Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:15

TREND BOOK 2022 i Osiem ósmych. Dwie wystawy w Muzeum Bursztynu

Bursztynowy design w dwóch odsłonach wystaw czasowych z okazji otwarcia Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022. TREND BOOK 2022 i Osiem ósmych, czyli dwie opowieści o teraźniejszości i przyszłości bursztynu przygotował prof. Słowmir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Na obu wystawach znajduje się razem ponad 200 autorskiej, często niekonwencyjnej biżuterii oraz przedmiotów użytkowych.

Oprócz działalności dydaktycznej Sławomir Fijałkowski znany jest z wielu aktywności promujących współczesne wzornictwo – jako autor publikacji Trend Book, kurator Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF w Gdańsk, juror i konsultant artystyczny Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej w Legnicy, pomysłodawca ważnych wystaw, autor tekstów, inspirator działań, w których centrum pozostaje bałtycki bursztyn, ale także projektant współpracujący z wiodącymi firmami jubilerskimi.

Trend Book. Po raz dwunasty

Wystawa czasowa prezentuje ponad 70 obiektów złotniczych wykonanych z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu w ramach 12. odsłony projektu Trend Book. Celem autorskiego projektu prof. Sławomira Fijałkowskiego, wpieranego przez projektantów z całego świata, jest implementacja aktualnych trendów stylistycznych w projektowaniu biżuterii.

– Trend Book to dwanaście lat nieprzerwanych analiz, których efektem jest seria publikacji. To również kompleksowa dokumentacja przemian technologicznych, stylistycznych i marketingowych bursztynnictwa, czyli ważnego wyróżnika endemicznie gdańskiej kultury materialnej. Konstruując brief projektowy na rok 2022 wyodrębniliśmy makrotrendy stylistyczne, które – naszym zdaniem – najbardziej zauważalnie określać będą kierunek ewolucji wzornictwa, także dla projektowania kolekcji biżuterii z zastosowaniem bursztynu w przyszłych latach. – mówi prof. Sławomir Fijałkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Artyści wyodrębnili pięć głównych kategorii projektowych, które będzie można zobaczyć nieodpłatnie od 23 marca 2022 roku na poziomie „0” w nowym Muzeum Bursztynu.

  • squircle > dokładnie w połowie drogi pomiędzy kwadratem (square) a okręgiem (circle);
  • wabi sabi > inspirowana dalekowschodnią filozofią celebracja doskonałej niedoskonałości;
  • drop > najbardziej wyrafinowany i ponadczasowy kształt bursztynowego szlifu;
  • VR > projekty przygotowane w środowisku wirtualnej rzeczywistości, przeniesione do programów pro CAD / CAM;
  • xenofauna > monsterologiczny ogród postaci gaming’owych, fantastycznych i całkowicie zmyślonych.

Wystawa TREND BOOK 2022 jest jednym z wydarzeń programowych Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii AMBERIF SPRING 2022.

Trend Book powstał przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gdańsku oraz Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu.

Osiem ósmych. Crash-test z prawdziwie eksperymentalnym designem

Osiem Ósmych to pierwsza w Trójmieście retrospektywna, indywidualna wystawa autorskiej biżuterii Sławomira Fijałkowskiego – obejmująca okres 1997-2022. Autor jest profesorem sztuk plastycznych – obecnie związanym z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku gdzie na Wydziale Architektury i Wzornictwa prowadzi Pracownię Designu Eksperymentalnego, obejmującą również projektowanie biżuterii. Na wystawie w Muzeum Bursztynu prezentowanych jest ponad 120 prac.

Usystematyzowana w cykle tematyczne ekspozycja ukazuje w większości obiekty złotnicze, w zdecydowanej większości z zastosowaniem bałtyckiego bursztynu. Znajdują się wśród nich zarówno prace o jednoznacznie artystycznym / unikatowym / narracyjnym charakterze, jak również eksperymentalny design, modele prototypowe i limitowane kolekcje produktów zrealizowanych przez autorskie studio projektowe Tetrahedron.

Wystawa dostępna będzie od 23 marca do 30 września 2022 r. w sali czasowej Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Wstęp jest odpłatny, w ramach wstępu na wystawę stałą.

 

Trendbook 2022

Kiedy: 23 marca 2022 – marzec 2023

Gdzie: Muzeum Bursztynu, poziom „0” (ogólnodostępny)

Wstęp: nieodpłatny

Godziny otwarcia: strona internetowa Muzeum Gdańska

 

Osiem ósmych

Kiedy: 23 marca 2022 – 30 września 2022

Gdzie: Muzeum Bursztynu, poziom „0”, sala wystaw czasowych

Wstęp: biletowany

Godziny otwarcia i ceny biletów: strona internetowa Muzeum Gdańska

Załączniki