Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:26

Spotkanie "Polski sport motorowy w Wolnym Mieście Gdańsku"

W czwartek, 30 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Bartoszem Gondkiem, który opowie o polskim sporcie motorowym w Wolnym Mieście Gdańsku. Spotkanie jest organizowane w ramach miejskich obchodów 100-lecia Klubu Sportowego Gedania.

Rok 2022 jest szczególny, jeśli chodzi o historię polskiego sportu w Wolnym Mieście Gdańsku. W tym roku wypadają setne rocznice założenia Klubu Wioślarskiego (w maju), Pierwszego Polskiego Klubu Yachtowego (w lipcu) i słynnej „Gedanii” (we wrześniu).

W latach międzywojennych w Wolnym Mieście Gdańsku nie brakowało entuzjastów wciąż jeszcze wówczas młodego sportu motorowego. Historyk i pasjonat dziejów motoryzacji, Bartosz Gondek, opowie o pierwszych pojazdach silnikowych w Gdańsku, organizacjach motoryzacyjnych, rekreacji motorowej, sieci sprzedaży, stacjach benzynowych i zmotoryzowanych Polakach w Wolnym Mieście Gdańsku.

Bartosz Gondek – historyk, dziennikarz motoryzacyjny, kierownik Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim. Jego zainteresowania skupiają się wokół historii pierwszej połowy XX w., motoryzacji, oraz sportu i rekreacji. Zwłaszcza w ich lokalnym aspekcie. Miłośnik starych samochodów, które całkiem sprawnie odbudowuje.

 

Więcej informacji o obchodach i program wydarzeń na:

https://media.muzeumgdansk.pl/komunikaty/746182/obchody-100-lecia-gedanii-rozpoczete

 

Na zdjęciu: Członkowie klubu motocyklowego Gedania Gdańsk - zdobywcy pierwszej nagrody w zjeździe gwiaździstym, Warszawa, maj 1934 r.

Fot. Jan Binek/ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego