dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 15:22
Gdańsk pomaga Ukrainie. Oferta Muzeum Gdańska dla uchodźców i Polaków
Nieodpłatny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska oraz cykl zajęć stacjonarnych i online dla dzieci i młodzieży szkolnej z Ukrainy to propozycje kompleksowego wsparcia w związku z działaniami wojennymi za naszą wschodnią granicą. Wolny wstęp będzie obowiązywał od 19 marca. Nieodpłatne zajęcia objęte rezerwacją miejsc rozpoczną się 22 marca.
– Nie pozostajemy bierni wobec tragedii narodu ukraińskiego. Nasz program powstał w oparciu o zapytania gdańszczanek i gdańszczan, którzy przyjęli rodziny pod własny dach, albo nieraz organizują pomoc dla dziesiątek osób. Stąd też wsparcie Muzeum adresujemy przede wszystkim do osób pomagającym uchodźcom w Gdańsku oddając do ich dyspozycji szeroką ofertę zajęć muzealnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży w wieku 6-17 lat. – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Zapraszamy również do Muzeum wszystkich obywateli Ukrainy. Im oraz przewodnikom z Polski będzie przysługiwało prawo do nieodpłatnego wstępu do oddziałów Muzeum.
Solidarni z Ukrainą. Wolny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska
Wszyscy obywatele Ukrainy będą uprawnieni do wolnego wstępu do Muzeum Bursztynu, Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Domu Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej od soboty, 19 marca 2022 roku.
- Podczas wizyty w kasach oddziałów Muzeum obywatel Ukrainy okazuje paszport albo dowód osobisty wydany przez organy terytorialne Ukrainy. W przypadku jego braku wystarczy ustna deklaracja;
- Dzieci i młodzież z Ukrainy przebywające pod opieką dorosłych są zwolnione z wymogu okazywania dokumentów;
- W oddziałach Muzeum oraz Gdańskim Centrum Pomocy będą dostępne przed-przewodniki w języku ukraińskim w wersji drukowanej oraz cyfrowej (do pobrania na telefon poprzez kod QR).
Polkom i Polakom pomagającym uchodźcom również przysługuje prawo do nieodpłatnego wstępu według określonych niżej zasad.
- Na każdą grupę składającą się do 10 osób z Ukrainy do nieodpłatnego wstępu upoważniony jest jeden przewodnik z Polski;
- Pozostałe osoby towarzyszące, niebędące obywatelami Ukrainy, zobowiązane są do zakupu biletów według obowiązującego cennika albo odbioru biletu za pomocą ważnej Karty Mieszkańca;
- W poniedziałki przypada dzień wolnego wstępu. Uprawnieni są do niego wszyscy zwiedzający.
Zasady zwiedzania:
- Na salach wystawowych nie obowiązują limity osób;
- Zwiedzający są zobowiązani do noszenia maseczek ochronnych;
- Wejście na sale wystawowe będzie możliwe do 45 minut przed zamknięciem oddziałów Muzeum Gdańska.
- Zgłoszenie wizyty grupy oraz zapytania dot. zasad wstępu można przesłać na adres mailowy kontakt@muzeumgdansk.pl.
Informacje oraz przydatne narzędzia dostępne są pod poniższymi linkami:
- Link do przedprzewodników po oddziałach Muzeum Gdańska.
- wersja ukraińskojęzyczna będzie dostępna wkrótce na stronie internetowej Muzeum Gdańska
- wersja polskojęzyczna
- Link do godzin otwarcia oddziałów i cen biletów
„Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy”. Nieodpłatne zajęcia stacjonarne i online
Zajęcia dla dzieci oraz młodzieży z Ukrainy będą prowadzone przez Viktorię Verteletską, Annę Trubinę oraz artystę Vasyla Netsko, Darczyńcę Muzeum Gdańska. Podczas zajęć warsztatowych dzieci otrzymają poczęstunek i upominki.
Cykl warsztatów „Tak mówimy. Tak żyjemy” ma ułatwić aklimatyzację w Gdańsku. Poświęcony jest podobieństwom i różnicom językowym oraz życiu w mieście. Podzielone na dwa tematyczne bloki spotkania będą się odbywały od wtorku do piątku w sali edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Pierwsze zajęcia odbędą się w wtorek 22 marca 2022 roku, kolejne zaś według następującego harmonogramu:
- wtorki 12.30-17.00, dla grupy wiekowej 12-14 lat
- środy 14.30-19.00, dla grupy wiekowej 14-17 lat
- czwartki 10.00-14.30, dla grupy wiekowej 6-9 lat
- piątki 10.00-14.30, dla grupy wiekowej 9-12 lat
Warsztaty sztuki Vasyla Netsko to oferta adresowana do dzieci w wieku 10-15 lat. Zajęcia arteterapii łączą w sobie naukę malowania połączoną z ćwiczeniami sportowymi. Spotkania w Ratuszu Głównego Miasta będą odbywać się w poniedziałki, począwszy od 28 marca 2022 roku w godz. 10.00-14.00.
