Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

2023 02 23 Seniorzy w DA,mat MG fot A Grabowska 18 (9 of 1)

Alicja Bittner
Muzeum Gdańska

Data publikacji 11:44

Marzec w Muzeum Gdańska

W tym miesiącu zapraszamy na spotkania wokół wystaw czasowych prezentowanych w naszych oddziałach. Zaplanowaliśmy dwa wernisaże, oprowadzania kuratorskie i promocję książki. Proponujemy również wiosenny spacer po Gdańsku śladami nadburmistrza Leopolda von Wintera.

W 2023 r. kontynuujemy spotkania „Amazonki w Muzeum” w każdą ostatnią środę miesiąca oraz „Seniorzy do Muzeum!” w każdy ostatni czwartek miesiąca.

W piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05, na facebookowym profilu Carillonów Gdańskich odbędą się transmisje online koncertów w wykonaniu Moniki Kaźmierczak.

3 marca (piątek) godz. 17.30

Wernisaż wystawy nagrodzonych i nadesłanych prac w III edycji konkursu fotograficznego Muzeum Gdańska „Mój Gdańsk” oraz wręczenie nagród Laureatom.

Wystawa prezentuje zdjęcia pokazujące wydarzenia, ludzi i dzielnice w Gdańsku w okresie minionego roku.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: wolny.

Wystawa będzie czynna do 2 kwietnia 2023 r. Zwiedzanie w cenie biletu wstępu do Domu Uphagena.

16 marca (czwartek) godz. 17:00

Czwartki w Muzeum Gdańska. Warsztaty: Z Anglii do Gdańska. Wokół wystawy „Meyerowie – gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX wieku”

Już 20 kwietnia otworzymy dla Państwa nową wystawę czasową poświęconą dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, kiedy splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie.

Na warsztatach przyjrzymy się z bliska srebrom Meyerów ze zbiorów Muzeum Gdańska. Odpowiemy na pytania jak, kiedy i z czego są zrobione, do czego służyły, co łączy je ze srebrami angielskimi, a co wyróżnia, dlaczego gdański złotnik znalazł się w Londynie i skąd w Gdańsku moda na „Anglię”.

Prowadzący: dr Anna Frąckowska

Liczba miejsc: 20

Wstęp: zapisy na adres: czwartki@muzeumgdansk.pl

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

23 marca (czwartek) godz. 17.00

Czwartki w Muzeum Gdańska. Promocja książki „Niedopowiedziane biografie” dr Jakuba Gałęziowskiego

Książka Jakuba Gałęziowskiego dotyczy przede wszystkim dzieci urodzonych z powodu wojny, wojennej przemocy seksualnej, tuż powojennych aborcji i samodzielnego macierzyństwa. Tematy te wciąż są białymi plamami w polskiej historiografii i szerzej – w narracji o II wojnie światowej i jej społecznych konsekwencjach.

Dzieci urodzone z powodu wojny (children born of war, CBOW) czy, jak same o sobie mówią, „dzieci wojny”, są owocem relacji okupantów z kobietami z podbitych narodów, zarówno związków dobrowolnych, jak i gwałtów. Przez lata tożsamość i pochodzenie takiego potomstwa były ukrywane przez matki, rodziny zastępcze, ale i polski system. Jakub Gałęziowski sięga do archiwów i relacji historycznych, rozmawia też z CBOW, by odtworzyć ich biografie oraz miejsce w społeczeństwie. Po roku 1989 kolejne przemilczane tematy i grupy społeczne wychodzą z cienia. Może nadeszła kolej na coming outy polskich CBOW i ich rodzin.

Spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość.

Gdzie: Wielka Sala Wety w Ratuszu Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Wstęp: wolny.

24 marca (piątek) godz. 19.00

Wernisaż wystawy „Bursztyn w twórczości Haralda „Radka” Popkiewicza”

Harald „Radek” Popkiewicz  (1944 Leszno Wielkopolskie - 2021 Mikoszewo). Artysta, nazywany przez rodzinę i przyjaciół „Radkiem”, od najmłodszych lat był zafascynowany bursztynem i morzem. W swojej pracowni, założonej w 1972 roku w Mikoszewie, tworzył biżuterię z bursztynem, która wydobywała piękno bryłki, wykorzystywała jej naturalną formę, kolor oraz fakturę. To właśnie bursztyn był natchnieniem, nadającym ostateczną formę jego pracom. Małe formy przestrzenne, które również tworzył -  fantazyjne owady o wydłużonych kształtach, ludzkie postaci, wiatraki czy seria słonecznych rydwanów, dla których inspiracją był mit o powstaniu bursztynu - są wyrazem jego nieskrępowanej wyobraźni. Do ich wykonania oprócz bursztynu często wykorzystywał  czarny dąb o ciekawych kształtach, wyrzucany przez morze. Ważną rolę w jego artystycznej twórczości odgrywało także malarstwo. Powracającym motywem była przyroda, realistyczna, bujna i nieujarzmiona przez człowieka, ale również ukazywana jako odrealniony pejzaż.

Na wystawie zobaczymy kilkadziesiąt prac z bursztynem, obrazy i projekty.

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, sala wystaw czasowych na parterze, ul. Wielkie Młyny 16

Wstęp na wernisaż: wolny

Wystawa prezentowana w dniach 25 marca - 4 czerwca 2023 r. w sali wystaw czasowych w Muzeum Bursztynu na parterze. Zwiedzanie w cenie biletu wstępu.

