dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 10:43
Pamiątki po Theo Gapskim w Muzeum Gdańska. Darczyńcą Piotr Roniarski
Do zbiorów Muzeum Gdańska trafił fragment spuścizny po Theo Gapskim. Zbiór obejmuje ponad 20 obiektów, w tym trzy przedwojenne albumy fotograficzne zawierające ponad 100 fotografii przedstawiających dawny Gdańsk, Sopot oraz inne pomorskie miejscowości. Pamiątki po urzędniku miejskim i muzyku ówczesnej Państwowej Filharmonii Bałtyckiej przekazał Piotr Roniarski z Bolszewa.
Urodzony 31 października 1894 roku w Berlinie Theodor Gapski do 1945 roku był gdańskim urzędnikiem miejskim. Po zakończeniu II wojny światowej, w polskim Gdańsku, pracował w Państwowej Filharmonii Bałtyckiej (obecnej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej), gdzie zajmował posadę muzyka. Grał na altówce. Pamiątki po Theo Gapskim otrzymał w prezencie przyjaciel rodziny, Piotr Roniarski z Bolszewa.
– Zbiór pamiątek otrzymałem pod koniec lat 80. XX wieku. Odwiedzałem wówczas Stuttgart i mieszkających tam członków rodziny Gapskich, z którymi po wojnie i przed wyjazdem do Niemiec przyjaźniła się moja rodzina. Chcieli oni, by pamiątki trafiły do Gdańska – mówi Piotr Roniarski. – Wyraziłem zgodę, ale musiałem jeszcze przekroczyć granicę między dawnym RFN a NRD. Podczas kontroli granicznej serce zabiło mi mocniej, bo nie wiedziałem jak celnicy podejdą do kwestii przewozu starych zdjęć i dokumentów. Szczęśliwie, skrupulatnie sprawdzali zachodni sprzęt gospodarstwa domowego, a pamiątkami nawet się nie zainteresowali. Po powrocie postanowiłem zatrzymać na chwilę w swoim domu, ale teraz nadszedł czas, by trafiły we właściwe ręce.
Piotr Roniarski został 383. Darczyńcą Muzeum Gdańska. Każdy, kto posiada pamiątkę związaną z historią przedwojennego i powojennego Gdańska, może przekazać ją do zbiorów miejskiego Muzeum.
Wykaz pamiątek podarowanych przez Piotra Roniarskiego
- Akt chrztu Theo Gapskiego, ur. 31.10.1894 r. w Berlinie (odpis)
- Wyciąg aktu urodzenia, wystawiony przez Urząd Stanu Cywilnego w Sopocie w 1952 r.
- Pamiątka I Komunii Świętej Teodora Gapskiego, wystawiona przez Kaplicę Królewską w Gdańsku 25.03.1908 r.
- Dokument poświadczający zatrudnienie Theo Gapskiego na stanowisku sekretarza miejskiego w Gdańsku, wystawiony przez Senat Wolnego Miasta Gdańska 29.08.1922 r.
- Kartki na żywność (chleb, cukier) wydane przez miasto Gdańsk w 1923 r.
- Karnet zawierający koperty na kartki żywnościowe z reklamą kąpieliska w Sopocie, lata 20.
- Pamiątkowe obrazki z okazji 25-lecia kapłaństwa ks. Paula Schütza z Sopotu, 1961 r.
- Dokumenty Gertrudy Gapskiej z domu Theil z lat 1949–1957 (legitymacja ubezpieczeniowa, legitymacja związkowa, legitymacja pracownicza).
- Kilka numerów czasopisma „Unser Danzig”, 1951, 1957, 1967.
- Trzy numery czasopisma „Für Alle”, wydawanego w latach I wojny światowej.
- Plan Królewca wydawnictwa Pharus, okres międzywojenny.
- Mapa lasów sopockich i oliwskich, 1932 r.
- Mapa Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie, 1940 r.
- Plany Trójmiasta, 1957 r.
- Album ze zdjęciami rodziny Theil z Sopotu, okres międzywojenny.
- Album ze zdjęciami rodzinnymi Teodora Gapskiego z okresu od pocz. XX w. po lata 50.
- Album ze zdjęciami rodzinnymi Teodora Gapskiego z okresu po 1945 r.