Zdjęcie przedstawia widok od dołu na dzwony carillonu i sklepienie szczytu wieży Ratusza.

O pokój dla Ukrainy. Gdańska odsłona światowej inicjatywy carillonistów

Gdańskie carillony dołączają do akcji Światowego Stowarzyszenia Carillonistów. W piątek i sobotę odbędą się dwa koncerty w wykonaniu Moniki Kaźmierczak. Transmisja koncertów będzie dostępna również online, na mediach społecznościowych.

– Koncerty o pokój na Ukrainie odbędą się w sobotę, 5 marca na 4 kontynentach. Usłyszymy je w Europie, Ameryce, Azji oraz Australii. Akcja jest również wspierana przez rosyjskich i ukraińskich carillonistów. W tych dwóch krajach, w Petersburgu i w Kijowie powstały niedawno nowe carillony, a także szkoły kształcące przyszłych muzyków. – mówi Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska – W Gdańsku, zgodnie z tradycją koncertów wieżowych odbędą się one w piątek i sobotę. Podczas drugiego z koncertów wspólnie z trębaczem Pawłem Huliszem wykonamy hymn Ukrainy. Nie zabraknie również utworów ukraińskich kompozytorek i kompozytorów.

Pierwszy koncert odbędzie się w piątek, o godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny. Sobotni rozpocznie się o 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta. Transmisja obu odbędzie się za pośrednictwem profilu Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska na Facebooku.

W repertuarze koncertów znajdą się utwory kompozytorek ukraińskich: lwowianki Oksany Herasymenko i kijowianki Iryny Riabczun oraz „La belle dame sans merci” Wałentina Sylwestrowa oraz tzw. duchowy hymn Ukrainy – pieśń "Boże, zbaw Ukrainę". Wykonanie hymnu Ukrainy na carillon i trąbkę przewidziane jest podczas koncertu sobotniego.

O pokój dla Ukrainy. Gdańska odsłona światowej inicjatywy carillonistów

Pierwszy koncert