Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Akcja Lato, fot A Grabowska, mat MG
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:46

Poznaj miasto dzięki letnim spacerom z Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza Mieszkańców i Turystów do wspólnego spędzania czasu w ramach corocznej inicjatywy „Akcja Lato”. Wakacyjny urlop spędzony wśród gdańskich zabytków, może być inspirującym i ciekawym przeżyciem. Odpłatne zajęcia adresowane są do turystów odwiedzających Gdańsk, ale również dla mieszkańców, którzy chcą odkryć na nowo historię swojego miasta.

– Staramy się być głosem ponad tysiącletniego miasta i użyczamy go wybitnym gdańskim mieszkańcom, którzy współtworzyli to wyjątkowe lokalne dziedzictwo – mówi Monika Kryger z Muzeum Gdańska, kierownik Działu Edukacji. – Z nami poznasz nie tylko uczonych lokalnych patrycjuszy czy polityków, pokazujemy też dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze. Można Gdańsk zobaczyć, ale można i poznać. Wybór należy do odwiedzających nasze miasto!

Zajęcia adresowane są do turystów i mieszkańców niezależnie od wieku. Z oferty będzie można skorzystać w każdy dzień tygodnia, począwszy od 25 czerwca do 31 sierpnia, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej, pod numerem 514 222 205, bądź mailowej pod adresem edukacja@muzeumgdansk.pl. Koszt zajęć to 4 zł od osoby. Co dziesiąta osoba w grupie jest zwolniona z opłat. Grupa musi liczyć minimum 4 osoby. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Spacer „Arsenał dawnego Gdańska”

Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska”

Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Śladami gdańskiej Temidy”

W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.

Uwagi: Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spacer „Po [historii] Wielkiej Alei”

Wielka Aleja w Gdańsku to wyjątkowa przestrzeń, jeden z najcenniejszych zielonych zabytków w Gdańsku, obszar unikalny w skali kraju – najstarsze w Polsce miejskie założenie zieleni w formie dwukilometrowej, czterorzędowej alei. W XIX wieku obok paryskich Pól Elizejskich była zaliczana do najbardziej reprezentatywnych przykładów tego typu projektów.

Rozciągnięta wzdłuż dzielnicy Aniołki jest nieodłącznym elementem krajobrazu miasta, ale też miejscem pełnym tajemniczych zakamarków i historii. Pod koniec lat 60. XVIII wieku założył ją burmistrz gdański Daniel Gralath i przetrwała do dziś pomimo burzliwych losów: rozbiorów Polski, odbudowy przez mieszkańców po wojnach napoleońskich, licznych prac ogrodniczych, nasadzeń, wprowadzenia ruchu dla tramwajów konnych, wreszcie samochodów i tras rowerowych czy remontów w ostatnich latach. Wokół niej do dziś dzień znajdują się ważne gdańskie obiekty takie jak Opera Bałtycka, historyczne i zabytkowe wille z przełomu XIX i XX wieku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska oraz parki na terenach pocmentarnych, w tym zabytkowy park Steffensów.

Miejsce zbiórki: przystanek tramwajowy Brama Oliwska (uwaga – konieczność uiszczenia wcześniejszej opłaty w dowolnej kasie Muzeum Gdańska).

Gra terenowa „Kulinarna podróż po Gdańsku”

Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!

Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Gra terenowa „Przygody pana van Wordena”

Nowożytny Gdańsk. Niderlandzki kupiec van Worden. Tajemniczy rękopis. To trzech bohaterów tej zawikłanej gry terenowej, która przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…

Uwagi: gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Zwiedzanie kreatywne „W świecie morskich rozbójników”

Spotkanie to poświęcamy morskiemu dziedzictwu miasta. Poprzez postacie kaprów i morskich awanturników łagodnie wejdziemy w tematykę roli morza i znaczenia nadmorskiego położenia naszego miasta. Ahoj przygodo!

Miejsce zbiórki: hol Dworu Artusa (przy kasie), Długi Targ 43/44

Zwiedzanie kreatywne „W domu państwa Uphagenów”

Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

Miejsce zbiórki: Sień Domu Uphagena (przy kasie), ul. Długa 12

Zwiedzanie kreatywne „Herb Gdańska”

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Zajęcia dla dzieci i obywateli Ukrainy

Obywatele Ukrainy będą mogli skorzystać z oferty nieodpłatnie w ramach akcji Muzeum Gdańska „Solidarni z Ukrainą”. Również z myślą o uchodźcach będą kontynuowane zajęcia w Ratuszu Głównego Miasta.

Zajęcia adaptacyjno-integracyjne oraz kursy językowe będą odbywać się w sali edukacyjnej w Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46/47.

Zajęcia adaptacyjno-integracyjne

 • wtorek, godziny 15.00-17.00 mamy z małymi dziećmi oraz 17:00-19:00 osoby dorosłe
 • środa 15.00-17.00 mamy z dziećmi 8-15 lat oraz 17:00-19:00 młodzież
 • czwartek 14.30-16.30 dzieci w wieku 10-15 lat
 • piątek 15.00-17.00 młodzież 15+

Konieczna wcześniejsza rejestracja pod nr 730 042 459.

Kursy języka polskiego

 • czwartek 17.00-19.00 uczestnicy 15+ lat
 • sobota 10.00- 11.00 uczestnicy 10-14 lat
 • sobota 11.30-13.30 uczestnicy 15+ lat
 • niedziela 10.00-12.00 uczestnicy 15+ lat

Konieczna wcześniejsza rejestracja 576 805 085.

Szczegółowe informacje:

 • Dla kogo: Dla wszystkich!
 • Kiedy: od 25 czerwca do 31 sierpnia w godzinach 10.30-14.00
 • Czas trwania spotkania: 60- 90 minut.
 • Jak się umówić? Wystarczy zadzwonić pod numer 48 514 222 205 lub wysłać email na adres edukacja@muzeumgdansk.pl
 • Obsługiwane języki: polski, angielski, ukraiński
 • Cena: 4 złote od osoby
 • Uwagi: Opiekunowie (jeden na dziesięciu podopiecznych) nie uiszczają opłaty. Grupa musi liczyć minimum 4 osoby.