Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Widok na ul  Długą i Ratusz Głównego Miasta, lata  40-50 XX wieku, fot  K  Lelewicz, mat  MG
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:00

Odbudować Gdańsk? Ale po co? Perspektywa zewnętrznego obserwatora

W najbliższy czwartek, 15 czerwca 2023 roku, o godz. 18.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone zagadnieniu powojennej odbudowy Gdańska. W debacie wezmą udział dr Jarosław Trybuś oraz Grzegorz Piątek, krytycy architektury oraz redaktor Lech Parell.

Debata odbędzie się w ramach programu Czwartki w Muzeum Gdańska. Podczas dyskusji omówione zostaną zagadnienia związane z fenomenem powojennej odbudowy położonego nad Motławą miasta. Był to pierwszy i największy projekt rewitalizacyjny i rewaloryzacyjny w powojennej Polsce, w który zaangażowana była lokalna społeczność: dziesiątki tysięcy nowych mieszkańców napływających ze wszystkich zakątków Polski jak również gdańszczanie – Polacy, dla których Gdańsk był domem jeszcze przed wojną.

– Opinia publiczna w Gdańsku z entuzjazmem przyjmowała i zdaje się wciąż przyjmować pomysły odbudowy zniszczonych obiektów. Stanowisko profesjonalistów (architektów i urbanistów) nie zawsze było i jest tak jednoznaczne. Podczas debaty poszukamy odpowiedzi na pytanie czy tuż po wojnie, odbudowa była postrzegana jako zasadna? Jak wypada Gdańsk na tle innych miast Polski i Europy? Czy po blisko 80 latach proces odbudowy powinien być kontynuowany i jeśli tak, to na jakich zasadach? Trudno będzie, jak sądzę, nie odwołać się do przykładu Danziger Hofu oraz rekonstrukcji ulicy Stągiewnej – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska. – Zapraszamy do udziału w debacie i podzieleniu się opinią oraz na wizytę w Zespole Przebramia, gdzie znajduje się wystawa czasowa Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek, która przybliża historie związane z powojenną odbudową naszego miasta.     

Rozmowę z dr. Jarosławem Trybusiem i Grzegorzem Piątkiem poprowadzi red. Lech Parell.

Grzegorz Piątek (ur. 1980) – polski architekt, krytyk i historyk architektury, w latach 2005–2011 redaktor miesięcznika „Architektura-Murator”, w latach 2011–2019 członek zarządu Fundacji Centrum Architektury, laureat Paszportu Polityki w kategorii literatura za rok 2022.

Jarosław Trybuś (ur. 1976) – polski historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, muzealnik, krytyk architektury, kurator wystaw i wykładowca. Od 2012 do 2022 roku wicedyrektor Muzeum Warszawy.

  • Kiedy: 15 czerwca 2023 (czwartek, godz. 18.00-19.10
  • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47
  • Wstęp: wolny