Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:50

Historie Gdańskich Dzielnic. Przeszłość Oruni w plenerowej odsłonie

W niedzielę, 12 czerwca, w Parku Oruńskim nastąpi inauguracja szóstej edycji projektu Historie Gdańskich Dzielnic. Tradycyjnie zaczynamy wystawą plenerową, która w tym roku została poświęcona historii dzielnicy Orunia–Święty Wojciech–Lipce. Prezentacja wystawy połączona ze spacerem historycznym po dzielnicy odbędzie się w ramach Festynu Rodzinnego w Parku Oruńskim, na jesieni zaś cykl czterech wykładów. Za dwa lata wydana zostanie książka.

– Historie Gdańskich Dzielnic to długofalowy projekt Muzeum Gdańska. Każdego roku przybliżamy mieszkańcom dzieje ich małych ojczyzn oraz zapraszamy do współudziału w ich tworzeniu poprzez przekazywanie fotografii i pamiątek – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Po Chełmie, Starym Przedmieściu, Nowym Porcie, Siedlcach oraz czterech dzielnicach Zaspy i Przymorza przybliżymy najciekawsze wątki związane z historią gdańskiej Oruni. Wystawie będą również towarzyszyć wydarzenia adresowane do mieszkańców naszego miasta.

Historie współtworzone przez gdańszczan

Ważnym elementem każdej edycji projektu jest zbiórka zdjęć prowadzona wśród mieszkańców. Szóstą edycję Historii Gdańskich Dzielnic wzbogaciło ponad 400 fotografii.

– W tym roku udało nam się pozyskać ciekawe zdjęcia. Niektóre z nich zostały przekazane do muzeum na stałe. Otrzymaliśmy np. 29 fotografii z dwóch oruńskich szkół – SP nr 56 przy ul. Małomiejskiej 8 i SP nr 8 przy ul. Brzegi 50/52. Ósemka już nie istnieje, ale jej budynek jest charakterystycznym punktem Starych Szkotów – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – W tym roku uczyniliśmy także wyjątek i przyjęliśmy zdjęcia wykonane w XXI wieku. Podczas zbiórki otrzymaliśmy liczne zdjęcia ilustrujące skutki powodzi z 2001 roku.

Dzieje Oruni dostępne dla każdego. Na jesieni spotkania dla mieszkańców

Wystawa opisuje historie terenów wchodzących w skład dzisiejszej dzielnicy. Wraz z każdą edycją Historii Gdańskich Dzielnic zmienia się jej treść. 

– Przygotowując kolejne edycje projektu uzmysławiamy sobie, jak niezwykle zróżnicowanym i bogatym tworem jest obecny Gdańsk. Historia każdej dzielnicy zawiera ciekawe, unikatowe wątki, które chcemy zaprezentować i odpowiednio zilustrować. Interesujące okazały się dzieje Oruni, gdzie w okresie Wolnego Miasta Gdańska działała aktywnie polska społeczność. Stąd też losom polskich działaczy poświęciliśmy odrębną planszę wystawy – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska. – Dużo uwagi poświęciliśmy też Raduni i Potokowi Oruńskiemu, szczególnie że od pierwotnej nazwy potoku pochodzi nazwa Oruni. Cieki wodne mocno wpisały się w historię dzielnicy, zresztą infrastruktura wodna była kluczowym czynnikiem rozwoju tego terenu. Sama Radunia była też przyczyną licznych powodzi nawiedzających dzielnicę przez setki lat.

Poza samą wystawą plenerową dzieje Starych Szkotów, Oruni, Lipiec i Świętego Wojciecha przybliży cykl czterech spotkań z archeologami oraz historykami. Wykłady odbędą się jesienią. W przeciągu dwóch najbliższych lat ukaże się książka, przygotowana przez Muzeum Gdańska oraz naukowców zaproszonych do opracowania najciekawszych wątków związanych z historią dzielnicy. 

Otwarcie wystawy odbędzie się 12 czerwca 2022 r. o godz. 15.00 w ramach festynu organizowanego przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej w Parku Oruńskim. Po otwarciu zaplanowany jest 90-minutowy spacer z przewodnikiem Ryszardem Kopittke szlakiem najważniejszych zabytków i innych ciekawych miejsc Oruni.

Do 1 września wystawę będzie można zobaczyć na terenie Parku Oruńskiego, a następnie przy kościele św. Ignacego.

 

Historie Gdańskich Dzielnic VI: Orunia Orunia–Święty Wojciech–Lipce

  • Wystawa: do 31 sierpnia w Parku Oruńskim, od 1 września przy kościele św. Ignacego
  • Wstęp: wolny

Spacer po dzielnicy z Ryszardem Kopittke

  • Gdzie: Park Oruński
  • Kiedy: 12 czerwca 2022 (niedziela), godz. 15.00-16.30
  • Wstęp: wolny