Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:28

Nowa odsłona „Sucharski. Oblicza”

W Zespole Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte została zaprezentowana nowa odsłona wystawy czasowej „Sucharski. Oblicza”. Towarzyszyć jej będą warsztaty adresowane do młodzieży dotyczące weryfikowania informacji zawartych zarówno w źródłach historycznych, jak i współczesnych kanałach informacyjnych.

Nowa odsłona wystawy czasowej otwarta będzie dla publiczności według określonego harmonogramu w Zespole Szkół Morskich przy ul. Wyzwolenia 8 do niedzieli, 5 czerwca 2022 roku, z wyłączeniem okresu egzaminów maturalnych. Ponowne udostępnienie będzie miało we wrześniu 2022 roku.

Wystawa czasowa przypomina i przybliża sylwetkę mjr. Sucharskiego, który poświęcił życie służbie ojczyźnie, ale podlega nieraz skrajnym ocenom historyków i badaczy tematyki kampanii polskiej 1939 r. Śledząc biografię Majora możemy poznawać losy Polaków pod zaborami, podczas I wojny światowej, po odzyskaniu niepodległości oraz w latach II wojny światowej.

Postać majora Sucharskiego i obrońców Westerplatte przykładem dla nauczycieli i uczniów

– Pomysł na zaprezentowanie wystawy „Sucharski. Oblicza” jest tak naprawdę kontynuacją misji Muzeum realizowanej w gdańskich dzielnicach. Oprócz publikacji, cyklu wystaw plenerowych, animowania działań kulturalnych i edukacyjnych przyszedł czas na projekt we wnętrzach gdańskich szkół. Tę formę aktywności będziemy kontynuować w przyszłych latach - zapowiada Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Choć niemiecki atak na Polskę we wrześniu 1939 r. nastąpił w wielu miejscach, to właśnie Westerplatte bronione przez Sucharskiego i jego żołnierzy stało się symbolem wojennego bohaterstwa, ale i przestrogi, że to właśnie tu zaczął się najstraszniejszy konflikt w dziejach.

– Uczniowie i nauczyciele naszych szkół od lat angażują się w kultywowanie pamięci o bohaterskich obrońcach Westerplatte, zarówno jako Klub Szkół Westerplatte, a także jako współorganizator Zlotu Rodzin Westerplatczyków. Tej wystawie i warsztatom towarzyszy też współczesny kontekst. Najważniejszym przesłaniem, które niesie historia Westerplatte jest hasło „Nigdy więcej wojny”, a trzeba przypomnieć, że wielu naszych uczniów pochodzi z napadniętej przez Rosję Ukrainy – dodaje Hanna Szkodo, Dyrektor Zespołu Szkół Morskich.

Tematyka warsztatów dla uczniów pozwoli nabyć im cenne kompetencje

W przestrzeni publicystycznej pojawiło się szereg oskarżeń w stosunku do mjra Sucharskiego. Zarzucano mu brak kompetencji, a czasem nawet tchórzostwo. Tego typu tezy nie wytrzymują krytyki źródłowej, dlatego tak ważne jest, aby zawsze weryfikować informacje odnoście przeszłości, jak i teraźniejszości. Służyć temu będą warsztaty dotyczące tzw. fejków wczoraj i dziś, prowadzone w językach polskim i ukraińskim.

– Krytyka źródeł historycznych w pewnym uproszczeniu polega na określaniu autentyczności i ich wiarygodności. Jak umiejętności nabywane podczas warsztatów historycznych wykorzystywać we współczesnym, pełnym chaosu informacyjnego świecie? Czy propaganda i „fejki” to zjawisko współczesne, czy też znane od dziesiątków, setek, a może tysięcy lat? Jak poznawanie i badanie historii może nas uodpornić na manipulacje obrazami i słowami? – mówi Mateusz Jasik z Muzeum Gdańska. – Na te pytania będziemy odpowiadać wspólnie z młodzieżą – uczestnikami warsztatów opartych na wystawie „Sucharski. Oblicza”. Przyjrzymy się oskarżeniom wysuwanym w stosunku do Majora Sucharskiego, niemieckiej wojnie propagandowej, ale i próbom przedmiotowego traktowania historii w ostatnich latach.

Pierwsza, wiosenna edycja będzie dostępna wyłącznie dla uczniów Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, zaś jesienna zostanie włączona do oferty edukacyjnej Wartowni Nr 1 na Westerplatte, oddziału Muzeum Gdańska.

Wystawa czasowa „Sucharski. Oblicza.”

Gdzie: Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte, ul. Wyzwolenia 8

Terminy wolnego wstępu dla wszystkich mieszkańców i turystów:

  • 09-10.04. (weekend) - godziny 10.00-15.00
  • 25-29.04. (dni powszednie) - godziny 15.00-19.00
  • 04-01.05 (weekend) - godziny 10.00-15.00
  • 01-03.06. (dni powszednie) - godziny 15.00-19.00
  • 04-05.06. (weekend) - godziny 10.00-15.00

W maju odbywają się egzaminy maturalne. Wystawa będzie zamknięta. 

Partnerzy: Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, Zespół Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte

Organizatorzy składają szczególne podziękowania za pomoc w organizacji wystawy Muzeum Marynarki Wojennej i ks. Pawłowi Górnemu, proboszczowi Parafii św. Jadwigi Śląskiej w Nowym Porcie.