Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:11

Baśniowe ilustracje Gdańska i Pomorza w Domu Uphagena

Do 2 października w Domu Uphagena w Gdańsku będzie można zapoznać się z ponad 140 projektami ilustracji do książek dla dzieci autorstwa Bożeny Truchanowskiej i Wiesława Majchrzaka. Popularne w latach 50., 60. oraz 70. XX wieku od zapomnienia ocalił Jacek Friedrich wraz z żoną Agnieszką. Wystawa adresowana do dzieci starszych i… młodszych. Poza grami, łamigłówkami oraz puzzlami wystawie towarzyszy również katalog.

– W dziejach polskiego projektowania graficznego po drugiej wojnie światowej na pierwszy plan wysuwa się niewątpliwie tak zwana polska szkoła plakatu, która zasłużenie zyskała światowy rozgłos, ale przecież i inne dziedziny ówczesnej polskiej grafiki projektowej zasługują na uznanie i uwagę. Szczególnie owocne było dwudziestolecie pomiędzy polityczną odwilżą roku 1956 a połową lat 70-tych – mówi dr hab. Jacek Friedrich, kurator wystawy i kolekcjoner. – Znakomicie rozwinęło się wówczas również ilustratorstwo książek dla dzieci i młodzieży. Niezliczone wprost ilustracje publikowane zarówno w książkach, jak i w czasopismach, takich jak „Miś”, „Świerszczyk” czy „Płomyczek”, kształtowały wizualną wrażliwość kolejnych roczników młodych Polaków. Wśród znakomitych współtwórców owego zjawiska byli również Bożena Truchanowska i Wiesław Majchrzak.

Sentymentalna podróż w przeszłość. Na tej wystawie można "na legalu" pomalować ściany

Na wystawie zaprezentowano ponad 140 projektów ilustracji, zarówno w kolorze oraz czarno-białych ukazujących Gdańsk i Pomorze. Towarzyszą im książki, np. popularny wśród młodzieży „Złoty strąd”, który uznawany jest za najpiękniej ilustrowaną książkę dla dzieci powojennej Polski.

–  Okres lat 1950-1970 ostatnio zyskuje na popularności. Wyroby wykonane w tym czasie, np. ceramika, szkło, ale też i meble osiągają wysokie ceny. My z kolei zapraszamy do zwrócenia uwagi na twórczość, która kształtowała wyobraźnię i świadomość kilku pokoleń Polaków – mówi dr Ewa Szymańska, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska – Nasza wystawa adresowana jest także do dzieci, dla których przygotowaliśmy specjalnie kącik dziecięcy. Będą w nim dostępne nie tylko puzzle z ilustracjami pokazywanymi na wystawie, ale także gry i łamigłówki. Najmłodsi z uczestników będą z kolei mogli, całkowicie legalnie, pomalować muzealne ściany i tworzyć własne ilustracje.

Tematykę wystawy poznasz dzięki katalogowi i spotkaniom

Tytułowe Maszty i Baszty to dwa popularne motywy ilustracji zakochanego w Gdańsku Wiesława Majchrzaka. Dzięki staraniom muzealników światło dzienne ujrzał bogato ilustrowany katalog wystawy, z esejami autorstwa dr. hab. Jacka Friedricha, dr. Janusza Mosakowskiego oraz wywiadem Doroty Jakubowskiej przeprowadzonym z właścicielem kolekcji.

Wystawie towarzyszą spotkania adresowane do mieszkańców Gdańska. W soboty, 11 czerwca i 3 września, odbędą się oprowadzania kuratorskie. Z kolei 29 września o godz. 17.00 odbędzie się rozmowa o kondycji polskiego ilustratorstwa, w którym wezmą udział dr hab. Małgorzata Cackowska, dr Anita Wincencjusz-Patyna, redaktor Marta Lipczyńska-Gil oraz dr hab. Jacek Friedrich. Tego samego dnia przeprowadzone zostaną warsztaty dla seniorek i seniorów. Zapisy na ostatnie z wymienionych spotkań zostaną uruchomione w dniu 22 września.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, przy ul. Długiej 12. Godziny otwarcia oraz ceny biletów dostępne w zakładce Dom Uphagena na stronie internetowej Muzeum Gdańska.

 

Oprowadzania kuratorskie - dr hab. Jacek Friedrich

  • Kiedy: 11 czerwca (sobota) godz. 12.00 oraz 3 września (sobota) godz. 11.00
  • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Wstęp: wolny

 

Rozmowa wokół wystawy o polskim ilustratorstwie lat minionych i najnowszych z udziałem dr hab. Małgorzaty Cackowskiej (UG), dr Anity Wincencjusz-Patyny (ASP Wrocław), red. naczelnej Marty Lipczyńskiej-Gil (czasopismo „Ryms”), dr hab. Jacka Friedricha (MNG, UG)

  • Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 17.00
  • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Wstęp: wolny

 

Muzeum Gdańska Seniorom

Baszty wśród masztów i inne obrazki, czyli o polskiej ilustracji książkowej po 1945 r.

  • Kiedy: 29 września (czwartek) godz. 12.00
  • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Wstęp: obowiązują zapisy - prowadzone od 22 września

Załączniki