Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie. Po lewej fragment wielkoformatowej cząsteczki bursztynu. W tle ekran multimedialny i przyglądający się mu zwiedzający.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 16:31

Bursztyn bez barier

Muzeum Gdańska otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na przystosowanie Muzeum Bursztynu do potrzeb osób z niepełnosprawnością wzroku, niepełnosprawnością intelektualną oraz szczególną wrażliwością sensoryczną. Udogodnienia zostaną wprowadzone w maju 2023 roku.

Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, jest już częściowo przystosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą zwiedzić wystawę. Osoby z niepełnosprawnością słuchową do dyspozycji mają m.in. pętlę indukcyjną. Z kolei osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą skorzystać z wydrukowanych modeli 3D najciekawszych eksponatów. We wnętrzach Wielkiego Młyna, gdzie prezentowanych jest ponad 1000 obiektów związanych z historią Złota Bałtyku, w następnym roku zostaną wprowadzone dodatkowe udogodnienia.

– Dzięki projektowi „Bursztyn bez Barier” Muzeum Bursztynu zostanie w pełni przystosowane do potrzeb osób o niepełnosprawnościach wzrokowych, sensorycznych i intelektualnych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Wystawie i jej eksponatom będą towarzyszyć przygotowane opisy lektorskie, które będzie można pobrać i odtworzyć na telefonie poprzez zeskanowanie kodów QR. Treść nagrań obejmie prezentację 200 najciekawszych obiektów i miejsc.

Dodatkowo każdy z udostępnionych do zwiedzania poziomów otrzyma własny plan tyflograficzny oraz nakładki dotykowe z pismem Braille'a, które umożliwią zwiedzającym identyfikację miejsc użytkowych. Wprowadzone zostaną również „ciche godziny”, podczas których oświetlenie i elementy multimedialne na wystawie stałej zostaną wytłumione.

Prace będą realizowane od 1.09.2022 do 15.05.2023. Wartość projektu, w całości dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wynosi 206 720,00 złotych netto.