Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika. Sylwetka kobiety. Po prawej na pomarańczowej apli napis Pionierki, badaczki, liderki. Poniżej logotypy organizatorów wystawy, m.in. Miasta Gdańsk, Muzeum Gdańska, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego i Związku Uczelni Farenheita.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:56

O kobietach w gdańskiej nauce podczas Jarmarku św. Dominika

Od czwartku, 4 sierpnia przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku będzie można zobaczyć wystawę plenerową poświęconą sylwetkom wybitnych badaczek, prekursorek i liderek związanych z Uczelniami Fahrenheita, które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. Dzień później, 5 sierpnia, o godz. 16.00, odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony roli kobiet w rozwoju gdańskich uczelni.

Na ziemiach polskich kobiety jako studentki pojawiły się po raz pierwszy na Wydziale Filozoficznym w Studium Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1894 r. Miały wówczas status obserwatorek.  Kilkanaście lat później kobiety mogły kończyć studia również w gdańskiej Technische Hochschule (dzisiejsza Politechnika Gdańska). Po II wojnie światowej w Gdańsku kobiety mogły studiować na kilku uczelniach wyższych. Pierwszą z nich była Politechnika Gdańska (PG) oraz Akademia Lekarska w Gdańsku (od 1950 r. Akademia Medyczna, obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny). W 1970 r. z połączenia dwóch innych szkół wyższych (Wyżej Szkoły Pedagogicznej i Wyższej Szkoły Ekonomicznej) powstał Uniwersytet Gdański. W roku akademickim 1970/71 studentkami nowo powołanej uczelni zostało 1720 kobiet.

– Obecnie badaczki stanowią znaczącą część kadry naukowo-dydaktycznej trójmiejskich uczelni – mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Nauki Gdańskiej. – Na wystawie zaprezentujemy prekursorki i liderki związane z Uczelniami Fahrenheita: Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed), Politechniką Gdańską (PG) i Uniwersytetem Gdańskim (UG), które inspirowały i inspirują kolejne pokolenia kobiet. 

Wystawę przed kościołem będzie można zobaczyć do 30 września, a od 1 października na terenie kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.

5 sierpnia, o godzinie 16.00 na scenie na skwerze Heweliusza rozpocznie się debata Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego o roli kobiet w gdańskiej nauce. W spotkaniu prowadzonym przez dr. Macieja Goniszewskiego, udział wezmą prof. dr hab. Maria Mendel, prof. dr hab. Adriana Zalewska-Medynska oraz dr Aleksandra Brodecka-Goluch.

Pionierki, badaczki, liderki… Kobiety gdańskiej nauki

  • Gdzie: przed Kościołem św. Katarzyny w Gdańsku, ul. Profesorska 3
  • Kiedy: 4 sierpnia – 30 września 2022

Informacje o panelu dyskusyjnym

  • Gdzie: scena na skwerze Heweliusza w Gdańsku, Jarmark św. Dominika

Kiedy: 5 sierpnia 2022, godz. 16.00-17.00