ul  Borchardta w stronę obwodnicy, 1998, fot  Andrzej Kowalczyk, mat  archiwum rodzinne

Dzielnicowa zbiórka pamiątek do projektu Historie Gdańskich Dzielnic

W środę, 29 marca, w dzielnicach Kokoszki, Matarnia oraz Osowa odbędzie się stacjonarna zbiór pamiątek do VII odsłony projektu Historie Gdańskich Dzielnic. Oferta adresowana jest głównie do seniorek i seniorów oraz osób wykluczonych cyfrowo. Pracownicy Muzeum Gdańska będą przyjmować fotografie oraz pamiątki ilustrujące życie codzienne dzielnic i ich najważniejsze budynki.

– Historie Gdańskich Dzielnic powstają zawsze dzięki zaangażowaniu mieszkańców. Każdego roku przeprowadzamy zbiórkę fotografii ukazujących życie codzienne dzielnic w przeszłości. Interesują nas fotografie przedstawiające życie codzienne mieszkańców i krajobrazy oraz ciekawe miejsca – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – W tym celu, po raz pierwszy, udajemy się do każdej z dzielnic i będziemy prowadzić zbiórkę stacjonarnie. To propozycja adresowana głównie do osób starszych, osób które nie posiadają skanera lub komputera, a chciałyby aby ich pamiątka znalazła się na wystawie, w książce lub trafiła do zbiorów Muzeum Gdańska.

Od 2017 r. Muzeum Gdańska realizuje projekt „Historie Gdańskich Dzielnic”, którego celem jest przedstawienie dziejów małych ojczyzn, z których składa się Gdańsk. Projekt składa się z 3 części: wystawy plenerowej prezentowanej na terenie dzielnic, wykładów popularnonaukowych oraz publikacji o charakterze naukowym. Publikacja o Kokoszkach, Matarni i Osowej planowana jest na 2025 rok. Aby ją ukończyć muzealnicy poszukują zdjęć i pamiątek, które każdy chętny może przekazać do Muzeum, albo oddać je w celu przygotowania kopii cyfrowych.

Jakie zdjęcia można przekazać?

Przekazane zdjęcia powinny ilustrować życie dzielnic do około 2010 roku. Zebrane w trakcie zbiórki fotografie i obiekty zostaną wypożyczone do Muzeum Gdańska w celu ich digitalizacji i zwrócone właścicielom. Można zgłosić chęć ich przekazania do zbiorów Muzeum Gdańska.

– W ramach zbiórki otrzymaliśmy do tej pory około 80 fotografii. Od jednego z mieszkańców dostaliśmy niezwykle ciekawy zbiór zdjęć ukazujący zmiany w krajobrazie Osowej na przełomie XX i XXI wieku – dodaje Rita Brzezińska. – Dużo z nadesłanych fotografii ilustruje życie codzienne mieszkańców, np. zabaw dzieci na placu w otoczeniu bloków i starych budynków, czy uczestników uroczystości. I właśnie takich fotografii poszukujemy. Przyjmiemy również ciekawe pamiątki związane z historią dzielnic.

Osoby zainteresowane proszone są o przyniesienie oryginalnych zdjęć z przygotowanym opisem (data i miejsce wykonania fotografii oraz przedstawione na nich obiekty i osoby). Możliwe jest przekazanie innych przedmiotów, np. dokumentów, czy pamiątek rodzinnych. Istotne, aby obiekty obrazowały historię dzielnic i były z nimi związane. Najciekawsze z nich znajdą się na wystawie plenerowej „Historie Gdańskich Dzielnic: Kokoszki, Matarnia, Osowa”, której otwarcie zaplanowane jest na 17 czerwca w Kokoszkach.

Gdzie i kiedy można przekazać pamiątki?

Zbiórka stacjonarna odbędzie się w środę, 29 marca 2023 roku w następujących miejscach:

• Kokoszki: Biblioteka Kokoszki, ul. Azaliowa 18, godz. 12.00-13.00;
  • Matarnia: Szkoła Podstawowa nr 82, ul. Radarowa 26, godz. 13.30-14.30;
  • Osowa: Klub Sąsiedzki GARAŻ, ul. Kielnieńska 128, godz. 15.00-16.00.