Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:05

Ludzie Gedanii. Pokolenia klubu sportowego w przestrzeni miasta

Sylwetki 14 osób związanych z zasłużonym gdańskim Klubem Sportowym Gedania oraz kontynuatorem jego tradycji GKS Gedania 1922 zaprezentowano w gdańskim Śródmieściu. Akcja towarzyszy obchodom 100-lecia inauguracji klubu sportowego Polaków z Wolnego Miasta.

– W historii gdańskiego sportu nie ma chyba bardziej zasłużonego klubu niż Gedania. Z okazji 100. rocznicy jego założenia zdecydowaliśmy przybliżyć gdańszczankom i gdańszczanom sylwetki kobiet i mężczyzn, którzy go tworzyli – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Choć kultywujemy pamięć o przeszłości, myślimy także o teraźniejszości i przyszłości. Na planszach znajdziemy nie tylko portrety ośmiorga przedwojennych i powojennych działaczy oraz zawodników, ale też cztery, które należą do najmłodszych zawodników kontynuatora tradycji Gedanii, czyli GKS Gedania 1922.

Na posterach zaprezentowano portrety Wiktora Bellwona, Brunona Bendiga, Klemensa Borusa, Jana Biangi, Hildegardy Bigockiej, Zygmunta Chychły, Zygmunta Grimsmanna, Brunona Mionskowskiego, Feliksa Stamma oraz Brunona Zwarry. Uzupełniają je portrety obecnych zawodników GKS Gedania 1922: siedmio- i dziesięcioletniej piłkarki Celiny Piłasiewicz oraz Zofii Topolskiej oraz sześcioletniego piłkarza Szymona Klimczaka oraz zawodowego piłkarza Michała Gajewskiego. Każdy portret zawiera podstawowe dane o prezentowanej osobie: imię, nazwisko, dyscyplinę sportu oraz w przypadku działaczy przedwojennych okoliczności śmierci.

Ludzie Gedanii to kontynuacja akcji przeprowadzanych przez Urząd Miejski w Gdańsku w ubiegłych latach we współpracy z Muzeum Gdańska. Poprzednie odsłony dotyczyły Ofiar Grudnia ’70, czy zasłużonych Polaków z okresu Wolnego Miasta Gdańska.  

Jubileusz 100-lecia KS Gedania odbędzie 15 września 2022 roku. W Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku o godzinie 17.00 rozpocznie się wernisaż wystawy „Gedania i nie tylko. Polski sport w przedwojennym Gdańsku”. O godzinie 19.00 w Muzeum II Wojny Światowej odbędzie się zorganizowana przez GKS Gedania 1922 gala jubileuszowa, na której zostaną wręczone nagrody Prezydent Miasta Gdańska.