Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:50

Mariupol 2022. Opowieść o pokoju i wojnie

W środę, 20 kwietnia 2022 roku, w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się drugie spotkanie z cyklu „Wokół Ukrainy” organizowane przez Muzeum Gdańska. O sytuacji w objętym działaniami wojennymi Mariupolu opowiedzą jego mieszkanki: Marina Jurczenko wraz ze swoją matką – Lubą. Udział w spotkaniu jest nieodpłatny.

7 marca 2022 roku prezydent Wołodymir Zełenski nadał status miast-bohaterów pięciu miastom, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji. Na tej liście znalazły się Hostomel, Czernichów, Chersoń, Charków oraz Mariupol. To ostatnie jest miastem partnerskim Gdańska. Obecnie, w 50. dniu wojny, to właśnie Mariupol ucierpiał najbardziej. Bronione wciąż miasto zostało zniszczone niemalże w 90 procentach. Jego mieszkańcom udało się uciec, ale podczas działań wojennych, bombardowań i ewakuacji w korytarzach humanitarnych tysiące mariupolczyków zostało zabitych, bądź wywiezionych w głąb putinowskiej Rosji.

– O Mariupolu, czyli mieście symbolu toczącej się wojny w Ukrainie, opowiedzą Marina Jurczenko i jej mama Luba. Po 20 dniach wegetowania w piwnicy w ostrzeliwanym przez Rosjan Mariupolu zdołały ewakuować się z oblężonego miasta. Znalazły schronienie w Gdańsku – mówi Janusz Marszalec, zastępca Dyrektora Muzeum Gdańska. – Z relacji Mariny i Luby wyłania się obraz przedwojennego Mariupola, jego niepowtarzalnego uroku i codziennego szczęścia, zburzonego w jednej chwili przez napaść Rosjan. Podczas spotkania opowiedzą, jak można było przeżyć w krzyżowym ogniu 20 dni, co jadło się podczas blokady i o czym marzyło. Będzie to opowieść o strachu i sile, która pozwoliła przetrwać.

Marina i Luba wiedzą, że w 1945 roku Gdańsk przypominał dzisiejszy Mariupol. Wierzą też, że po zwycięstwie zostanie odbudowany tak jak Gdańsk i nadal będzie jednym z najpiękniejszych miast Ukrainy. Trzeba tylko zwyciężyć…

W rozmowie ze świadkami zniszczenia miasta wezmą udział Kacper Dziekan i Dmitriy Panto, którzy przed wojną realizowali projekt budowy Portu Kultur, wielofunkcyjnego centrum kultury w Mariupolu. Rozmowę poprowadzi Janusz Marszalec.

Mariupol 2022. Opowieść o pokoju i wojnie

  • Cykl: Wokół Ukrainy
  • Termin: 20 kwietnia (środa), godz. 17.00-18.30
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wejście: od 16.40 przez przedproże Ratusza Głównego Miasta od strony ul. Długiej
  • Wstęp: nieodpłatny