Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

(17)442-CHOPIN-Koncert-Muza,Orzeł-W1080, mat Wojciech Siudmak
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:24

Koncert, Muza, Orzeł. Spotkanie z Wojciechem Siudmakiem

W sobotę, 22 kwietnia 2023 roku, w Dworze Artusa w Gdańsku odbędzie się spotkanie towarzyszące retrospektywnej wystawie prac Wojciecha Siudmaka, wybitnego malarza i rzeźbiarza nurtu realizmu fantastycznego. Tym razem głównymi bohaterami będą sztuka, muzyka Chopina, opowieść o fantazji ludzkiego umysłu… oraz laureaci konkursu „Poza czasem”.

W sercu Gdańska, w zabytkowym Dworze Artusa, obok Wojciecha Siudmaka wystąpią uznany muzyk i wykładowca akademicki, dr Maciej Gański z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku… oraz najstarszy gdański fortepian. Artysta opowie o swojej miłości do Chopina. Towarzysząca opowieści Wojciecha Siudmaka muzyka zostanie wykonana na instrumencie, który powstał około 1830 roku, czyli w czasie gdy utwory polskiego kompozytora, już na emigracji we Francji, święciły największe triumfy na salonach Paryża i Europy.

Spotkanie poprowadzi Dorota Pieńkos - kuratorka wielu wystaw, animatorka kultury, marchandka polskich artystów, m.in. Wojciecha Siudmaka oraz Ryszarda Bilana.

Wystawę Siudmak. Uniwersum, na której zapreznetowano kilkadziesiąt prac artysty, można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta do 11 czerwca 2023 roku.

W dniu spotkania, o godz. 12.05, rozpocznie się koncert carillonowy "Boska Wstążka" w wykonaniu Moniki Kaźmierczak oraz uczest­ników kursu „Impro­wi­za­cja w stronę moty­wa­cji”, pro­wa­dzo­nego przez Gie­driusa Kupre­vi­ciusa z Litwy. Transmisja online z wieży Ratusza Głównego Miasta będzie dostępna na profilu Carillony Gdańskie - Muzeum Gdańska.   

Wojciech Siudmak – ur. 1942 r. w Wieluniu, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu fantastycznego. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Maciej Gański – muzyk i wykładowca akademicki. Od 2009 roku prowadzi działalność dydaktyczno-naukową w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej. Wystąpił na kilkuset koncertach, m.in. w Japonii, USA, Chinach, Egipcie, Francji, Danii, Szwecji, Niemczech i innych. Laureat ponad dwudziestu konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich, m.in. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA). Jako pierwszy Polak dokonał nagrania kompletu 20 Etiud Philipa Glassa (1991-2012) wydanych w dwupłytowym albumie, który ukazał się na przełomie 2022 i 2023 roku nakładem firmy fonograficznej DUX.

Fortepian Wiszniewskiego – dawny Gdańsk słynął z wykonywanych fortepianów. Największą popularnością cieszyły się instrumenty produkowane przez królewskiego, nadwornego budowniczego i dostawcy instrumentów Jacoba Bernhardta Wiszniewskiego. Wytwórnia instrumentów działała od ok. 1826 roku przy ul. Św. Ducha 126. Instrument z ok. 1830 r. został odnaleziony na Pomorzu w fatalnym stanie. W 2019 r. przejęło go Muzeum Gdańska. Inauguracyjny koncert na wykonanym z wielu gatunków drewna, zdobionym okładziną z kości słoniowej instrumencie odbył się 23 września 2020 roku, z okazji obchodów jubileuszu 50-lecia Muzeum Gdańska.

 • Kiedy: 22 kwietnia (sobota), godz. 17.00-19.00
 • Gdzie: Dwór Artusa, Długi Targ 43/44 
 • Wstęp: wolny 
 • Uwagi: podczas spotkania zostaną ogłoszone wyniki konkursu Poza czasem

Harmonogram

 • 17.00 – powitanie / Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska
 • 17.05-17.20 – wyniki konkursu Poza czasem i przyznanie nagród / Andrzej Gierszewski, Wojciech Siudmak, Ala Bittner
 • 17.20-17.25 – przyznanie Wojciechowi Siudmakowi tytułu honorowego członka Gdańskiego Klubu Fantastyki / Aleksandra Markowska – prezes GKF
 • 17.25-18.50 – recital muzyczny poświęcony Fryderykowi Chopinowi / Wojciech Siudmak, dr Maciej Gański & Adam Dzieżyk – rozmowę prowadzi Dorota Pieńkos

Repertuar:

 • Ballada g-moll op. 23 (10’)
 • Nokturn E-dur op. 62 nr 2 (6’)
 • Nokturn cis-moll op. posth. (5’)
 • Mazurek g-moll op. 24 nr 1 (4’)
 • Walc F-dur op. 34 nr 3 (3’)
 • Utwór inspirowany twórczością Wojciecha Siudmaka (3-5’)
 • Polonez As-dur op. 53 (7’)