Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia fragment metalowego zamka i klucz.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 14:04

W metalurgicznej odsłonie. Nowy wątek na wystawie w Muzeum Nauki Gdańskiej

Około 30 przedmiotów dawnego gdańskiego kowalstwa artystycznego będzie można zobaczyć w Muzeum Nauki Gdańskiej. Wprowadzenie nowego, związanego z metalurgią wątku jest pierwszym etapem przygotowania nowej wystawy stałej w oddziale Muzeum Gdańska. 

– Gdańskie kowalstwo artystyczne od średniowiecza cechował wysoki poziom techniczny oraz artystyczny. Ze względu na rozkwit budownictwa od XV – XVII w. zapotrzebowanie na wyroby kowalsko-ślusarskie takie jak zamki, zasuwy, zawiasy, kołatki, uchwyty czy gwoździe było duże – mówi dr Katarzyna Darecka z Muzeum Gdańska. – Stosowano różne techniki kucia oraz dekoracji wyrobów. Do podstawowych należało wycinanie, trybowanie, rytowanie, puncowanie, piłowanie oraz gięcie. Powierzchnia żelaza często była zabezpieczona poprzez cynowanie, złocenie, srebrzenie, krycie minią lub malowanie.

W gablotach zaaranżowanych w architektonicznych wnękach ponad sklepieniami kościoła obejrzeć można między innymi średniowieczne zamki do drzwi, bogato zdobione kołatki z XVII w. czy zawiasy o różnych formach. Jednym z najstarszych eksponatów jest ażurowa krata z XV w. na której widoczne są resztki dawnego złocenia i srebrzenia.

- Zaprezentowane przedmioty to niezwykłe okazy, cenne nie tylko dla obszaru nauki, jaką jest metalurgia ale również ze względu na ich historię. Od wielu lat przedmioty znajdowały się w magazynie Muzeum Gdańska. Część z nich pochodzi z depozytu Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, kolejna ze zbiorów dawnego Staatliches Landesmuseum für Danziger Geschichte (Muzeum Krajowe Historii Gdańska) – dodaje Katarzyna Darecka. - Ciekawe są również te, które zostały znalezione w 1945 r. w ruinach miasta. Niektóre z nich można przypisać do konkretnych zabytków: Ratusza Głównego Miasta, kościołów: św. Jana, św. Katarzyny czy Najświętszej Marii Panny.

Muzeum Nauki Gdańskiej mieści się w wieży kościoła św. Katarzyny. Wejście znajduje się na prawo od wejścia do kościoła. Oddział jest czynny w sezonie letnim. W 2022 roku będzie otwarty przez 7 dni w tygodniu do 2 października 2022. Informacje o godzinach otwarcia i ceny biletów znajdują się na stronie internetowej Muzeum Gdańska.