Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

P31m  zegar z najdluzszym wahadlem na swiecie 83080 800px
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:25

Stary i nowy rok dla Muzeum Gdańska. Podsumowanie i plany

W 2022 roku w oddziałach Muzeum Gdańska zakupiono największą liczbę biletów w historii instytucji. W plenerze i oddziałach zrealizowano 25 wystaw czasowych, 95 wydarzeń dla mieszkańców, 104 koncerty carillonowe oraz wydano 8 publikacji. W Muzeum Bursztynu ustanowiono również Rekord Guinnessa dla Gdańska w kategorii „największa bryła bursztynu”. 2023 rok będzie równie ciekawy i… równie rekordowy.

– Konsekwentnie działamy na rzecz upowszechniania naszej lokalnej historii mieszkańcom i turystom. W 2019 roku, najlepszym dla Muzeum Gdańska, odwiedziło nas ponad 500 tys. osób, sprzedaliśmy wówczas 387 tys. biletów. W ubiegłym roku odwiedziło nas 415 tys. osób, a liczba zakupionych biletów wyniosła 389 tys. Widać też wyraźny trend wzrostu wizyt w stosunku do czasów pandemii w latach 2020-2021– mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Powrót zainteresowania ofertą kulturalną nas cieszy, to dlatego w ubiegłym roku przygotowaliśmy 25 wystaw czasowych, odbyło się 95 spotkań, w których uczestniczyło ponad 4,5 tys. osób. Zaskakiwaliśmy nowoczesną sztuką, przybliżaliśmy dziedzictwo materialne Gdańska, pozyskiwaliśmy nowe, wyjątkowe eksponaty, a także biliśmy światowe rekordy. Obecny rok będzie równie ciekawy co poprzedni. Ustanowimy nowy Rekord Guinnessa dla naszego miasta, przywrócimy możliwość zwiedzania Zespołu Przedbramia. Będzie można u nas zobaczyć też ciekawe wystawy. 

Na 2023 rok zaplanowano 20 wystaw czasowych i plenerowych, ma się ukazać również 10 wydawnictw i dwa czasopisma: internetowy Gdański Notatnik Muzealny oraz, we współpracy z Muzeum Narodowym w Gdańsku, Gdańskie Studia Muzealne. Utrzymana zostanie liczba wydarzeń i koncertów carillonowych. Latem odbędzie się też 25. edycja Gdańskiego Festiwalu Carillonowego.

Latem dla wszystkich, zimą dla mieszkańców. Wraca zwiedzanie Zespołu Przedbramia

– W pierwszym półroczu 2022 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło prawie 152 tys. osób, o 30 tys. więcej niż w 2019 roku. To nie tylko zasługa wielu akcji i projektów miejskich, np. Karty Mieszkańca, czy akcji Zostań turystą w swoim mieście, ale również naszej zmiany podejścia do działalności i tematyki wystaw. Dziękujemy mieszkańcom za odwiedziny i zachęcamy do ponownej wizyty – dodaje Waldemar Ossowski. – Dlatego też już wkrótce, w lutym, w Ratuszu Głównego Miasta zagoszczą prace znanego na całym świecie artysty, Wojciecha Siudmaka. Przed majówką otworzymy ponownie dla zwiedzających Zespół Przedbramia, popularnie zwanym Katownią, gdzie zobaczymy nową opowieść z ciekawą propozycją poznania zniszczonego i odbudowanego Gdańska. Wystawa czasowa w tym obiekcie będzie miała charakter pilotażowy i obejmie również przestrzeń miasta, co umożliwi specjalnie przygtowana aplikacja mobilna. Latem w oddziałach Muzeum zaprezentujemy z kolei malarstwo i złotnictwo związane z Gdańskiem.

Pełen wykaz najważniejszych wystaw czasowych w 2023 roku znajduje się na końcu komunikatu.

Zegar z najdłuższym wahadłem. Gdańsk z trzecim Rekordem Guinnessa

W 2022 roku ustanowiono drugi Rekord Guinnessa dla Gdańska w kategorii „największa bryła bursztynu”. Okaz bursztynu sumatrzańskiego o wadze 68,2 kg można zobaczyć w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska.

Pretendenta do nowego rekordu, i być może wkrótce rekordzistę, można zobaczyć nieopodal Wielkiego Młyna. W 2016 roku dr inż. Grzegorz Szychliński skonstruował w mieszczącym się w wieży kościoła św. Katarzyny Muzeum Nauki Gdańskiej zegar. O ile sama koncepcja umieszczania zegarów na wieżach nie jest niczym nowym, to sam sposób montażu mechanizmu zegara w wewnątrz wieży już tak. Jego działanie opiera się na napędzie grawitacyjnym z ciężarkiem w systemie łańcucha bez końca. Podnoszenie ciężaru ułatwia silnik elektryczny. Wahadło ma aż 31,2 metra i można je zobaczyć na trzech poziomach zwiedzania wystawy stałej.

