Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:01

Muzyczne wydarzenia dla rodzin z dziećmi. W tle najstarszy gdański fortepian

Dwa koncerty i dwa warsztaty edukacyjno-muzyczne dla dzieci to propozycje z cyklu „Rodzinne Spotkania Muzyczne”, które odbędą się w historycznych wnętrzach Ratusza Głównego Miasta. Wydarzenia zaplanowano na ostatni weekend lipca. Pierwszego koncertu będzie można wysłuchać w piątek, 29 lipca o godz. 17.00. Wstęp jest wolny, na warsztaty obowiązuje rezerwacja miejsc.

– Projekt "Rodzinne spotkania muzyczne w Gdańsku", został pomyślany jako forma letniej rozrywki dla mieszkańców miasta oraz gości, a także jako pomysł na wakacyjną aktywizację artystyczną najmłodszych i twórcze urozmaicenie ich wolnego czasu. Jest to też wspaniała okazja do prezentacji prawdziwych 'perełek' historycznych Gdańska szerszemu gronu - sala koncertowa, w której odbędą się spotkania, dysponuje wyjątkowym fortepianem z gdańskiej historycznej manufaktury Wiszniewskiego – mówi Anna Jankowska, koordynatorka projektu. – Podczas koncertów zabrzmi jeden z najstarszych gdańskich fortepianów, który dzięki pieczołowitej konserwacji, już od prawie 190 lat wciąż zadziwia głębią swojego dźwięku świadcząc o fachu dawnych gdańskich konstruktorów instrumentów muzycznych z rodziny Wiszniewskich. 

Warsztaty i koncerty odbędą się w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46/47. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Na warsztaty obowiązuje mailowa rezerwacja miejsc pod adresem horyzonty.sztuki@gmail.com.

Wieczorne koncerty. Poldowski i Chopin

Piątkowe i sobotnie, koncerty będą recitalami solowymi i kameralnymi. Program koncertów trwających 45-60 minut obejmie repertuar twórców polskich i skoncentrowany będzie wokół muzyki klasycznej Chopina i Poldowski. 

Poldowski, znana także jako Irène Régine Wieniawska lub Lady Dean Paul, była jedną z najbardziej interesujących kompozytorek początku XX wieku. Jej pieśni, pisane głównie do słów Paula Verlaine’a, są wspaniałym przykładem wielkiego kunsztu połączonego z wyjątkową finezją. W 2022 roku mija 90 lat od śmierci kompozytorki, z tej okazji, aby upamiętnić twórczość Wieniawskiej, powstały transkrypcje fortepianowe jej pieśni autorstwa Aleksandry Bobrowskiej. Utwory fortepianowe, przeplatane poezją Paula Verlaine'a, tworzą niezapomniany i wyjątkowy muzyczno-słowny spektakl.

  • „Poldowski - transkrypcje fortepianowe" – piątek, 29.07.2022, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wykonawcy: Aleksandra Bobrowska – fortepian. 

Projekt "Usłyszeć Chopina" to próba wiernego odtworzenia brzmienia wiolonczeli w okresie romantyzmu. Brzmienia, które słyszał Chopin tworząc swoje wiolonczelowe kompozycje. To podróż w czasie, która dźwiękami muzyki przeniesie słuchaczy na polskie dworki szlacheckie i paryskie salony XIX wieku. Koncert, poprzedzony pracą badawczą, ma na celu analizę technik gry, zapisów nutowych i nagrań historycznych z przełomu XIX i XX wieku. Nagrania te, to unikatowe źródło informacji, które rzuca światło na sposób, w jaki muzyka niegdyś była wykonywana. W programie wiolonczelowe dzieła kompozytora – Nokturn Es – dur op. 9 no. 2 (transkrypcja na wiolonczelę i fortepian), Polonalise brillante op. 3. oraz Sonatę wiolonczelową g-mol, op. 65. 

  • "Usłyszeć Chopina" – sobota, 30.07.2022, godz. 17.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wykonawcy: Anna Jankowska - wiolonczela Aleksandra Bobrowska – fortepian. 

Dla dzieci. Tańce i muzyczna mapa Polski  

Sobotnie i niedzielne warsztaty dla dzieci startują o godz. 12.00. Zajęcia potrwają ok. 45-60 minut i będą formą performance'u muzycznego na żywo z aktywnościami ruchowo-plastycznymi oraz rozmową o muzyce.

W ramach sobotniego warsztatu "Cuda wianki", który poprowadzi Aleksandra Bobrowska, zostanie wykonany mini koncert dla dzieci skoncentrowany wokół polskiej muzyki ludowej. Dzieci zaznajomione z tradycjami różnych regionów przeniosą swoją wiedzę na papier i wspólnie wykonają kolorową mapę Polski tworząc stroje ludowe i kolorowe wycinanki. 

  • „Cuda wianki" – sobota, 30.07.2022, godz. 12.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, prowadzenie: Aleksandra Bobrowska

Prowadzony przez Annę Jankowską "Roztańczony Chopin" będzie się składał z zabaw tanecznych inspirowanych muzyką słynnego kompozytora. W niedzielę (31.07) dzieci poznają przykłady ciekawych improwizacji i twórcze ich wykorzystanie podczas zabaw muzyczno-ruchowych z przyborami - chustami, wstążkami, gazetami i instrumentami perkusyjnymi. Wyjdą z warsztatu bogatsze nie tylko o wiedzę dot. twórczości Chopina, ale też z praktycznymi umiejętnościami tanecznymi. Będą potrafiły zatańczyć poloneza, mazurka. 

  • „Roztańczony Chopin" – niedziela, 31.07.2022, godz. 12.00, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, prowadzenie: Anna Jankowska

 

Organizatorem cyklu jest Fundacja Horyzonty Sztuki. Wydarzenie sfinansowano z budżetu Miasta Gdańska we współpracy z Muzeum Gdańska.