25 marca (sobota) godz. 14.00 – 15.30

Wolę o tym nie mówić – oprowadzanie kuratorskie. Spotkanie z Magdaleną Jaszczą

Podczas tego spotkania zderzone ze sobą zostaną mity i kanony zbiorowej pamięci o II wojnie światowej z szarą rzeczywistością Gdańska. Uczestnikom przybliżymy losy przedwojennych Gdańszczan – Polaków i Niemców, którzy przeżyli wojnę i zdecydowali się pozostać w mieście. Opowiemy o ich doświadczeniach w nowych, powojennych realiach. Wystawa „Wolę o tym nie mówić” powstała dzięki odwadze gdańszczanek i gdańszczan, którzy po latach zdecydowali się opowiedzieć swoje historie. Po ekspozycji oprowadzi Magdalena Jaszcza, kuratorka wystawy.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47

Wstęp: obowiązują zapisy oraz opłata w dniu wydarzenia w kasie Ratusza (8 zł normalny /5 zł ulgowy)

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc5Raa0SHWZhiUQwh2JMpt18DIkY1iaECIrzmPAiqcIzdP6dg/viewform

 

26 marca (niedziela) godz. 13.30 – 15.00

Spacer edukacyjny po Gdańsku śladami Leopolda von Wintera

W tym roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Leopolda von Wintera (1823–1893), najwybitniejszego burmistrza Gdańska. Skąd przyjechał do naszego miasta? Dlaczego jest nazwany „najwybitniejszym”? Jakie były jego zasługi? Wszystkiego tego i wiele innych ciekawostek o XIX-wiecznym Gdańsku dowiedzą się Państwo na naszym spacerze, który będzie wiódł śladami von Wintera po Głównym Mieście. Udamy się również w okolice Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej, gdyż tu zorganizowano pierwsze gdańskie muzeum miejskie za jego kadencji oraz na Targ Maślany, który wcześniej nosił nazwę od nazwiska burmistrza.

Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, dziedziniec wewnętrzny, ul. Długa 46/47

Wstęp: odpłatny 5 zł/osoba

Płatność: na miejscu w kasie Ratusza Głównego Miasta

29 marca (środa), godz. 12.00 – 13.30

Amazonki w Muzeum Gdańska. Spotkanie 3: Kuchnia Wielkanocna - Spotkanie z autorkami książki „Smaki Gdańska”

Publikacja „Smaki Gdańska” powstała w wyniku połączenia zamiłowania do jedzenia, historii i piękna. Z pasji obydwu autorek do odtwarzania potraw z dawnych przepisów jak i uwieczniania ich w kadrach nawiązujących do dawnych obrazów. Tak narodziła się koncepcja rekonstrukcji wybranych receptur i ich fotograficznego zapisu w formie martwych natur. A wszystko to z chęci przybliżenia dawnej kuchni w przystępnej i zrozumiałej dla współczesnego odbiorcy formie. Publikacja jest albumem kulinarnym, który zawiera ponad sto przepisów przetłumaczonych, przeliczonych i opracowanych tak by można je było wykonać we współczesnej kuchni.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

30 marca (czwartek), godz. 12.00 – 13.30

Seniorzy do Muzeum! Spotkanie 3: Kuchnia Wielkanocna - Spotkanie z autorkami książki „Smaki Gdańska”

Publikacja „Smaki Gdańska” powstała w wyniku połączenia zamiłowania do jedzenia, historii i piękna. Z pasji obydwu autorek do odtwarzania potraw z dawnych przepisów jak i uwieczniania ich w kadrach nawiązujących do dawnych obrazów. Tak narodziła się koncepcja rekonstrukcji wybranych receptur i ich fotograficznego zapisu w formie martwych natur. A wszystko to z chęci przybliżenia dawnej kuchni w przystępnej i zrozumiałej dla współczesnego odbiorcy formie. Publikacja jest albumem kulinarnym, który zawiera ponad sto przepisów przetłumaczonych, przeliczonych i opracowanych tak by można je było wykonać we współczesnej kuchni.

Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12

Wstęp: bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc SMSem 512–418-745 lub mailowo: m.kryger@muzeumgdansk.pl

30 marca (czwartek), godz. 17.00 – 19.00
Akademia Bursztynu. Spotkanie 5: Bursztyn w życiu i twórczości Haralda "Radka" Popkiewicza. Po wystawie czasowej prezentowanej w Muzeum Bursztynu, oprowadzi uczeń i syn Haralda Popkiewicza, Eryk Popkiewicz.

Prelegent opowie o tym, kiedy Harald zaczął swoją przygodę z bursztynem oraz o momentach zwrotnych w jego życiu twórczym. Jakie miał plany, a jak życie i rodzina je zmieniały? Opowie również co pomagało mu w procesie twórczym, jakie wzorce sztuki uwielbiał i skąd czerpał inspiracje. Dowiecie się również jak wyglądała jego praca konceptualna i twórcza oraz dlaczego nie stosował samego bursztynu tylko łączył ze srebrem, czarnym dębem i innymi gatunkami drewna.

Gdzie: Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, sale wystaw czasowych, parter, ul. Wielkie Młyny 16

Wstęp: wolny.