W zajęciach mogą uczestniczyć również jedno z rodziców dzieci. W przygotowanym dla siebie kąciku umożliwiony zostanie dostęp do Internetu poprzez komputer stacjonarny.
Ilość wolnych miejsc na oba z warsztatów jest ograniczona i wynosi 10 osób na każde z zajęć. Rezerwacji można dokonać poprzez przesłanie SMS’a na numer telefonu: 509 226 351. W treści należy podać dzień miesiąca, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę i wiek dzieci.
W przypadku wyczerpania puli miejsc, w miarę możliwości czasowych, zostanie zaproponowany inny termin przeprowadzenia zajęć.
Dwujęzyczne lekcje online poświęcone historii Gdańska przeznaczone są dla nauczycieli klas szkół podstawowych i licealnych prowadzących klasy mieszane. Zajęcia odbywają się poprzez aplikację MSTeams. Oferta obejmuje takie zajęcia jak:
- „Panienka z okienka” (dla młodszych roczników);
- „W domu państwa Uphagenów” (dla wszystkich roczników szkolnych);
- „Żeglarskie życie” (dla młodszych roczników);
- „Herb Gdańska” (dla wszystkich roczników szkolnych);
- „Kultura średniowiecza na przykładzie Gdańska” (dla starszych roczników);
- „Tajemnice Medycyny” (dla starszych roczników).
Termin i temat lekcji uzgadniany jest indywidualnie z nauczycielami pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl. Opis ofert znajduje się na stronie internetowej Muzeum Gdańska w zakładce „Edukacja”. Zajęcia prowadzone są od poniedziałku do piątku.
Ważne informacje dla obywateli Ukrainy i osób wspierających uchodźców
- Obywatele Ukrainy uprawnieni są do nieodpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Gdańsku.
- Na stronie Gdańsk pomaga Ukrainie znajdują się aktualne informacje dot. wsparcia dla uchodźców. Akcję można również wesprzeć materialnie, niematerialnie oraz finansowo.
Solidarni z Ukrainą. Wolny wstęp do oddziałów Muzeum Gdańska
- Kiedy: od 19 marca 2022 (sobota)
- Harmonogram: poniedziałek 10-16, środa 10-16, czwartek 10-18; piątek-niedziela 10-16
- Opis: nieodpłatny wstęp dla wszystkich obywateli Ukrainy oraz obywateli Polski będących ich przewodnikami (1 osoba na każdą 10-osobową grupę obywateli Ukrainy)
- Miejsca: Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
Warsztaty „Tak tu mówimy. Tak tu żyjemy”
- Kiedy: od 22 marca 2022 (wtorek)
- Harmonogram: wtorki 12.30-17.00; środy zajęcia 14.30-19.00, czwartki 10.00-14.30, piątki 10.00-14.30
- Opis: nieodpłatne czterogodzinne warsztaty dla dzieci w różnych grupach wiekowych
- Limit miejsc: 10 osób
- Miejsce: Ratusz Głównego Miasta / sala edukacyjna, ul. Długa 46/47; wejście od strony ul. Piwnej 35/37
- Rezerwacja miejsc SMS: +48 509 226 351; W treści należy podać dzień miesiąca, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę i wiek dzieci.
Warsztaty Sztuki Vasyla Netsko
- Kiedy: od 28 marca 2022 (poniedziałek)
- Harmonogram: poniedziałki 10.00-14.30
- Opis: nieodpłatne czterogodzinne warsztaty artystyczne połączone z zajęciami sportowymi dla dzieci w różnych grupach wiekowych
- Limit miejsc: 10 osób
- Miejsce: Ratusz Głównego Miasta / sala edukacyjna, ul. Długa 46/47; wejście od strony ul. Piwnej 35/37
- Rezerwacja miejsc SMS: +48 509 226 351; W treści należy podać dzień miesiąca, imię i nazwisko opiekuna oraz liczbę i wiek dzieci.
Lekcje online dla szkół
- Kiedy: od 21 marca 2022 (poniedziałek)
- Opis: nieodpłatne lekcje online dla klas dwujęzycznych odbywające się poprzez aplikację MSTeams. Termin uzgadniany jest wspólnie z prowadzącymi zajęcia
- Limit miejsc: brak
- Rezerwacja terminów i tematów lekcji: edukacja@muzeumgdansk.pl