dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 15:13
„Gdańsk pamięta”. Koncert upamiętniający Ofiary Grudnia ’70
Muzeum Gdańska upamiętni 51. rocznicę protestów na Wybrzeżu w formie transmitowanego na żywo koncertu na carillon, przygotowanego przez Monikę Kaźmierczak. Wykonanie utworów poprzedzi wstęp historyka, dr. Janusza Marszalca z Muzeum Gdańska. Koncert będzie transmitowany na profilu Carillonów gdańskich, Muzeum Gdańska oraz za pośrednictwem gdansk.pl.
Protesty robotników na Wybrzeżu rozpoczęły się 14 grudnia 1970 r. w odpowiedzi na podwyżkę cen przez władze PRL. W Gdańsku dokonała się rzecz z pozoru niemożliwa. Spalono i splądrowano budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – symbol znienawidzonej władzy.
– Tylko w naszym mieście zginęło łącznie 9 osób, w tym jeden milicjant, a setki osób zostało rannych, bądź pobitych. 51 lat temu, 16 grudnia, pod bramą nr 2 gdańskiej Stoczni im. Lenina, gdzie dziś stoi Pomnik Poległych Stoczniowców, od kul wojska padli robotnicy: Jerzy Matelski i Stefan Mosiewicz. To dwie ostatnie ofiary protestów w Gdańsku. Pamiętamy o innych poległych z Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina – łącznie o 45 osobach oraz o tysiącach rannych i pobitych. Bez Grudnia’70 nie byłoby możliwe zwycięstwo nad komunizmem dekadę później w Sierpniu’80 i demokratyzacji Polski – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska.
W repertuarze koncertu znalazły się „Lacrimosa” z Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Ballada o Janku Wiśniewskim” Andrzeja Korzyńskiego, „Preludium e-moll op. 20 nr 4” Fryderyka Chopina oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
Ofiarom Grudnia ’70. Koncert carillonowy
- Kiedy: 16 grudnia 2021 (czwartek), godz. 12:00-12:20
- Gdzie: Kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 / okolice Muzeum Bursztynu w Gdańsku
- Wykonanie: Monika Kaźmierczak
- Wstęp historyczny: dr Janusz Marszalec
- Transmisje online:
- www: gdansk.pl
- Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska & Muzeum Gdańska