Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika Europejskiej Nocy Muzeów w województwie pomorskim. W centrum antyczna rzeźba przedstawiająca kobietę zwrócona twarzą w kierunku. Po lewej szczyty fasad kamienic. Na rzeźbą księżyc. Obok daty 13 maja 2023, godz. 19:00-1:00.
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:41

Noc Muzeów 2023. Program Muzeum Gdańska

W ramach tegorocznej edycji Nocy Muzeów otwartych zostanie osiem oddziałów Muzeum Gdańska. Zwiedzaniu będzie towarzyszyć konkurs z upominkami adresowany do uczestników wydarzenia oraz atrakcje w każdym z miejsc. 

Wszystkie oddziały Muzeum Gdańska będą otwarte w nocy z 13 na 14 maja 2023 roku w godzinach 19.00-1.00, a bilet wstępu będzie kosztował symboliczną złotówkę. W niektórych z oddziałów , np. w Domu Uphagena, mogą obowiązywać czasowe limity wejść na sale wystawowe. Ostatnie wejście na wystawę będzie możliwe na 30, 45 lub 60 minut przed zamknięciem danego oddziału.

Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47

Atrakcje: koncerty fortepianowe o pełnych godzinach

Możesz tu zobaczyć dwa najważniejsze pomieszczenia dawnego Gdańska: wypełnioną symboliką i malarstwem Wielką Salę Rady (głowa do góry!) oraz Wielką Salę Wety. Na tej ostatniej o każdej pełnej godzinie odbywać się będą koncerty na jednym z dwóch najstarszych fortepianów w Gdańsku.

Na Wielkiej Sali Wety o pełnych godzinach będzie można wysłuchać koncertów na drugim najstarszym fortepianie w Gdańsku w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Uwagi: Wystawa czasowa Siudmak. Uniwersum będzie niedostępna.

Uwagi: ostatnie wejście do 45 minut przed zakończeniem NM2023

Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Atrakcje: stanowiska VR z historią Twierdzy Wisłoujście

Gdzie jak nie tu zobaczysz największy piec kaflowy nowożytnej Europy i św. Jerzego walczącego ze smokiem? Przy okazji warto zwrócić uwagę na detale, które stanowią opowieść o Gdańsku i świecie pozostawione przez dawnych mieszkańców miasta oraz modele okrętów zwisające nad głowami.

Tej nocy będzie można przedpremierowo… założyć gogle, zwiedzić wirtualną Twierdzę Wisłoujście i zobaczyć jak polski Pomnik Historii zmieniał się przez stulecia. Modele komputerowe fortyfikacji z okresu XVII-XXI wieku zostały przygotowane w ramach projektu „Archaeobalt”, dofinansowanego ze środków Interreg South Baltic Programme 2014-2020.

Uwagi: ostatnie wejście do 45 minut przed zakończeniem NM2023

Dom Uphagena, ul. Długa 12

To jedyna w Polsce udostępniona do zwiedzania kamienica mieszczańska z XVIII w. Zobaczysz jak żyli dawni gdańszczanie. Klimat tamtych czasów odtworzą rekonstruktorzy Garnizonu Gdańsk. Przygotowali oni inscenizacje pokazujące zarówno zabawne, jak i poważne, kulisy z życia naszych przodków. 

Uwagi: Wystawa czasowa Meyerowie. Gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX w. będzie niedostępna. 

Uwagi: wejście na sale wystawowe dla grup uczestników co 30 minut (w zależności od natężenia ruchu zwiedzających może być ruch płynny.

Uwagi: ostatnie wejście do 30 minut przed zakończeniem NM2023

Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16

Atrakcje: w holu wejściowym bursztynowa Arka Przymierza

Gdy wchodzisz do tego miejsca, chcemy byś poczuł się jak w szkatule na cenną biżuterię. Na dwóch piętrach znajdziesz blisko 1000 przedmiotów z bursztynu bałtyckiego. Co warto zobaczyć? Szachy z bursztynu, inkluzję pająka, czy może najcięższą bryłę bursztynu na świecie? Ty decydujesz! W zwiedzaniu pomogą Ci instalacje multimedialne.

