Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:12

Odrdzewiacz. Głos młodego pokolenia w Galerii Palowej Ratusza Głównomiejskiego

Wraz z przygotowaniami do świąt Bożego Narodzenia na salach wystawowych Ratusza Głównego Miasta zagoszczą obrazy odzwierciadlające życie ulicy oraz muzyka hip-hopowa. Nietypowa konwencja wystawy czasowej młodego artysty Edwarda w Galerii Palowej zwraca uwagę na problem osób społecznie wykluczonych. Prace będzie można zobaczyć do 3 stycznia 2022 roku.

– Od trzech lat w Galerii Palowej pokazujemy wystawy czasowe związane z Gdańskiem. Otwieramy się również szerzej na to co dzieje się w naszym mieście tu i teraz, przypatrujemy się wydarzeniom ze sfery kultury i ciekawym artystom. Stąd też idea zaprezentowania prac Edwarda, który uważany jest za młodego, dobrze zapowiadającego się artystę. Wystawa adresowana zarówno do młodszego pokolenia, które zrozumie przekaz prac, ale również osób dorosłych, zainteresowanych tym jak dziś młode pokolenie patrzy, odbiera i wyraża się na temat otaczającego ich świata oraz jego problemów i wyzwań. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Wystawa to prezentacja wybranych prac artysty. Edward Pytlos tworzy nie tylko obrazy, murale, graffiti, prace związane z architekturą, ale także muzykę.

– Nadchodzą święta i prawie wszyscy staramy się być dla siebie lepsi. Kupujemy prezenty, słuchamy świątecznych piosenek i planujemy wigilijne spotkania. Dlaczego zatem w tym szczególnym czasie proponuje obejrzenie obrazów, na których próżno szukać choinki, ozdób świątecznych i stajenki? – zastanawia się Edward Pytlos, autor wystawy – Chciałbym, żeby oglądając sceny z drugiego lub trzeciego planu naszego życia, osób cierpiących, samotnych lub wykluczonych, widz dostrzegł nadzieję dla świata, miłość i szacunek dla każdego człowieka. Chcę, żeby moja wystawa była jak odrdzewiacz, który z naszych myśli i uczuć zdejmie rdzę uprzedzeń i stereotypów, sprawi, że choćby na chwilę powrócimy do dziecięcej naiwności, naiwnej wiary w ludzi i dobro na świecie!

„Może lepiej być nie może”?

Wyboru prac artysta dokonał wspólnie z kuratorem wystawy Małgorzatą Gliwińską- Radwańską, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i projektantką wystaw. Jej zdaniem obrazy Edwarda można śmiało nazwać głosem młodego pokolenia – wrażliwego, inteligentnego, uważnego. Wydaje nam się że młodzież żyje dziś wygodnie, banalnie, mając dostęp do wszystkiego czego brakowało wcześniejszym pokoleniom.

W pracach Edwarda zderzamy się z uderzającą brutalnością współczesnego świata. Obrazy są szczerym portretem patologii, jakie kryją się w pozornie idealnym otoczeniu. Mierząc się z wewnętrznym niepokojem, bohaterowie obrazów Edwarda dochodzą do wniosku „że może lepiej być nie może” (Edward Pytlos, wiersz „Krew”). Stopieni w zmartwieniach, na szczęście odnajdują w sobie wielka siłę – młodość, miłość i bliskość. Ekspozycji towarzyszy muzyka grupy hip-hopowej “Korekcja Linii”, w której artysta pisze teksty i tworzy muzykę.

 

Edward Jan Pytlos (ur. 2003, Warszawa) - uczeń IV Liceum im. Marynarzy WOP w Gdańsku oraz Kuźni Warsztaty Sztuki. Stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska w kategorii Wybitny Talent. W swoich pracach próbuje pokazać różne stany ludzkiego umysłu, w możliwie prosty sposób wolny od własnych interpretacji.

Młody twórca ma już na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych: „Festiwal uczuć” i „Prawny grzech w GS Nowy Warzywniak” w Oliwskim Ratuszu Kultury, „Wenecki karnawał w Gdańsku” w Domu Uphagena”, „Żywot długi, piłka krótka „w klubie Winda GAK. Edward uczestniczył w wystawie zbiorowej w Galerii Spazio SV podczas Biennale sztuki 2019 w Wenecji. Zrealizował kilka projektów artystyczno-społecznych we współpracy z lokalnymi społecznościami, np. cykl obrazów w oknach zrujnowanych kamienic w Gdańsku Oruni, murale w Gdańsku Letnicy i we Wrzeszczu oraz liczący ponad 150 m2 mural „Wyspiański taniec” w Gdańsku-Sobieszewie, wykonany na zlecenie Międzynarodowych Targów Gdańskich w ramach projektu Wyspa Drogowiec.

 

Odrdzewiacz. Wystawa czasowa w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta Gdańska

Terminy: 7 grudnia 2021 (wtorek) – 3 stycznia 2022 (poniedziałek)

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47

Informacje o godzinach otwarcia i cenach biletów: strona internetowa Muzeum Gdańska

Załączniki