Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:27

Bursztyn z duszą. Wystawa biżuterii Danki Czapnik

W sobotę, 15 października 2022 r., o godz.17.00 zapraszamy do Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie na wernisaż wystawy pt. „Danka Czapnik / Bursztyn z duszą”, prezentującej biżuterię z bursztynu i malarstwo artystki. Wydarzenie uświetni pokaz mody strojów Joli Słomy i Mirosława Trymbulaka oraz ozdób zaprojektowanych przez Dankę Czapnik.

Danka Czapnik urodziła się w 1954 r. w Sopocie, zmarła 15 stycznia 2022 r. w Gdyni.  Studiowała malarstwo, początkowo w Gdańsku, w PSSP, w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego, następnie przeniosła się do warszawskiej ASP, do pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Od ukończenia studiów w 1983 r. zajmowała się równolegle malarstwem, grafiką oraz przede wszystkim projektowaniem biżuterii.

Na wystawie zostanie szeroko zaprezentowana twórczość Danki Czapnik zarówno biżuteryjna, jak i ta mniej znana – malarska. Wyboru prac dokonała jej najbliższa przyjaciółka – Joanna Filipczuk, która pomagała jej przez ostatnie lata w pracach wystawienniczych. W przeważającej części pochodzą z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów własnych Muzeum Bursztynu. Joanna Filipczuk zaprosiła do projektu zaprzyjaźnioną z Danką Czapnik, gdańską malarkę, Beatę Polak-Pelę. Namalowany specjalnie na wystawę, niezwykle osobisty obraz, również będzie można zobaczyć na ekspozycji.

Zabawa konwencjami i nieoczywiste związki

Stylistyka autorskich projektów Danki Czapnik bywała biegunowo odmienna, ale łączyło je malarskie ujęcie tematu – forma, faktura, kompozycja i kolor, podstawy jej artystycznego fachu. Szukała nowych, nieoczywistych związków. Bawiła się konwencjami kierując się zmysłami i intuicją. Nie bała się ryzykownych rozwiązań. Z szacunkiem do przeszłości nadawała nowe przeznaczenia starym przedmiotom. Proponowała wzory przeskalowane, często teatralne, niekiedy na granicy kiczu.

Od 2010 r. brała udział w Galach Bursztynu i Mody w trakcie Międzynarodowych Targów Bursztynu Amberif, projektując biżuterię do strojów projektantów mody.

Z Jolą Słomą i Mirkiem Trymbulakiem przygotowała trzy pokazy: ,,Gotyk w Paryżu”, ,,Postulaty” i ,,Kolekcja smaczna”. Pomimo jej choroby przygotowywali wspólnie czwarty projekt ,,Murano-Burano”.

Premierowy pokaz mody z biżuterią według ostatnich projektów

Specjalnie na wystawę poświęconą jej pamięci Jola Słoma i Mirek Trymbulak uszyli stroje, nad którym pracę przerwała jej śmierć. Premierowy pokaz z biżuterią wykonaną przez Czesława Majkę według jej ostatnich projektów można będzie zobaczyć na wernisażu wystawy. Na wystawie prezentowane będą ubrania na dwóch manekinach. Będzie można również zobaczyć filmy z ich wspólnych pokazów.

- Podczas wernisażu zostanie zaprezentowana druga część kolekcji „La Via Dell’Ambra” zatytułowana „Murano & Burano”. Postanowiliśmy dokończyć swoją kolekcję ubrań inspirowanych wizytami w ukochanej Wenecji oraz na pobliskich wyspach – mówi Mirek Trymbulak, który wraz z Jolą Słomą, zaprojektował stroje.

Artyści pomogli także w dokończeniu przeznaczonej do tego pokazu mody biżuterii Danuty Czapnik, która nie doczekała się realizacji za życia autorki. Biżuteria powstała na bazie wspólnych planów, rozmów, notatek, szkiców, a także na podstawie pozostawionych przez Dankę skompletowanych elementów biżuterii. 

- Na specjalnie zaprojektowanych do kolekcji dzianinach inspirowanych kolorowymi elewacjami domów Burano oraz w biżuterii odnajdziecie m.in. owady ze szkła z Murano. Autorem masek jest Sergio Boldrin z pracowni La Bottega dei Mascareri z Wenecji – dodaje Mirek Trymbulak.

Wystawę można oglądać na parterze Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie w sali wystaw czasowych do 31 stycznia 2023 r. Wstęp w cenie biletu na wystawę stałą.

 

Tytuł wystawy: Danka Czapnik / Bursztyn z duszą

Wernisaż: 15 października, godz. 17.00, wstęp wolny

Miejsce: Sala wystaw czasowych w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie

Termin ekspozycji: 16 października 2022 – 31 stycznia 2023

Kuratorki: Joanna Filipczuk, Renata Adamowicz