Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

grafika wystawy, zdjęcia AKowców z Wolnego Miasta Gdańska
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:38

Z Wolnego Miasta Gdańska do Armii Krajowej. Wystawa plenerowa

Walczyli w powstaniu warszawskim, byli również „cichociemnymi”. Sylwetki 10 wyjątkowych żołnierzy Armii Krajowej zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej w sobotę, 12 lutego br. przy ulicy Grobla I w Gdańsku. Wspólnym mianownikiem są ich związki z Wolnym Miastem Gdańsk. Wystawę będzie można zobaczyć do 25 marca 2022 roku.

Wystawa czasowa wpisuje się w obchody 80. rocznicy przemianowania rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego działającego od 1939 roku Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W ramach gdańskich obchodów odbędzie się kolejna odsłona akcji Światło dla Bohatera na Kwaterze AK Cmentarza Łostowickiego oraz msza. Muzeum Gdańska z kolei udostępnia wystawę czasową „Z Wolnego Miasta do Armii Krajowej”.

– W szeregach podziemnej armii, podległej rządowi polskiemu na uchodźstwie, nie zabrakło Polaków z byłego Wolnego Miasta Gdańska. Niektórzy z nich, jak Brunon Mionskowski czy Hildegarda Bigocka, byli już przed wojną zaangażowani w konspirację antyhitlerowską na terenie gdańskim. – mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Akowców mających Gdańsk w życiorysie, można było spotkać w oddziałach partyzanckich, wśród uczestników powstania warszawskiego, a nawet w gronie cichociemnych – żołnierzy do zadań specjalnych, którzy po wyszkoleniu w Anglii byli przerzucani do kraju drogą powietrzną. Na wystawie prezentujemy 10 sylwetek wyjątkowych kobiet i mężczyzn, którzy walczyli o wolność okupowanej Ojczyzny. 

Wśród zaprezentowanych osób znajdują się: Tadeusz Reyman, Norbert Gołuński (ps. „Bombram”, „Mars”, „Witold” – cichociemny), Edgar Milewski (ps. „Kruk”), Hildegarda Bigocka (ps. „Halina”, „Hilda”, „Maria”), Zygmunt August Sikorski (ps. „Sim”, „Blondyn”), Brunon Mionskowski („Sokół”, „Adam”), Leon Godlewski, Budzimira Muzyk (ps. „Budka”, „Irena”), Józef Weichbrodt („Konrad”, „Neuman”), Elżbieta Marcinkowska.

Udostępnienie wystawy odbędzie się w sobotę, 12 lutego 2022 roku, o godz. 13.00 przy ul. Grobla I w Gdańsku.

Terminy wystawy: 12 luty – 25 marca 2022

Miejsce: ul. Grobla I, Gdańsk