Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:22

Bursztynek na sankach i nie tylko. Ferie w Muzeum Gdańska

Ferie w Gdańsku będzie można spędzić nie tylko w 4 oddziałach Muzeum Gdańska, ale również w przestrzeni miasta. Aż do końca lutego w weekendy odbywać się będą warsztaty rodzinne z cyku „Bursztynek na sankach” w Muzeum Bursztynu. Do końca stycznia, we wszystkie dni tygodnia, będzie można wziąć udział w grach terenowych, spacerach i zwiedzaniach kreatywnych.   

Zajęcia w ramach ferii zimowych Muzeum Gdańska są odpłatne i rozpoczynają się o 10.30. Czas trwania warsztatów i spotkań w Muzeum Bursztynu wynosi dwie godziny zegarowe. Natomiast spacery i gry terenowe po gdańskim Śródmieściu oraz zwiedzania kreatywne w Ratuszu Głównego Miasta, Dworze Artusa i Domu Uphagena odbywają się po uprzednim zgłoszeniu pomiędzy godziną 10.30 a 14.00.

„Bursztynek na sankach”

Zajęcia będą się odbywać w soboty i niedziele od 21 stycznia do 26 lutego 2023 roku. Tematyka spotkań i warsztatów w Muzeum Bursztynu obejmuje zagadnienia związane z historią Złota Bałtyku oraz karnawału i nadchodzącej wiosny. Najmłodsi uczestnicy wykonają bursztynową biżuterię, dowiedzą się czemu morze jest słone, a także opracują scenariusz japońskiego teatru ilustracji. Zajęcia prowadzą Joanna Kowalska i Wojciech Krakus.

Koszt uczestnictwa w zajęciach wynosi 30 zł od osoby dorosłej i 20 zł od dziecka. Udział w zajęciach można przedpłacić online poprzez stronę internetową Muzeum Gdańska.

Tajemnice Gdańska w trzech językach. W terenie i w muzeum

Oferta edukacyjna w ramach „Akcji Zima 2023” realizowana będzie we wszystkie dni ferii w województwie pomorskim, tj. do 29 stycznia, w godz. 10.30-14.00. W ramach cyklu dostępne są dwie propozycje gier terenowych, trzy spacery po gdańskim Śródmieściu oraz trzy zwiedzania kreatywne po oddziałach wystawa Muzeum Gdańska.    

Z oferty będzie można skorzystać po uprzedniej rejestracji telefonicznej, pod numerami telefonu: +48 503 437 825, +48 789 449 683, +48 789 449 685, +48 512 418 745, bądź mailowej pod adresem edukacja[at]muzeumgdansk.pl.

Koszt zajęć to 5 zł od osoby dla grup zorganizowanych i 10 zł od osoby w zajęciach indywidualnych. W przypadku grup zorganizowanych jeden opiekun na dziesięcioro podopiecznych jest zwolniony z opłat.  Pozostałe ulgi i zwolnienia z opłat reguluje Regulamin zwiedzania Muzeum Gdańska. Zajęcia będą prowadzone w języku polskim, ukraińskim i angielskim.

Grupa niezorganizowana musi liczyć minimum 4 osoby.

 

Harmonogram i opisy zajęć w ramach projektu Bursztyn na sankach

21.01.2023 (sobota)

Bursztynek na sankach

Pierwsze spotkanie, to historia małego Bursztynka, który wyrusza w świat na sankach. Saneczki ciągnie wierny przyjaciel Bursztynka - konik Karolek.

Bursztynek przemierza kontynenty i żywioły, by poznać piękny świat. Spotkają go różne przygody i nowi, ciekawi znajomi. Karty z historią Bursztynka wykonamy techniką collage (I część zajęć) . Karty te wykorzystane będą do teatru ilustracji - Kamishibai. Jest to technika wywodząca się z Japonii, wykorzystująca drewnianą lub kartonowa skrzynkę na wzór sceny z teatrzyków i w tym przypadku, karty (ilustracje), wykonane przez uczestników warsztatów, do których powstaną opowiadania wymyślone przez Was

22.01.2023 (niedziela)

„Dlaczego Morze Bałtyckie jest słone?” …

… a nie jest truskawkowe, waniliowe tudzież czekoladowe? Legenda głosi, że na dnie naszego Morza Bałtyckiego leży magiczny młyneczek, który uruchomiony magicznym zaklęciem kręci się do dnia dzisiejszego i produkuje sól. Na te pytania słowami legendy, odpowie Bard Adalbert wraz z Krukiem Wojtkiem. W części plastycznej warsztatów, z młynka wysypie się gruba sól, z której stworzymy piękne ornamenty i niezwykłe wzory powstałe na dnie morza. 

