Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:38

Czwartki w Muzeum Gdańska. Tym razem o historii modeli okrętów…

W nadchodzący czwartek, 21 kwietnia 2022 roku odbędzie się 113. spotkanie poświęcone historii modeli okrętów z Wielkiej Hali Dworu Artusa w Gdańsku. Gościem wydarzenia będzie dr. inż. Jerzy Litwin. Wstęp jest wolny.

Wyposażenie Dworu Artusa w postaci kolekcji podwieszonych modeli okrętów nadało temu wnętrzu specyficzny, morski charakter. Modele żaglowców z Dworu Artusa pochodzące z okresu od XVI do połowy XIX wieku, tworzą najcenniejszą tego typu kolekcję w Polsce i jedną z najciekawszych w Europie, dając świadectwo wielorakich związków Gdańska z morzem.

Podczas spotkania z dr. inż. Jerzym Litwinem będzie można nabyć książkę prelegenta poświęconą okrętom z Dworu Artusa i ich dziejom w cenie 50 złotych.


Jerzy Litwin
jest absolwentem Instytutu Okrętowego Politechniki Gdańskiej. W latach 1972–1988 w Centralnym Muzeum Morskim kierował Działem Historycznego Budownictwa Okrętowego. Od 15 XI był 1991 wicedyrektorem do spraw merytorycznych CMM, od 1 VI 2001 do 31 grudnia 2018 roku jego dyrektorem.

Z inicjatywy Jerzego Litwina udało się dokonać przebudowy tzw. składu kolonialnego i budowy Ośrodka Kultury Morskiej. Był również inicjatorem utworzenia Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Dzięki jego staraniom w grudniu 2013 roku minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmienił nazwę CMM na Narodowe Muzeum Morskie.

Z jego inicjatywy została także utworzona sieć europejskich muzeów rzek, której uczestnicy spotykają się corocznie w kolejnych miastach europejskich. Obowiązki związane z pełnioną funkcją nie przeszkodziły dyrektorowi Jerzemu Litwinowi w kontynuacji pracy naukowej – wydał 6 książek (w tym jedną w Niemczech) oraz opublikował ponad 220 artykułów, w tym ponad 50 za granicą (w języku angielskim i tłumaczonych na niemiecki, holenderski i litewski).

Modele okrętów z gdańskiego Dworu Artusa

  • Cykl: Czwartki w Muzeum Gdańska
  • Kiedy: 21 kwietnia 2022 (czwartek), godz. 17.00-18.00
  • Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44
  • Wstęp: nieodpłatny
  • Cena publikacji: 50 złotych