Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:47

Ostatnie spotkania z arcydziełami sztuki polskiej w Gdańsku

W czwartek, 22 września 2022 roku, w Muzeum Gdańska o godzinie 17.00 odbędzie się wykład „Krajobrazy. Podróż przez płótna polskiej sztuki nowoczesnej” towarzyszący wystawie „Arcydzieła sztuki polskiej”. W sobotę, 24 września 2022 roku, o godzinie 11.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie. Na oba wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

– Wystawa „Arcydzieła sztuki polskiej” to niepowtarzalna okazja dla mieszkańców Gdańska, aby zobaczyć prace mistrzów polskiego malarstwa: Matejki, Kossaków, Malczewskiego, Hofmana, Boznańskiej, Stanisławskiego i wielu innych artystów przełomu XIX i XX wieku – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Prace znajdujące się na ekspozycji zagościły w Gdańsku dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wystawa, na której prezentujemy około 70 prac, wkrótce zostanie zamknięta, ale nim to nastąpi, zapraszamy na dwa spotkania poświęcone polskim mistrzom. Oba spotkania poprowadzą specjaliści z Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wystawę „Arcydzieła sztuki polskiej ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach. Dzieje wędrującej kolekcji” można zwiedzać do 2 października 2022 roku.

Sztuka nowoczesna przełomu XIX i XX wieku

Wykład odbędzie się w czwartek 22 września 2022 roku o godzinie 17:00. Poprowadzi go Magdalena Niziołek – kustosz Działu Sztuki Muzeum Śląskiego. Spotkanie zatytułowane „Krajobrazy. Podróż przez płótna polskiej sztuki nowoczesnej” przybliży zagadnienie polskiej sztuki z końca XIX i początku XX wieku oraz jej twórców. Wykład będzie okazją, aby lepiej zrozumieć wizje artystyczne z tamtych lat, oraz inspiracje artystów.

– Podczas spotkania poznamy w szerszym kontekście zbiory malarstwa nowoczesnego Muzeum Śląskiego w Katowicach, zwłaszcza barwnych pejzaży oraz wedut – mówi Magdalena Niziołek z MŚK. – Są one artystyczną opowieścią o Polsce, od jej północnych do południowych krańców, uwiecznianej o różnych porach roku. Surowe krajobrazy gór, sielskie wsie oraz rodząca się industria zostały utrwalone przez najwybitniejszych polskich artystów dziewiętnastego i dwudziestego stulecia. Obok rodzimych pejzaży pojawią się także malarskie wspomnienia twórców z europejskich wojaży.

Wydarzenie odbędzie się w ramach „Czwartków w Muzeum Gdańska”, czyli cykli spotkań i wykładów związanych z wystawami prezentowanymi w samorządowej instytucji kultury. Na wykład wstęp jest bezpłatny.

Arcydzieła na „wyciągnięcie ręki”

Drugim wydarzeniem będzie oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które odbędzie się 24 września 2022 roku o godzinie 11:00. Zainteresowani polskimi arcydziełami będą mogli poznać ich historię ze szczegółami i ciekawostkami. Gościem spotkania będzie dr Michał Burdziński – kierownik Działu Sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wykład „Krajobrazy. Podróż przez płótna polskiej sztuki nowoczesnej”

  • Gdzie: Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46
  • Wstęp: Wolny
  • Kiedy: 22 września (czwartek), godz. 17:00
  • Prowadzący: Magdalena Niziołek

Oprowadzanie kuratorskie

  • Gdzie: Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta,ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny
  • Kiedy: 24 września (sobota), godz. 11:00
  • Prowadzący: dr Michał Burdziński

Tekst opracowany podczas praktyk studenckich przez Filipa Ogłuszkę

Załączniki