28.01.2023 (sobota)

Karnawał i nie tylko

Karnawałowe maski - zwierzaki, ptaki i morskie stworzenia, to pierwsza część warsztatów. Uczestnicy zajęć wykonają maski - lwy, jeżyki, delfiny, orki, tukany, kruki na patykach i takie na twarz, ze sznureczkiem. W części II zajęć, stworzymy legendę o Przyjaźni na podstawie wykonanych wcześniej wzorów masek.

Powstanie piękna historia o przyjaźni zwierząt, ptaków i morskich stworzeń. Przyjaźni, której wartość równa się wartości bursztynu.

29.01.2023 (niedziela)

Legenda o Żabim Kruku

Jest taka ulica w Gdańsku - Żabi Kruk... Na spotkaniu z gdańskim bardem i jego mądrym, czarnym krukiem, odpowiadającym na każde pytanie, dowiesz się, jak niezwykle ciekawa i romantyczna historia wiążę się z tą ulicą. Historia, w której podobno sam diabeł maczał palce.  

Druga część zajęć, to warsztaty plastyczne. Uczestnicy warsztatów, wykonają swojego "mądralę" - czarnego kruka, który opowie i podpowie im niejedną mądrą rzecz i niejedno mądre rozwiązanie. 

04.02.2023 (sobota)

Symbole Gdańska - zajęcia graficzne

Na warsztatach poznany technikę malowania tuszami i kreślenia piórkiem Redis. Ta zapomniana i ciekawa  technika, oprowadzi nas po Gdańsku, gdzie w symbolach i znakach poznamy nasze miasto - panienkę z okienka, gdańskie lwy, ciekawe ornamenty kamieniczek itd. 

05.02.2003 (niedziela)

Ale z Ciebie ziółko

Na warsztatach poznany technikę malowania akwarelami Ta lekka i delikatna propozycja kolorystyczna, zabierze nas do subtelnego świata przyrody. Na specjalnym papierze akwarelowym wykonamy piękne pejzaże i kompozycje ziołowe.

11.02.2023 (sobota)

A ku ku

Na warsztatach wykonamy kukiełki do bajek dla dzieci Zabrane do domu kukiełki, będą mogły służyć do animacji teatralnych, dobrej zabawy i uśmiechu. Umieszczone na patykach oryginalne kukiełki otworzą przed nami świat teatru, wyobraźni i ekspresji.

12.02.2023 (niedziela)

Florystyczne okienka na Walentynki

Na warsztatach uszyjemy serduszka na maszynie, wykonamy serduszka przestrzenne z papieru - w 3D, następnie zamieścimy je na okienkach z gałęzi, by patrzeć na świat przez okienko - z miłością.

 18.02.2023 (sobota)

Ptaszki z tkanin i bursztynów

Na warsztatach wykonamy szmaciane kompozycje ptaszkowe z dodatkiem bursztynków. Powstaną piękne obrazy pełne niezwykłych kolorów i kształtów Sikorki, wróbelki, kosy, gile, zięby Spotkanie z przyrodą w tej formie,  pomoże przyjrzeć się bliżej kształtom naszych śpiewających przyjaciół. Ułatwią nam to zadanie ryciny ptaków i innych elementów przyrody (drzewa, gniazda).

 19.02.2023 (niedziela)

Malarstwo abstrakcyjne

Na warsztatach uczestnicy poznają założenia abstrakcji, a poprzez malarstwo akrylowe wyrażą swoje emocje i ekspresję artystyczną. Dzięki kolorom i kształtom nazwą swoje nastroje i uczucia. Ten sposób malarstwa uwalnia od napięć i lęków. Pozwala na dobrą zabawę, wyzwala odwagę i wiarę w siebie. Dzieci na wielkich formatach papieru namalują, co czują. Sam proces tworzenia, będzie celem i drogą, dzięki przeżyciom, jakie towarzyszyć będą uczestnikom warsztatów na każdym etapie pracy.

25.02.2023 (sobota)

Biżuteria dla dzieci

Na warsztatach wykonamy biżuterię z bursztynków, koralików i ciekawych elementów dekoracji Powstaną autorskie wzory biżuterii - bransoletek i wisiorków.

26.02.2023 (niedziela)

Przedwiośnie

To powitanie wiosny i radość oczekiwania na nią. Przygotujemy kompozycje florystyczne z wykorzystaniem elementów papierowych, dekoracyjnych - papierowych kwiatków, listków, oraz bursztynków, z których powstaną wiosenne wzory. Druga część zajęć, to malarstwo na kolorowych foliach, z których  powstaną ciekawe mobile artystyczne.

