Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

MUZYKA-Z-WIEŻ 2023 banner 755x505
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:20

Muzyka z gdańskich wież. Tradycja Jarmarku św. Dominika powraca

Szósta edycja projektu „Turmmusik” powróci do Gdańska w poniedziałki i czwartki lipca oraz sierpnia 2023 roku. Parady trębaczy, którzy z wież kościoła św. Katarzyny, kościoła św. Jana oraz Ratusza Głównego Miasta wykonywać będą utwory nawiązujące do tradycji dawnej muzyki odbędą się przy akompaniamencie gdańskich carillonów.

– Piszczkowie wieżowi muzykowali z gdańskich wież już w XV wieku. Byli to zaprzysiężeni strażnicy miejscy, zrzeszeni w cechu o nazwie Turmpfeiferdienst (urząd piszczków miejskich). Grali oni na wieżach kościoła Najświętszej Maryi Panny i św. Katarzyny. W końcu XVI wieku dołączył do nich trzeci piszczek, grający na wieży kościoła św. Jana – mówi Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses. – Obowiązkiem trębaczy było ostrzeganie, witanie fanfarami dostojnych gości i ogłaszanie godzin zamknięcia bram miasta. Dodatkowo piszczkowie na wieży kościoła św. Katarzyny co pół godziny grali krótkie hejnały, a co godzinę dłuższą melodię. Prawdopodobnie były to pieśni religijne. Ponadto w pogodne dni niedzielne i święta mieli przygrywać na wieży kościoła.

Proste sygnały piszczków przekształciły się szybko w bardziej kunsztowną muzykę, zwaną Turmmusik. Zadaniem muzyków było spełnianie funkcji heroldów i towarzyszenie poselstwom, a także odtrąbianie edyktów i postanowień Rady Miejskiej. Uczestniczyli oni również, już jako trębacze polowi, w wyprawach wojennych. Od połowy XVI wieku poza graniem na wieży strażnicy sprawowali muzyczną służbę na chórze kościelnym

Projekt „Turmmusik. Muzyka z gdańskich wież” nawiązuje do dawnych tradycji muzycznych Gdańska, ale w odsłonie dla turystów przybywających do Gdańska w związku z Jarmarkiem św. Dominika. Tubicinatores Gedanseses, zespół złożony z czterech trębaczy oraz bębniarza, wykona serię 20-minutowych koncertów, złożonych z utworów z repertuaru gdańskiego i europejskiego. Tym z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta towarzyszyć będą carillony, instrumenty złożone z dzwonów.

– Co najmniej od połowy XIX wieku na wieży kościoła św. Katarzyny muzykom wieżowym towarzyszyć zaczął carillon, którego historia w tej wieży sięga 1738 roku – dodaje Monika Kaźmierczak z Muzeum Gdańska, carillonistka miejska. – Turmmusik jest jednym z ciekawszych projektów. Nie tylko angażuje widzów podczas barwnych parad. Nasz projekt, który powstał z inicjatywy Tubicinatores Gedanenses, propaguje dawne tradycje muzyczne, w tym kulturę carillonową. Koncerty z małymi przerwami odbywają się od 1561 roku, gdy powstał carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. Gdańsk jest jedynym mieście w Polsce, w którym te wyjątkowe instrumenty wciąż wpisują się w rytm życia mieszkańców.   

Muzycy w asyście krzykacza miejskiego będą paradować ulicami Starego i Głównego Miasta wieczorami wraz z rekonstruktorami historycznymi z Garnizonu Gdańsk oraz Kompani Kaperskiej w każdy poniedziałek i czwartek na trasie:

 • wieża kościoła św. Katarzyny (17:30)
 • wieża kościoła św. Jana (18:45)
 • wieża Ratusza Głównego Miasta (20:00)

Pierwsza z parad i koncertów odbędzie się w czwartek, 27 lipca 2023 roku. Koncerty zostały dofinansowane przez Miasto Gdańsk.

Turmmusik. Muzyka z gdańskich wież 2023

 • Kiedy: poniedziałki: 07, 7.08 oraz czwartki: 27.07, 3.08, 10.08
  • 17.30 - wieża kościoła św. Katarzyny
  • 18.45 - wieża kościoła św. Jana
  • 20.00 - Ratusz Głównego Miasta
 • Wystąpią:
  • Tubicinatores Gedanenses w składzie: Paweł Hulisz, Piotr Kowalkowski, Emil Miszk, Filip Pysz – trąbki historyczne, Paweł Szewczyk - bęben
  • Carillon: Monika Kaźmierczak
 • Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Carillonowe, Miasto Gdańsk, Tubicinatores Gedanenses,
 • Partnerzy: Muzeum Gdańska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Jarmark św. Dominika, Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska