Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:25

Powojenna Gedania, czyli piłkarze i nie tylko

W czwartek, 8 września 2022 roku, o godz. 17.00 w Ratuszu Głównego Miasta obędzie się trzecie spotkanie z cyklu Wokół Gedanii. Gościem wydarzenia wpisanego w ramach obchodów 100-lecia KS Gedania będzie Adam Mauks. Dziennikarz wkrótce wyda książkę poświęconą dziejom zasłużonego klubu sportowego Polaków z Wolnego Miasta Gdańska.

– Reaktywowany w 1945 r. Klub Sportowy Gedania był, podobnie jak przed wojną, społecznym fenomenem. Wśród jego reanimatorów byli ludzie, którzy zakładali klub w 1922 r., ale działali już w innych okolicznościach. Niestety, ciągle wrogich, tym razem dla PRL-owskiej władzy - mówi Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Od zdobycia mistrzostwa okręgu w 1946 r. przez piłkarzy Gedanii zaczęło się systematyczne marginalizowanie gedanistów. Piłkarze, ale nie tylko oni, walczyli na boiskach o punkty, bony na czekoladę i pomarańcze w Delikatesach na Rajskiej, lecz także własną gdańską tożsamość

Spotkanie odbędzie się na tydzień przed jednym z głównych elementów obchodów 100. rocznicy powołania KS Gedania. Wernisaż wystawy "Gedania i nie tylko. Polski Sport w międzywojennym Gdańsku" odbędzie się w czwartek, 15 września 2022 roku, o godz. 17.00 w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku przy pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2.

Adam Mauks – gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, dziennikarz, pracownik „Głosu Wybrzeża”, „Gazety Wyborczej Trójmiasto”, „Dziennika Bałtyckiego”, obecnie zaś tygodnika „Zawsze Pomorze”. Wkrótce ukaże się jego książka o dziejach Klubu Sportowego Gedania.

Powojenna Gedania, czyli piłkarze i nie tylko

  • Kiedy: 8 września 2022 (czwartek), godz. 17.00
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny
  • Wejście: przez przejście bramne obok przedproża przy ul. Długiej
  • Limit miejsc: 50