Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

2023 06 22 NB wernisaż  ,Sala Morska,mat MG,fot A Grabowsk4 (1 of 1)
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 16:14

Nieznane historie Niebieskich Beretów w Ratuszu Głównego Miasta

Od 22 czerwca 2023 roku w Ratuszu Głównego Miasta zwiedzający mogą zapoznać się z historią Niebieskich Beretów, związku taktycznego Sił Zbrojnych PRL. Wystawa czasowa potrwa do 16 sierpnia.

– Wystawa, którą przygotowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem Niebieskie Berety w związku z obchodami 60-lecia formacji, ma za zadanie przypomnienie historii tej jednostki oraz setek mieszkańców Pomorza, którzy w latach 1963-1986 pełnili służbę na rzecz naszego kraju – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Podjęliśmy tego tematu by pokazać, że sfera naszej pamięci o historii nie powinna ograniczać się do wybierania określonych faktów i eksponowania ich. Zamiast tego proponujemy przyjrzeć się temu tematowi z wielu stron, dowiedzieć się nieznanych faktów i finalnie wyrobić sobie własne zdanie.

Na wystawie w Sali Morskiej na II piętrze Ratusza Głównego Miasta zaprezentowano archiwalne zdjęcia, odznaczenia, pamiątki, plany, mundury i sprzęt wojskowy oraz modele uzbrojenia stosowanego przez jednostkę, np. czeskie transportery opancerzone OT-62 TOPAS oraz radzieckie lekkie czołgi pływające PT-76 i wiele innych.

Dania. Grudzień 1970 vs. zapomniana codzienność

Żołnierzy 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej szkolono, by zaatakowali Danię. Ostatecznie jednak III wojna światowa, konflikt między NATO a Układem Warszawskim, nie wybuchł. Żołnierze dostali w grudniu 1970 roku rozkaz blokowania strajkujących Stoczniowców. Pod kołami pojazdu, najpewniej należącego do Niebieskich Beretów, w okolicy Dworca Głównego zginął Kazimierz Stojecki.

– Ta tragedia również znajduje odzwierciedlenie na wystawie. Poza wątkami Danii i Grudnia '70, przez pryzmat których postrzegane są dziś Niebieskie Berety, na wystawie przypominamy również, że codzienne życie tych ludzi w czasach zimnowojennego pokoju wyglądało inaczej – dodaje Waldemar Ossowski. – Żołnierzy 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, na wzór dzisiejszych Wojsk Obrony Terytorialnej, rekrutowano z lokalnej populacji. Mało kto o tym dziś wie i pamięta, że każdy z nich miał też obowiązek służby na rzecz społeczeństwa. Bez służby tych ludzi, gdańszczan, nie powstałoby wiele obecnych budynków w naszym mieście. Poza tym uczestniczyli w różnego rodzaju pracach porządkowych, a nawet badaniach archeologicznych. Spotykamy ich przecież w latach 70. XX wieku wraz z prof. Andrzejem Zbierskim w piwnicach Ratusza Głównego Miasta podczas poszukiwań tzw. „miasta lubeckiego”. Od ich wizyty w podziemiach siedziby głównej Muzeum Gdańska minęło 50 lat i warto by takie historie również przypomnieć, wprowadzić do naszej pamięci zbiorowej.

We wrześniu wystawa o 318. Dywizjonie Lotniczo-Rozpoznawczym

Wystawa czasowa będzie czynna do 16 sierpnia 2023 roku. Informacje o zwiedzaniu podawane są na stronie internetowej Muzeum Gdańska (w zakładce Ratusz Głównego Miasta).

Po zakończeniu wystawy o historii 7. Łużyckiej Dywizji Desantowej, na początku września, zaprezentowana zostanie wystawa o mało znanym 318. „Gdańskim” Dywizjonie Myśliwsko-Rozpoznawczym. Jego piloci od marca 1943 roku walczyli z Niemcami w ramach Royal Air Force, a od 1 maja 1944 roku, już w strukturach 2. Korpusu Polskiego, brali udział w bitwie o Monte Cassino.