Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 15:55

Spotkania z XVIII-wiecznym Gdańskiem w Domu Uphagena

W ramach programu gdańskiej Edukacji do kultury do końca tego roku odbędą się dwa spotkania dla gdańszczanek i gdańszczan poświęcone modzie i życiu codziennemu w osiemnastowiecznym mieście. Sobotnie trzygodzinne zajęcia, które zaplanowano na 19 listopada i 17 grudnia składają się z popularnonaukowej prelekcji, inscenizacji historycznych oraz warsztatów. Udział w zajęciach jest odpłatny. 

– Nasze zajęcia przybliżają współczesnym mieszkańcom miasta zapomnianą kulturę i obyczaje mieszczańskie Gdańska osiemnastego wieku. Każde spotkanie obejmować będzie trzy rodzaje aktywności: prelekcję popularnonaukową, inscenizację historyczną oraz warsztaty – mówi Krzysztof Kucharski z Muzeum Gdańska. - Uczestnicy będą mieli okazję spotkać dawnych mieszkańców Domu Uphagena przy ich codziennych czynnościach, poznać ich zwyczaje oraz zaczerpnąć wiedzy, która kilka wieków temu była powszechna, a dziś jest zapomniana. Każde spotkanie będzie dotyczyło innego zagadnienia, a całość jest przygotowana przez profesjonalnych animatorów i rekonstruktorów historycznych.

Zajęcia poświęcone odbywać się będą w Domu Uphagena, oddziale Muzeum Gdańska, przy ul. Długiej 12. Aby w nich uczestniczyć należy zakupić bilet wstępu (16 zł / normalny, 12 zł / ulgowy, 45 zł / rodzinny). W prelekcjach i inscenizacjach może wziąć udział każdy chętny. Obowiązuje jedynie limit miejsc na warsztaty. Może w nich wziąć udział 15 osób. Rezerwacje należy zgłaszać mailowo na adres k.kucharski[at]muzeumgdansk.pl.  

Z gdańską modą za pan brat!

Spotkanie poświęcone modzie codziennej rozpocznie się 19 listopada o godz. 10.30. W ramach zajęć, podczas prelekcji, zostanie przybliżona tematyka ubioru różnych grup tworzących społeczną mozaikę dawnego Gdańska. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądały stroje służby i przedstawicieli różnych zawodów, średnio zamożnego mieszczaństwa oraz klasy rządzącej z naciskiem na różnice i podobieństwa oraz osiemnastowieczny „recykling” ubrań.

Inscenizacja historyczna będzie podzielona na dwie części. W pierwszej zwiedzający spotkają krzątającą się służbę, która będzie przygotowywać stroje, kosmetyki i dodatkowe elementy garderoby. Druga zostanie poświęcona rytuałowi ubierania kreacji damskich i męskich nakładania kosmetyków. Podczas całej inscenizacji widzowie będą mogli wdać się w dyskusję z aktorami odgrywającymi poszczególne role.

Ostatnia, trzecia część, czyli warsztat tematyczny, przybliży arkana sztuki krawieckiej. Uczestnicy będą mieli okazję własnoręcznie wykonać prosty element garderoby według wykrojów z epoki. Nauczą się podstawowych szwów i metod szycia ręcznego. W ramach zajęć każdy uczestnik wykona własnoręcznie dla siebie czepek, jeden z klasycznych elementów stroju i będzie mógł zabrać go ze sobą na pamiątkę.

Życie codzienne i kartki świąteczne sprzed 300 lat

W sobotę, 17 grudnia 2022 roku, o godz. 10.30 przybliżone zostanie życie codzienne w XVIII wieku. Popularnonaukowa prelekcja skupi się na sławnych gdańszczankach. „Kobiety sukcesu” angażowały się w życie gospodarcze i polityczne miasta, np. Joanna Schopenhauer, czy Anna Renata Breyne.

Inscenizacja historyczna przeniesie widza w świat rozrywki. Goście spotkają aktorów grających w gry z epoki, muzykujących i czytających literaturę. Każda postać opowie o swoim zajęciu. Czytelnik o najnowszych, poczytnych dziełach, które można było kupić u gdańskich księgarzy, tych poważnych i bardziej frywolnych. Gracze opowiedzą o grach karcianych i planszowych oraz o tym, jak można spędzać czas na powietrzu, zaś muzyk o dźwiękach epoki.

Warsztat tematyczny skupi się na sztuce zdobienia kartek okolicznościowych. XVIII wiek to epoka dbałości o piękno również w najdrobniejszych przedmiotach życia codziennego, nawet tak ulotnych, jak kartki okolicznościowe. Pod okiem prowadzących uczestnicy wykonają własnoręcznie kartkę, zgodnie z zasadami obowiązującymi trzy stulecia wcześniej.

Projekt Kultura XVIII-wiecznego Gdańska finansowany jest z dotacji Miasta Gdańska w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk