Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie. Maciej Świeszewski (z lewej) i Waldemar Ossowski (z lewej). Trzymają obraz "Lech". W tle wnętrze Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:25

„Lech”. Nowy dar dla Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska otrzymało w darze obraz prof. Macieja Świeszewskiego. Obraz olejny na płótnie o wymiarach 40 na 40 centymetrów był prezentowany w ramach wystawy „Czterdzieści” zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy.

Malarstwo Świeszewskiego jest surrealistyczne, niekiedy mroczne. Swoją twórczość określa jako „paranoję współczesności”. W tym samym duchu stworzony został obraz przedstawiający głowę Lecha Wałęsy. Do zbiorów Muzeum Gdańska trafił wprost z wystawy „Czterdzieści”, zorganizowanej w ubiegłym roku z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego przez Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego. Do 31 stycznia 2022 roku prezentowano 40 prac w formatach 40 na 40 centymetrów.

– „Lech” to osobisty, artystyczny protest przeciwko niszczeniu symboli. Nie chciałem namalować i umieścić na wystawie dzieła, które nie wywoła w widzu refleksji, dlatego długo szukałem inspiracji. Pomyślałem o dawnych wybitnych artystach, np. Boznańskiej, Siemiradzkim i Grottgerze. Dziś, mimo ich talentu, nie mamy wielu okazji by podziwiać ich prace, a to przecież były autorytety malarstwa. I chociażby stąd na obrazie pojawia się motyw ściętej głowy na srebrnym półmisku. – mówi prof. Maciej Świeszewski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Przekazany portret został przekazany do zbiorów Muzeum Gdańska, które buduje kolekcję obrazów związanych z gdańszczankami i gdańszczanami.

– W naszych zbiorach posiadamy dawne portrety. Tworzymy również kolekcję współczesnych portretów znanych gdańszczanek i gdańszczan. W styczniu 2020 roku do Muzeum Gdańska trafił podarowany przez Pana Mariusza Grzędę z organizacji Pracodawców Pomorza obraz śp. Pawła Adamowicza autorstwa Anny Wypych-Klimowskiej. Posiadamy również obraz Joanny Muszkowskiej-Penson i inne. Podarowany obraz profesora Świeszewskiego wpisuje się w ramy tworzonej kolekcji i w przyszłości zostanie zaprezentowany na którejś z wystaw stałych w oddziałach naszego Muzeum. – mówi Waldemar Ossowski.

Profesor Maciej Świeszewski został 381. Darczyńcą Muzeum Gdańska. 

Maciej Świeszewski – malarz, rysownik, grafik, profesor zwyczajny. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki PWSSP (obecnie ASP w Gdańsku). Od ponad ćwierć wieku prowadzi pracownię dyplomującą. Wystawiał swoje prace m.in. w Belgii, Chinach, Stanach Zjednoczonych, na Ukrainie czy Wielkiej Brytanii. Jego prace były prezentowane na ponad 80 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2003 i 2015) oraz Wielkiej Pomorskiej Nagrody Artystycznej (2019).

Od początku lat 90. wiceprezes Fundacji im. Daniela Chodowieckiego, działającej przy berlińskiej Akademie der Künste, założonej przez Güntera Grassa. Szczególnie ceni sobie twórczość Jacka Malczewskiego, Witkacego oraz Tadeusza Kantora. Ostatniemu z nich w 1989 r. poświęcił obraz „Umarła Klasa”. Od 2016 r. w hali przylotów gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy można oglądać największy z jego obrazów - „Ostatnią Wieczerzę”.