ze Szpitala Wojewódzkiego.

• I miejsce: Jakub Steinborn – „Linią numer 8”
  • II miejsce: Zuzanna Melka – „Światek Czesława Podleśnego”
  • III miejsce: Hanna Pałczyńska – „Dolarowiec”
  • Wyróżnienie: Jakub Rybicki – „Wojownik”

Kategoria: Wydarzenia z życia miasta

W kategorii „Wydarzenia z życia miasta” nadesłano 56 zdjęć. Narodzono trzy prace. Zwyciężyła fotografia z przedostatniej rozprawy warszawskich aktywistów, którzy obalili pomnik ks. Prałata Henryka Jankowskiego.

• I miejsce: Paweł Wróblewski – „Rozprawa”
  • II miejsce: Paweł Wróblewski – „Wróciłem”
  • III miejsce: Witold Bianga – „Granica człowieczeństwa”

Kategoria: Gdańsk nieznany

Najbardziej popularną kategorią w tym roku okazała się kategoria „Gdańsk nieznany”. Nadesłano w niej 160 zdjęć. Jury najwyżej oceniło pracę przedstawiającą odcinek ulicy Biskupiej na Biskupiej Górce.

• I miejsce: Małgorzata Szura–Piwnik – „Na zakręcie”
  • II miejsce: Mateusz Koc – „Pośród tajemnic”
  • III miejsce: Grzegorz Tatar – „Ropa naftowa”

Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane w przyszłym roku w ramach mini-wystawy czasowej.