 

Opisy zajęć edukacyjnych Muzeum Gdańska w ramach Akcji Zima

SPACERY PO MIEŚCIE

Arsenał dawnego Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Gdańsk, przez lata największe miasto i główny port Rzeczypospolitej, był łakomym kąskiem dla wszelkich armii. Musiał być gotowy na przyjęcie każdego ataku. Podczas spaceru przewodnik przybliży historię miejskich fortyfikacji, strukturę i organizację wojsk miejskich i opowie o zmieniających się przez stulecia metodach walki, ewolucji uzbrojenia i umundurowania. Dawne obiekty wojskowe zdradzą swoje tajemnice, a takie powiedzenia jak "pójść w kamasze", czy "sprawa spaliła na panewce", staną się bardziej zrozumiałe.

Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Spojrzymy na miasto oczami pana Jana Uphagena. Zobaczymy, jak wyglądał dzień zamożnego mieszczanina w epoce oświecenia: od porannej domowej krzątaniny, poprzez spacer po ulicy Długiej do Ratusza Głównego Miasta, pracę rajcy i interesy, a także wieczorne rozrywki w Dworze Artusa.

Śladami gdańskiej Temidy

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

W każdym dużym mieście niezwykle istotne było przestrzeganie i egzekwowanie prawa. Metody, jakie stosowano w przeszłości, często mogą być dla nas zaskakujące. Podczas spaceru odwiedzimy dawne miejskie więzienie, poznamy pracę dawnego kata i sędziego. Główne Miasto kryje wiele pamiątek związanych z tematem wymiaru sprawiedliwości. Odkryjemy je podążając śladami dawnych gdańszczan.

Spacer przeznaczony dla uczestników powyżej 10 r. ż.

GRY TERENOWE

Kulinarna podróż po Gdańsku

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Kultura dawnego Gdańska to w dużej mierze kulinaria. Do największego portu Rzeczypospolitej docierały towary z najodleglejszych zakątków świata. Przyprawy, egzotyczne owoce i pomysły na ich wykorzystanie w kuchni. Gdańską kuchnią zachwycała się polska szlachta i koronowane głowy. Podczas naszej gry miejskiej uczestnicy poznają miasto od kuchni. W przenośni i dosłownie, ponieważ rozwiązaniem będzie XVIII-wieczny przepis na ciasto, które niegdyś gościło na świątecznych stołach!

Gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

Przygody pana van Wordena

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Nowożytny Gdańsk. Niderlandzki kupiec van Worden. Tajemniczy rękopis. To trzech bohaterów tej zawikłanej gry terenowej, która przeniesie uczestników w czasy Rzeczypospolitej Obojga Narodów do Gdańska, który był wówczas bogatym miastem, przyciągającym wielu kupców z rozmaitych odległych krajów. Jednym z nich był niderlandzki kupiec van Worden. Wizyta w mieście, prócz handlowych obowiązków, miała jeszcze jeden cel. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, po zakończeniu spraw urzędowych, van Worden otrzymał tajemniczy rękopis zawierający instrukcje…

Gra terenowa odbywa się bez udziału pracowników Muzeum Gdańska

 

ZWIEDZANIE KREATYWNE

W świecie morskich rozbójników

Miejsce zbiórki: hol Dworu Artusa (przy kasie), Długi Targ 43/44

Spotkanie to poświęcamy morskiemu dziedzictwu miasta. Poprzez postacie kaprów i morskich awanturników łagodnie wejdziemy w tematykę roli morza i znaczenia nadmorskiego położenia naszego miasta. Ahoj przygodo!

W domu państwa Uphagenów

Miejsce zbiórki: Sień Domu Uphagena (przy kasie), ul. Długa 12

Państwo Uphagenowie zapraszają najmłodszych do swojego przepięknego domu przy ulicy Długiej. To wyjątkowy zaszczyt, dlatego musimy tu przyjść! Wykorzystując wszystkie zmysły, odkryjemy, jak żyli gdańszczanie dawno temu, a także jakie tajemnice skrywały ich domy…

Herb Gdańska

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Gdańsk jest jednym z nielicznych miast, które herb otrzymały z nadania monarchy. To Kazimierz Jagiellończyk nadał przywilejem z dnia 25 maja 1457 roku nie tylko prawo do używania czerwonego wosku (stąd czerwona tarcza) i ubogacił dotychczasowy herb miejski przez umieszczenie na nim w górnej części tarczy złotej królewskiej korony, ale i wskazał jeden z przynajmniej czterech używanych wówczas w Gdańsku herbów. Jeszcze w tym samym roku ukazuje się pieczęć na której jest wizerunek nowego herbu i to od razu z trzymaczami w postaci lwów. Potwierdza i utrwala się taki wizerunek herbu obficie zdobiąc architekturę miasta jak i widnieje on na licznych emisjach monet gdańskich. Na przykładzie dziejów herbu naszego miasta porozmawiamy o sztuce herbowej i rozwoju heraldyki.

Załączniki