Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Kwadrat3
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 12:24

Gorący koniec lata? Wrzesień w Muzeum Gdańska

Koniec sierpnia… a już widać pierwsze oznaki jesieni. Nim masowo zaczną opadać liście z drzew, a wieczory staną się chłodne, warto przygotować się na nadchodzącą słotę... wracając w mury naszego muzeum. We wrześniu czekają nas wydarzenia z cyklów Czwartki w Muzeum Gdańska, Odbudowa Gdańska po 1945 roku oraz Akademia Bursztynu. „Światowo prawykonamy” dwa utwory na gdańskie carillony, oprowadzimy po wystawach czasowych i nie tylko. Żeby tradycji stało się zadość, na zakończenie lata udostępnimy (tylko) dwie wystawy czasowe. U nas zawsze jest gorąco, a na jesień… zapowiadamy historyczne i kulturalne upały:-)

Tradycyjnie w piątki o godz. 11:00 i w soboty o godz. 12:05 na facebookowym profilu Carillonów Gdańskich odbędą się transmisje online koncertów z gdańskich wież.

HARMONOGRAM WYDARZEŃ


1-3 września, 10.00-18.00
Bezpłatne zwiedzanie Wartowni nr 1 dla uczestników akcji Kręć kilometry dla Gdańska

Do dziś Wartownia nr 1 pozostaje jedynym zachowanym i udostępnionym do zwiedzania obiektem Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Choć pierwszą ekspozycję stworzyli blisko pół wieku temu sami bohaterscy obrońcy Westerplatte, w ostatnich latach została gruntownie zmodernizowana i wzbogacona o multimedia. Przyjedź rowerem na Westerplatte w dniach 1-3 września, a za okazaniem aktywnego konta w aplikacji Activy, bezpłatnie zwiedzisz Wartownię.

 

2 września (sobota), godz. 11.00-12.00
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Meyerowie – gdańscy złotnicy XVIII i XIX wieku”  

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok. Wyroby Meyerów dobrze obrazują zmieniające się na przełomie stuleci trendy oraz panującą wówczas modę. W ich wyrobach ciekawe są zwłaszcza wpływy złotnictwa angielskiego, które Carl Meyer poznał w czasie pobytu w Londynie. 

 • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12 
 • Wstęp: W cenie biletu wstępu do oddziału

 

2 września (sobota), godz. 10.00
Udostępnienie wystawy „O tych, co upomnieli się o Gdańsk. 318. Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy „Gdański”

Wystawa czasowa przybliża dzieje 318. Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego, jednostki sformowanej 20 marca 1943 r. w bazie lotniczej Detling w Wielkiej Brytanii. Od początku była ona przeznaczona do bezpośredniego wsparcia tworzonego na Bliskim Wschodzie II. Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Odznaką dywizjonu, używaną od 1944 r., był uskrzydlony herb Gdańska z numerem 318 u góry tarczy, którą Polacy nosili na mundurach.

Wystawę można zwiedzać od 3 września (niedziela) 2023 r. do 12 maja 2024 r. w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta z wyjątkiem poniedziałków oraz wtorków (dzień gospodarczy, od 3 października br.). Wstęp na wystawę jest biletowany.

 

7 września (czwartek), godz. 17.00
Czwartki w Muzeum Gdańska (128). Ocalone i podarowane

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną artefakty pozyskanie do kolekcji Wartowni nr 1 na Westerplatte w ostatnich latach. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie opuszczały muzealnych magazynów. Po raz pierwszy zostaną zaprezentowane powojenne dokumenty opisujące działalność westerplatczyków w Gdańsku oraz drzwi od karceru z zapiskami więźniów, które pochodzą prawdopodobnie jednego z podobozów KL Stutthof. Spotkanie poprowadzą dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska oraz Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1 na Westerplatte.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety
 • Wstęp: wolny
 • Prowadzenie: dr Janusz Marszalec i Mateusz Jasik

 

9 września (sobota), godz. 11.00-11.30
Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

 • Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10
 • Wstęp:  Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

 

9 września (sobota), 12.00 i 15.00
Światowe prawykonania utworów carillonowych

W Gdańsku, carillonowej stolicy Polski, będą miały miejsce światowe prawykonania dwóch utworów na carillon polskich kompozytorów współczesnych. Repertuar carillonowy poszerzy się o dzieła Marty Ptaszyńskiej i Krzysztofa Meyera. Zagra je Monika Kaźmierczak, piastująca funkcję carillonistki miejskiej. Wstępem do każdego z koncertów będzie rozmowa z kompozytorami i carillonistką oraz zaproszonymi gośćmi.

