Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 10:52

Finał 11. Edycji Ex Libris. Prace konkursowe na wystawie w Muzeum Bursztynu

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Konkursu na Ex Libris i Małą Formę Graficzną pt. „Bursztyn – złoto Morza Bałtyckiego” wzięło udział 123 autorów z całego Świata, którzy nadesłali blisko 250 prac. W sobotę, 5 listopada, o godz. 12.00 w Muzeum Bursztynu odbędzie się uroczyste przyznanie nagród oraz wernisaż wystawy czasowej, na której zaprezentowane zostaną najciekawsze projekty.

– Spoiwem, które łączyło wszystkie prace, był bursztyn. W Ex Libris wzięło udział 123 profesjonalnych artystów. Najliczniej były reprezentowane kraje europejskie i Polska. Otrzymaliśmy również zgłoszenia z Chin, USA, Tajlandii, Argentyny i Meksyku – mówi Paweł Jarczewski z Gdańskiego Archipelagu Kultury, koordynator projektu. – Kapituła konkursu wybrała najciekawsze z blisko 250 prac przygotowanych w najróżniejszych technikach graficznych m.in. linoryt, miedzioryt, sucha igła czy techniki komputerowe.

Kto otrzyma nagrody główne i nagrody specjalne?

Laureatów poznamy w sobotę, 5 listopada 2022 roku, o godz. 12.00 podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursu. Kapituła przyzna po 3 główne nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach, tj. techniki tradycyjne oraz techniki komputerowe. Łączna suma nagród w pierwszej kategorii ufundowanej przez Gdański Archipelag Kultury wynosi 9000 złotych, zaś w drugiej, której fundatorem jest Fundacja Wspólnota Gdańska – 3700 złotych. Poza nimi zostaną przyznane nagrody specjalne, o łącznej wysokości 9000 złotych, których fundatorami są gdańskie instytucje kultury i bursztynnicze:

 • Nagroda Specjalna Moniki Dylewskiej - Libery, Dyrektorki Gdańskiego Archipelagu Kultury
 • Nagroda Specjalna Andrzeja Stelmasiewicza, Założyciela Fundacji Wspólnota Gdańska
 • Nagroda Specjalna dr Anny Walczak, Dyrektora PAN Biblioteki Gdańskiej
 • Nagroda Specjalna prof. ASP dr hab. Krzysztofa Polkowskiego, Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
 • Nagroda Specjalna Ryszarda Ulińskiego, Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników
 • Nagroda Specjalna Muzeum Bursztynu

Podczas finału odbędzie się wykład prof. Ewy Wagner-Wysieckiej „Bursztyn bałtycki (sukcynit) – chemiczny majstersztyk natury” oraz degustacja bursztynowej, artystycznej instalacji przygotowanej przez Joannę Stachowiak z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

77 najciekawszych prac na wystawie w Muzeum Bursztynu

Uroczystości ogłoszenia laureatów oraz nagród specjalnych będzie towarzyszył wernisaż najciekawszych prac zgłoszonych w XI edycji konkursu Ex Libris.

– Nadesłane projekty prezentują wysoki poziom artystyczny. Z tego względu zdecydowaliśmy przybliżyć nie tylko prace wybrane przez członków Kapituły Ex Libris oraz fundatorów nagród specjalnych, ale także te najciekawsze. Na wystawie czasowej znajdzie się aż 77 najciekawszych i najbardziej nieszablonowych projektów małej formy graficznej – mówi Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu. – Wystawę będzie można zobaczyć nieodpłatnie do 31 grudnia 2022 roku.

Nagrodzone prace zaprezentowane zostaną na poziomie „0” Muzeum Bursztynu przy ul. Wielkie Młyny 16 do 23 grudnia 2022 roku. Od 18 listopada, aż do zakończenia Jarmarku Bożonarodzeniowego oddział Muzeum Gdańska będzie czynny w godz. 10.00-18.00, z wyjątkiem wtorków.  

 

Ex Libris. Ogłoszenie wyników i wernisaż prac

 • Kiedy: 5 listopada 2022 (sobota), godz. 12.00-13.30
 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16
 • Program:
  • przyznanie nagród głównych i nagród specjalnych konkursu
  • wykład prof. Ewy Wagner Wysieckiej (salka edukacyjna, poziom I)
  • degustacja bursztynowej instalacji artystycznej (salka edukacyjna, poziom I)

Informacji o konkursie udziela Paweł Jarczewski z Gdańskiego Archipelagu Kultury

 • p.jarczewski[at]gak.gda.pl
 • +48 58 323 91 15

Ex Libris. Wystawa pokonkursowa

 • Kiedy: 5 listopada 2022 (sobota) – 31 grudnia (sobota)
 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16
 • Wstęp: nieodpłatny