Oficjalny rekordzista znajduje się w Chinach na wieży Harmony Tower w mieście Ganzhou. Skonstruowany przez Brytyjczyków chronometr powstał w 2010 roku. Jego wahadło ma 12,8 metra. Nieoficjalny rekordzista znajduje się w Genewie w Hotelu Cornavin. Jego wahadło mierzy 30,02 metra, nieco ponad 1 metr mniej od gdańskiego odpowiednika.

Uroczyste bicie rekordu odbędzie się latem obecnego roku.

Wykaz najciekawszych wystaw czasowych w Muzeum Gdańska

Wojciech Siudmak – Universum

Wystawa prezentuje obrazy oraz rzeźby głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego na co dzień mieszkającego we Francji - Wojciecha Siudmaka. Retrospektywna wystawa składa się z ponad 60 dzieł legendy polskiego malarstwa, w tym najsłynniejsze obrazy, rysunki oraz rzeźby. Wojciech Siudmak jest jednym z niewielu polskich twórców, który zdobył rzeczywistą, międzynarodową sławę. Do grona jego fanów można zaliczyć twórców kina m.in. Denis Villeneuvea, Federico Felliniego, George Lucasa czy Jean-Jacques Annauda. Surrealistyczne wizje artysty od lat fascynują i wpływają na wyobraźnię milionów fanów fantastyki na całym świecie.

Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy 318 („Gdański”)

  1. Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy został sformowany 20 marca 1943 r. w Wielkiej Brytanii, następnie wysłany w 1944 r. do Włoch w celu wsparcia polskiego II Korpusu gen. Władysława Andersa, m.in. w czasie walk o Monte Cassino. Kadra oficerska, w skład której wszedł m.in. gen. bryg. pil. inż. Ludomił A. Rayski, dowódca lotnictwa polskiego w latach 1926-1939, zdecydowała o odwołaniu się w nazwie do królewskiego miasta - Gdańska, którego polskość żywa była w pamięci żołnierzy i społeczeństwa polskiego. Na wystawie pokazane zostaną materiały ikonograficzne, artefakty oraz dokumenty.

Gdańscy złotnicy Carl Ludwig i Johann Ludwig Meyerowie

Dwaj złotnicy gdańscy działający w 3. tercji XVIII w. i 1. ćwierci XIX w.: Carl Ludwig Meyer (czynny 1771-1803) i Johann Ludwig Meyer (czynny 1802 - po 1812) pozostawili po sobie ciekawy dorobek obejmujący około 80 znanych dzisiaj dzieł. Kolekcja Muzeum Gdańska liczy kilkanaście prac. Są to zarówno srebra sakralne, świeckie naczynia stołowe i sztućce wykonane w stylistyce od późnego baroku i klasycyzmu, aż po styl cesarstwa i początki biedermeieru. Ten zespół dobrze oddaje stylistkę i formy złotnictwa gdańskiego na przełomie stuleci. Koresponduje także czasowo i stylistycznie z wystrojem i kolekcją Domu Uphagena. Wystawie towarzyszyć będzie publikacja z katalogiem w formie elektronicznej.

Wystawa plenerowa z serii Historie gdańskich dzielnic: Kokoszki, Osowa, Matarnia

Kolejna wystawa poświęcona gdańskim dzielnicom stanowi kontynuację cyklu zapoczątkowanego w 2017 roku. Celem projektu jest przedstawienie historii gdańskich małych wspólnot i historii w postaci zbiórki pamiątek, wystaw plenerowych, cyklu spotkań oraz interdyscyplinarnej publikacji zawierających eseje historyków, archeologów, urbanistów i przedstawicieli innych nauk humanistycznych oraz ścisłych. W tym roku wystawa przybliży dzieje zachodnich dzielnic miasta, w 50. rocznicę przyłączenia do Gdańska Kokoszek, które wcześniej były podmiejską wsią.  

  • Kiedy: czerwiec 2023 – listopad 2023
  • Gdzie: dzielnice Matarnia, Kokosztki, Osowa
  • Godziny otwarcia i ceny biletów: wstęp wolny
  • Uwagi: wstęp na wydarzenia towarzyszące jest wolny

Miasto romantyków. Gdańsk a malarstwo w XIX wieku

Na wystawie organizowanej dla uczczenia powołania w Gdańsku pierwszego muzeum, pokazane zostanie malarstwo, grafika, rysunek i rzeźba z epoki XIX wieku. Wydarzenie organizowane jest w ramach wspólnego projektu z Muzeum Narodowym w Gdańsku, obejmującego wystawę w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Gdańska oraz wystawę w MNG i konferencję poświęconą Gdańskowi w XIX w. Każda z wystaw przybliży widzowi inny wątek związany z przeszłością miasta.  

Muzeum Miejskie (Stadtmuseum) powołano 30 marca 1870 roku wspólnym wysiłkiem wielu gdańszczan. Jego siedzibą stał się pofranciszkański klasztor, gmach dawnego Gimnazjum Akademickiego. Kontynuatorem tradycji pierwszego Muzeum Miejskiego jest obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku, z którego wyodrębniono w 1970 roku obecne Muzeum Gdańska.

Załączniki