Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Zdjęcie przedstawia widok od dołu na dzwony carillonu i sklepienie szczytu wieży Ratusza.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 09:38

Carillony dla Ukrainy. Trzy koncerty w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę

W rocznicę agresji Rosji na Ukrainę carilloniści wykonają specjalny koncert transmitowany na żywo spod soboru św. Zofii w Kijowie i Bilblioteki Uniwersyteckiej w belgijskim Leuven. W akcję włączają się również gdańskie carillony. Specjalnie przygotowany repertuar wykona dr Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska.

- W piątek 24 lutego minie rok od inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. I szczerze wierzymy, że pierwsza rocznica wojny powinna być zarazem ostatnią. Carillon, instrument wspólnotowy w pełnym tego słowa znaczeniu, wygłosi tego dnia orędzie pokoju. Otrzymaliśmy od naszych przyjaciół z całego świata liczne propozycje zorganizowania flash moba, udziału we wspólnej audycji. Carilloniści z Kijowa i Leuven zagrają wspólny koncert, aby okazać wiarę w zwycięstwo Ukrainy w walce z bardzo agresywnym, archaicznym, mrocznym światem - mówi kijowska carillonistka Iryna Riabchun.

Artystka zagra na mobilnym carillonie braci Botvinko, który zostanie ustawiony przed soborem św. Zofii w Kijowie. Z kolei Luc Rombouts, carillonista z Belgii, zagra na carillonie Biblioteki Uniwersyteckiej w Leuven.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną prace ukraińskich dzieci

Muzycy wykonają na przemian program pieśni ukraińskich. Na zakończenie zagrają dwa różne utwory na płycie „Verleih' uns Frieden” - Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego i Iryny Riabchun.

Podczas transmisji będzie można również zobaczyć wystawę prac studentów Kijowskiej Dziecięcej Akademii Sztuki wraz z ich odpowiedzią na wydarzenia zachodzące w ich ojczyźnie.

Gdańskie carillony wykonają dwa koncerty

W nawiązaniu do wydarzenia organizowanego przez carillonistów z Ukrainy i Holandii utwory związane z Ukrainą wykona dr Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. W repertuarze dwóch koncertów, piątkowego i sobotniego, znajdą się m.in. utwory ukraińskiego kompozytora Wałentyna Silwestrowa, ludowa pieśn „Chornobryvtsi” oraz dwa hymny Ukrainy: oficjalny i duchowy – Boże Wielki Jedyny.

Carillon to muzyczne dziedzictwo, które powstało w Niderlandach 500 lat temu. W 2014 roku UNESCO uznało kulturę carillonową w Belgii za wzorcową praktykę w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W 2021 roku licząca ponad 450 lat gdańska kultura carillonowa została wpisana na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Początki kultury carillonowej na Ukrainie sięgają 1999 roku. Dziś kraj ma sześć instrumentów.

 

Koncert Solidarności z Ukrainą na carillonach Leuven i Kijowa

  • Kiedy: 24 lutego 2023, godz. 13:00-14:00
  • Stream: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska (Facebook)
  • Wykonanie: Iryna Riabczun (Ukraina) & Luc Rombouts (Belgia)

Gdańskie carillony dla Ukrainy – dwa koncerty

  • Kiedy (1): 24 lutego 2023 (piątek), godz. 11:00-11:40
  • Gdzie (1): kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3
  • Kiedy (2): 25 lutego 2023 (sobota), godz. 12.05-12.45
  • Gdzie (2): Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
  • Wykonanie (1&2): Monika Kaźmierczak
  • Stream (1 &2): Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska (Facebook)