Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:34

Kanony pamięci. Gdańskie „głosy przeszłości”

We wtorek, 20 września 2022 roku, o godz. 17.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się spotkanie poświęcone archiwistyce społecznej i historii mówionej połączone z promocją książki „Głos przeszłości”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.   

– Jakich narracji o przeszłości potrzebujemy? Kto stoi w centrum opowieści: „bohaterowie” czy „zwykli ludzie”? Co zapamiętujemy i dlaczego? Jak zmienia się nasza pamięć? – mówi Adriana Kapała z warszawskiego Centrum Archiwistyki Społecznej, współorganizatora wydarzenia. – Zapraszamy na rozmowę wokół wystawy w Muzeum Gdańska pt. „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość” oraz wydanego w ubiegłym roku polskiego tłumaczenia książki „Głos przeszłości” Paula Thompsona i Joanny Bornat – jednej z najbardziej wpływowych i inspirujących publikacji dotyczących historii mówionej.

W spotkaniu wezmą udział: Dorota Karaś, dziennikarka i autorka książek, Natalia Koralewska, współzałożycielka Fundacji Palma, dr Aleksandra Kurowska-Susdorf, pedagożka i autorka książek oraz dr Andrzej Hoja z Muzeum Gdańska, jeden kuratorów wystawy „Wolę o tym nie mówić”.

– Historia mówiona polega na wysłuchiwaniu i rejestrowaniu ludzkich wspomnień i doświadczeń życiowych. Wykorzystuje się ją w badaniach historycznych czy socjologicznych. Stosują ją głównie animatorzy społeczności lokalnej, badacze, historycy, antropolodzy, socjolodzy, etnolodzy i psycholodzy – mówi dr Andrzej Hoja. – Efekty w postaci wywiadów można zaprezentować w ciekawy sposób, np. postaci filmów, audycji radiowych i telewizyjnych, czy też ścieżek edukacyjnych. Przeważnie znajdujemy je także w książkach, na stronach internetowych, wystawach w muzeach. Zarejestrowane nagrania można też archiwizować i udostępniać wszystkim zainteresowanym. Takim przykładem jest chociażby budowane przez nas Gdańskie Archiwum Historii Mówionej.

Wydarzenie odbędzie wyłącznie w formie stacjonarnej. Podczas spotkania będzie można nabyć książkę „Głos przeszłości” w promocyjnej cenie 60 złotych. Liczba egzemplarzy ograniczona i wynosi 16 sztuk.

Uczestnicy rozmowy

Dorota Karaś – mieszka w Gdańsku, jest dziennikarką „Gazety Wyborczej". Autorka książki „Szafa, czajnik, obwodnica. Rozmowy z obcokrajowcami” (Oficyna Gdańska, 2013) oraz biografii - „Cybulski. Podwójne salto” (Wydawnictwo Znak, 2016) i „Walentynowicz. Anna szuka raju" napisanej wspólnie z Markiem Sterlingowem (Wydawnictwo Znak, 2020). Laureatka m.in. nagrody Splendor Gedanensis.

dr Andrzej Hoja – historyk, kurator wystaw i archiwista, kierownik Oddziału Głównego Muzeum Gdańska oraz założyciel Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej, którego pracami koordynuje na co dzień. Jeden z twórców wystawy: „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość.

dr Aleksandra Kurowska-Susdorf – adiunkt w Instytucie Studiów Edukacyjnych na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajmuje się pedagogiką pamięci i pedagogiką miejsca; korzystając z metody historii mówionej bada historię Ziem Północnych. Pracuje jako przewodniczka po Kaszubach, Gdańsku, Wejherowie, Piaśnicy oraz dawnym obozie KL Stutthof w Sztutowie. Autorka książki „Oswoić śmierć. Edukacyjny potencjał kaszubskich rytuałów pogrzebowych” (PWN, 2019) i bajki obrazkowej dla dzieci „Żëcé jak nudle” (ZKP, 2022).

Natalia Koralewska – współzałożycielka Fundacji Palma, w ramach której realizuje projekty społeczno-kulturalne związane z budowaniem lokalnej tożsamości: Instytut Langfuhr, Noc Wrzeszcza, Zatoka – autorskie pamiątki. Kuratorka i animatorka kultury. Absolwentka filozofii i Gedanistyki na Uniwersytecie Gdańskim oraz Krytyki Artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Producentka wydarzeń i organizatorka. Łączy współpracę podmiotami z sektora prywatnego i publicznego.

Prowadząca

Adriana Kapała – historyczka i archiwistka. Koordynatorka szkoleń i edukacji w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. koordynowała projekty historii mówionej, prowadziła szkolenia dotyczące nagrywania relacji. W latach 2019-2022 była przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Historii Mówionej, obecnie pełni funkcję wiceprezeski.

 

Kanony pamięci. Gdańskie "głosy przeszłości"

  • Kiedy: 20 września 2022 (wtorek), godz. 17.00-18.30
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny / przez przez przejście bramne przy ul. Długiej
  • Cena publikacji: 60 zł / 16 szt.