2023 04 20 Wernisaż Meyerowie DU,mat MG,fot A Grabowska 30 (1 of 1)

Tak dobrze jeszcze nie było. Frekwencja w Muzeum Gdańska w I kwartale 2023

Przez pierwsze trzy miesiące 2023 roku oddziały Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 67 tys. zwiedzających. Liczba wejść do oddziałów miejskiej instytucji kultury jest wyższa o prawie 70%  niż w roku ubiegłym i o 35% wyższa niż w rekordowym 2019 roku, tuż przed rozpoczęciem pandemii.

– Cieszy nas to, że mieszkańcy i turyści przybywający do Gdańska poza sezonem letnim wybierają właśnie muzea. Gdzie, jak nie w nich, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy związanych z przeszłością, zobaczyć fascynujące eksponaty, albo zapoznać się z wystawami czasowymi – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Od 2019 roku, w sezonach zimowych, przygotowujemy ciekawe propozycje wystaw i spotkań adresowane dla mieszkańców naszego miasta. W tym roku najwięcej osób przyciąga wystawa w Muzeum Bursztynu oraz wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Ratuszu Głównego Miasta. Tylko w tym ostatnim oddziale frekwencja odwiedzin wzrosła o 103%.

Liczące 10 oddziałów Muzeum Gdańska w sezonie zimowym udostępnia do zwiedzania 5 oddziałów, tj. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagena oraz Muzeum Poczty Polskiej. Te pierwsze odwiedziło nieco ponad 34 tys. osób (wzrost o 60%), drugie ponad 14 tys. osób (wzrost o 103%), dwa kolejne po blisko 8 tys. osób. Muzeum Poczty Polskiej odwiedziło blisko 3 tys. zwiedzających (wzrost o 105%), głównie uczniów szkół podstawowych.

W I kwartale 2019 roku oddziału Muzeum Gdańska odwiedziło ponad 49 tys. osób, zaś w analogicznym okresie w roku ubiegłym blisko 40 tys. W minionym kwartale obecnego roku frekwencja wyniosła 67 071 osób.

Wystawy czasowe i nie tylko

Obecnie w pięciu otwartych oddziałach Muzeum Gdańska można zobaczyć sześć wystaw czasowych, z czego aż dwie prezentowane są w Ratuszu Głównego Miasta, tj. Siudmak. Uniwersum oraz Wolę o tym nie mówić. W Muzeum Bursztynu z kolei prezentowane są bursztynowa biżuteria oraz przedmioty wykonane przez Haralda Popkiewicza. W Dworze Artusa można zobaczyć malarstwo gdańskie z okresu przełomu XIX/XX wieku, w Domu Upaghena prace złotnicze Meyerów, a w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku wystawę o polskim przedwojennym sporcie w Wolnym Mieście Gdańsku.

W sezonie letnim, w czerwcu, zostaną otwarte trzy nowe wystawy czasowe. Opowieść o Niebieskich Beretach, czyli 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej zostanie otwarta 22 czerwca i będzie można ją zobaczyć na II piętrze sal wystawowych Ratusza Głównego Miasta, tzw. Sali Morskiej. Na początku czerwca w Galerii Palowej zwiedzającym zostanie oddana wystawa Miasto Romantyków. Z kolei w Światowy Dzień Bursztynu, 28 czerwca 2023 roku, w Muzeum Bursztynu zostanie udostępniona wystawa prezentująca bursztynnictwo kurpiowskie, które zostało w ubiegłym roku wpisane na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego, prowadzoną przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Latem warto udać się również na zwiedzanie dzielnic Gdańska. Od 17 czerwca aż do końca października w wybranych miejscach w dzielnicach Kokoszki, Matarnia oraz Osowa będzie można zobaczyć wystawę plenerową z cyklu Historie Gdańskich Dzielnic. Ciesząca się sporą frekwencją wystawa prac Wojciecha Siudmaka zostanie przedłużona do połowy sierpnia 2023 roku.

Pod koniec czerwca Muzeum Gdańska ustanowi trzeci gdański Rekord Guinnessa. Uroczyste bicie rekordu odbędzie się w Muzeum Nauki Gdańskiej, a jego głównym bohaterem będzie zegar z wahadłem mierzącym ponad 31 metrów długości.

Na majówkę do Kuźni Wodnej, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Wartowni nr 1

Wraz z rozpoczęciem majówki, tj. w sobotę, 29 kwietnia, otwierają się Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Wartownia nr 1 na Westerplatte. Te dwa pierwsze początkowo, do 30 czerwca włącznie, będą czynne jedynie w piątki, soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00. Wartownię nr 1 będzie można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00-16.00. Od 1 lipca do 3 września oddziały sezonowe będą czynne codziennie w godzinach 10.00-18.00, z wyjątkiem poniedziałków w godz. 12.00-20.00.

Twierdza Wisłoujście będzie nieczynna do 2024 roku.

Majówka 2023. Godziny otwarcia oddziałów Muzeum Gdańska

Godziny otwarcia od 29 kwietnia do 7 maja 2023

1 maja (poniedziałek) – dzień wolnego wstępu do oddziałów Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Muzeum Poczty Polskiej, Dwór Artusa i Domu Uphagena (nie obowiązuje w innych oddziałach).

Podstawowe informacje: muzeumgdansk.pl

Ratusz Głównego Miasta

• 1 maja (poniedziałek) – dzień wolnego wstępu
  • Uwagi: od 29 kwietnia (sobota) otwarcie punktu widokowego na wieży Ratusza. Wejście dodatkowo płatne. Punkt będzie czynny w zależności od warunków pogodowych.

Muzeum Bursztynu

• 1,2,3 maja – otwarte