Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:28

Adwentowe pieśni z wież – posłuchaj w najbliższą sobotę

Muzeum Gdańska przywraca dawną miejską tradycję – granie pieśni z wież w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu. W tym roku przypada ona w sobotę 26 listopada. Z gdańskich wież wieczorem co godzinę usłyszymy utwory wykonane na carillon w towarzystwie muzyków z zespołu Tubicinatores Gedanenses.

Dawne pieśni, których wykonywanie sięga XVIII wieku, zabrzmią jako pierwsze z wieży kościoła św. Katarzyny o godz. 18.00 i będą wykonane przez muzyków w towarzystwie carillonu. Następnie zespół uda się na wieżę kościoła św. Jana, a na koniec wykona pieśni ponownie w towarzystwie dzwonów z wieży Ratusza Głównego Miasta. Warto podczas spaceru po Głównym Mieście, w trakcie trwającego Jarmarku Bożonarodzeniowego, udać się w pobliże tych miejsc i wsłuchać się w melodie.

- Nasze koncerty przyczyniają się do popularyzacji tej jedynej, możliwej tylko w Gdańsku kooperacji carillonu i instrumentów dętych oraz kontynuacji wielowiekowej tradycji – mówi Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka. – Repertuar, który będzie wykonywany podczas koncertów to historycznie wygrywane w tym czasie chorały protestanckie oraz polskie pieśni adwentowe, powiązane bezpośrednio z kalendarzem kościelnym.

W książce „Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska” autorstwa Danuty Popinigis tak zostało opisane do wydarzenie: „Gra w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu przebiegała w charakterystyczny sposób i wpisywała się w gdańską tradycję muzycznej sygnalizacji końca roku kościelnego. W ten wieczór z wież gdańskich świątyń – kościołów NMP, św. Jana, św. Katarzyny, a w roku 1926  także św. Trójcy – rozlegały się melodie protestanckich chorałów wykonywane co godzinę przez trębaczy. Koncertowanie rozpoczynano o godzinie siódmej lub ósmej wieczorem. Kiedy odtrąbiono chorały na jednej z wież, odzywał się carillon kościoła św. Katarzyny. W następnych godzinach grano z wież kolejnych kościołów, z zaraz potem słyszano ich opracowania wykonane przez staromiejskiego carillonistę.” (Popinigis Danuta, Carillony i muzyka carillonowa dawnego Gdańska, wyd. AM, Gdańsk 2014, str.183).

Kiedy: 26 listopada, sobota

18.00 – wieża kościoła św. Katarzyny

19.00 – wieża kościoła św. Jana

20.00 – wieża Ratusza Głównego Miasta

Wykonawcy:

Monika Kaźmierczak - carillon

Tubicinatores Gedanenses:

Emil Miszk, Tatsushi Fujioka, Piotr Kowalkowski – trąbki

Adam Wiśniewski – puzon

Adam Skrzyński – werbel

 

Organizatorzy: Muzeum Gdańska, Miasto Gdańsk

Partnerzy: Międzynarodowe Targi Gdańskie, Jarmark Bożonarodzeniowy, Nadbałtyckie Centrum Kultury