Uwagi: ostatnie wejście do 60 minut przed zakończeniem NM2023

Muzeum Nauki Gdańskiej, ul. Profesorska 3 (wieża kościoła św. Katarzyny)

Atrakcje: koncerty carillonowe z trębaczami o godz. 19.30, 20.30 i 21.30

Tylko tu udowadniamy, że czas nie istnieje! A jeśli już, to dla każdego zegara płynie on inaczej. Wykorzystaj okazję do zobaczenia mechanizmu zegarowego z 31 metrowym wahadłem, które w tym roku zostanie wpisane na listę Rekordów Guinnessa.

Uwagi: ostatnie wejście do 45 minut przed zakończeniem NM2023

Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2

Atrakcje: oprowadzania i zbiórka pamiątek

Odwiedź miejsce, które Niemcy zaatakowali 1 września 1939 roku. Oddział i wystawa poświęcone są pamięci Polaków z Wolnego Miasta Gdańska, którzy w wielu wypadkach ponieśli największą ofiarę na rzecz naszej Ojczyzny. W programie dwa oprowadzania, o godz. 19.00 i 20.00 po wystawie „Gedania i nie tylko” o sporcie w przedwojennym Gdańsku. Przyjmowane będą również pamiątki związane z historią Gdańska i Polaków z WMG.

Uwagi: ostatnie wejście do 45 minut przed zakończeniem NM2023

Kuźnia Wodna w Oliwie, ul. Bytowska 1a

Atrakcje: produkcja żelaza metodą dymarkową

Wydaje Ci się, że muzeum to miejsce, w którym panuje absolutna cisza i nie można dotykać eksponatów? Nic bardziej mylnego! W Kuźni młoty wodne pracują pełną parą, a wewnątrz jest gorąco od roztopionych metali. Pokażemy jak wygląda produkcja żelaza metodą dymarkową.

Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. mjra Henryka Sucharskiego 70

Atrakcje: za przekazanie pamiątki wejście do kabiny bojowej, pokazy armaty polowej 75 mm

Na Westerplatte, w jednej z dwóch ocalałych fortyfikacji, zobaczysz wystawę poświęconą obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Wśród najcenniejszych są eksponaty po dowódcy obrony, majorze Henryku Sucharskim. 

Jeśli masz pamiątki związane z powojenną historią Westerplatte (kartki pocztowe, gazety, fotografie), możesz je przekazać do naszych zbiorów. Darczyńca będzie miał unikalną możliwość zwiedzania kabiny bojowej.

Konkurs "Muzeum Gdańska? Byłam/em tu!"

Ile muzeów uczestnik jest w stanie zwiedzić podczas Nocy Muzeów? Pora to sprawdzić! Zapraszamy Cię do wybrania się w nocną podróż po oddziałach Muzeum Gdańska.

  • Odwiedź przynajmniej 3 oddziały i wykonaj w nich selfie;
  • Wrzuć posta na swój profil na Facebooku lub Instagramie z hasłem „Muzeum Gdańska? Byłam/em tu!”, oznaczając profil Muzeum Gdańska. Napisz, jakie miejsca przedstawiają fotografie (np. Muzeum Bursztynu, Dom Uphagena, Muzeum Nauki Gdańskiej).
  • Wyślij nam wiadomość z linkiem do posta lub jego screenem oraz tytułem książki wydanej przez Muzeum, którą chciał(a)byś otrzymać.

Uważasz, że nasze wyzwanie to dla Ciebie pestka? Za każdy kolejny oddział dorzucamy kolejną publikację do wyboru. Pamiętaj, że ilość dostępnych książek w zabawie jest ograniczona. Kto pierwszy, ten lepszy!

Uwagi: Link do książek Muzeum Gdańska

 

Załączniki