„Memento” / Krzysztof Meyer

 • Gdzie: okolice Ratusza Głównego Miasta / przedproże Dworu Artusa, Długi Targ
 • Wstęp: wolny

„Dzwony św. Katarzyny” / Marta Ptaszyńska

 • Gdzie: ogród kościoła św. Katarzyny w Gdańsku i ulicy Wielkie Młyny
 • Wstęp: wolny

 

9 września (sobota), 10.00 - 16.00
Europejskie Dni Dziedzictwa przy Muzeum Poczty Polskiej

Muzeum Gdańska po raz kolejny uczestniczy w Europejskich Dnia Dziedzictwa. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”, wydarzenia skupią się wokół Polaków mieszkających w Wolnym Mieście Gdańsku, ich życia oraz losów. W ramach wydarzenia zapraszamy w dniach 9 i 16 września na oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej oraz grę terenową skupioną wokół Polaków w II Wolnym Mieście Gdańsku. W grze miejskiej nie biorą udziału edukatorzy z Muzeum Gdańska. Jest to aktywność samodzielna. Do kart z zadaniami dołączony jest klucz z odpowiedziami.

 • Oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej, godz. 11:00
 • Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku”, godz. 10:00-16:00.
 • Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
 • Wstęp: wolny

 

14 września (czwartek)
Udostępnienie wystawy plenerowej: Akademicki Związek Sportowy

Wystawa plenerowa poświęcona gdańskiemu Akademickiemu Związkowi Sportowemu, który świętuje 100-lecie istnienia. Akademicki Związek Sportowy powstał na przełomie 1921/22 r. na gdańskiej Technische Hochschule (obecnie Politechnika Gdańska). Był on jedną z bardzo niewielu organizacji społecznych na terenie Wolnego Miasta, który w trudnym okresie germanizacji, a później hitlerowskiego terroru manifestował łączność Gdańska z macierzą. Na wystawie plenerowej zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia ilustrujące przed i powojenne historie związane z działalnością Związku oraz jego wybranym zasłużonym sportowcom. 

 • Gdzie: Grobla III
 • Wstęp: wolny

 

14 września (czwartek), godz. 14.00-17.00
„Wokół odbudowy Gdańska po 1945 r.". Jan Borowski i Gdańsk czasów powojennych

W ramach drugiego spotkania z cyklu poświęconego wystawie czasowej „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek” spotkamy się przy kamienicy przy ulicy Długiej 45 na uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi Borowskiemu, pierwszemu powojennemu wojewódzkiemu konserwatorowi w Gdańsku. Następnie w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się wykład prof. Marcina Gawlickiego poświęcony wkładowi architekta w proces powojennej odbudowy naszego miasta.

O godz. 14.00, w Zespole Przedbramia przy Targu Węglowym 26, odbędzie się oprowadzanie kuratorskie z Klaudiuszem Grabowskim po wystawie czasowej "Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek". Wydarzenie adresowane jest do sympatyków i członków Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajobrazowego.  

Partnerem spotkań z cyklu „Wokół odbudowy Gdańska po 1495 roku jest Biuro Architekta Miasta. Współorganizatorem nadchodzących spotkań są:

 • Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, oddział Pomorski
 • Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe
 • Stowarzyszenie Historyków Sztuki, oddział Gdańsk

Wydarzenia związane wokół prof. Jana Borowskiego odbywają się w ramach Dni Wilna w Gdańsku.

Jan Borowski (25 II 1890 Petersburg – 25 X 1966 Gdańsk), architekt, konserwator zabytków. Od 15 X 1945 w Gdańsku, podjął pracę na Politechnice Gdańskiej, od 1 I 1946 kierownik Katedry Historii Architektury Powszechnej na Wydziale Architektury. Od 1950 wykładał równolegle historię architektury w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Od marca 1946 do rezygnacji 30 IV 1951 pierwszy po II wojnie światowej wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku. Opracował pierwszy powojenny rejestr zabytków Gdańska i województwa przewidzianych do ochrony; w latach 1947–1950 utworzył pracownie konserwatorskie, późniejszy gdański oddział Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków. Opracował autorskie projekty architektoniczne i prowadził nadzór nad odbudową i pracami konserwatorskimi w Gdańsku, w tym między innymi kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ratusza Głównego Miasta, Kaplicy Królewskiej, kościoła św. Elżbiety,  Bramy Zielonej,  Wielkiej Zbrojowni

 • Gdzie 1 [oprowadzanie]: Targ Węglowy 26 (o godz. 14.00)
 • Gdzie 2 [odsłonięcie tablicy]: Długa 45 (o godz. 16.00)
 • Gdzie 3 [wykład]: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety, ul. Długa 46/47 (o godz. 17.00)
 • Wstęp: wolny
 • Aktualizacja: 07.09.2023

 

16 września (sobota), godz. 10.00-16.00
Europejskie Dni Dziedzictwa przy Muzeum Poczty Polskiej

Oprowadzanie kuratorskie po Muzeum Poczty Polskiej rozpocznie się godz. 11.00. Gra terenowa „Śladami Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku” dostępna będzie w godz. 10.00-16.00.

 • Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
 • Wstęp: wolny

 

16 września (sobota), godz. 11.00-11.30
Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

 • Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10
 • Wstęp:  Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

 

16 września (sobota), godz. 13.00
Marzyciele w mieście romantyków. Oprowadzanie kuratorskie "2 w 1"

Zapraszamy na kuratorskie oprowadzania po wystawach „Miasto Romantyków. Idee i motywy w twórczości XIX-wiecznych artystów w Gdańsku” (Muzeum Gdańska) i „Marzyciele epoki industrialnej. Malarstwo w Gdańsku w XIX wieku” (Muzeum Narodowe w Gdańsku).

Wystawa „Miasto romantyków” jest okazją do zobaczenia obrazów, grafik i rysunków kilkunastu XIX-wiecznych twórców, których łączył Gdańsk. Kuratorki postanowiły pokazać nie tylko dzieła artystów, ale także odnieść ich tematykę do współczesności. Dla widzów będzie to okazją do udania się w podróż w czasie, gdyż inspiracją do narracji wystawy są dzienniki z odległych wypraw, modne w XIX-wiecznej. Oprowadza Izabela Jastrzembska-Olkowska.

Informacje o wystawie Muzeum Narodowego w Gdańsku

 • Godzina: 13.00 – 14.00 Zielona Brama, 14.15 – 15.15 Galeria Palowa,
 • Gdzie: Zielona Brama ul. ul. Długi Targ 24 i Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
 • Wstęp: 20 zł normalny, 12 zł ulgowy (na obie wystawy). Do kupienia w kasie w Zielonej Bramie

 

17 września (niedziela), godz. 12:00
Spacer edukacyjny „Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku”

Na wycieczce z przewodnikiem dowiecie się, czym było Wolne Miasto Gdańsk, jak żyli i funkcjonowali w coraz bardziej wrogim wobec nich mieście Polacy, a także poznacie ich losy w pierwszych godzinach po wybuchu II wojny światowej.

 • Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej, plac Obrońców Poczty Polskiej 1/2
 • Wstęp: wolny

 

18 września (poniedziałek), godz. 18.00
Wykład z cyklu RadUNIA Kultury: dr hab. Dariusz Kaczor, prof. UG „Gdańsk średniowieczny X-XV w.”

 

21 września (czwartek), godz. 17.00
Czwartki w Muzeum Gdańska (130). Meyerowie i Gdańsk

Wystawa czasowa w Domu Uphagena jest poświęcona dwóm gdańskim złotnikom przełomu XVIII i XIX stulecia – Carlowi i Johannowi Meyerom. Był to czas niezwykle burzliwy dla Gdańska, ale zarazem ciekawy artystycznie, w którym splatały się stylistyki różnych epok.

Wykład o dziełach Meyerów na tle innych złotników gdańskich tego czasu, wpływach angielskich w rodzimym złotnictwie i nowoczesności zbliżającej się do Gdańska poprowadzi dr Anna Frąckowska, kuratorka wystawy.

 • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: wolny

 

22-24 września (piątek-niedziela), godz. 10.00-16.00
Bezpłatne zwiedzanie Kuźni Wodnej w Oliwie dla uczestników akcji Kręć kilometry dla Gdańska

Rowerzyści, którzy biorą udział w miejskiej akcji w tych dniach mogą bezpłatnie zwiedzić ten oddział Muzeum, położony w sercu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kuźnia Wodna, która powstała w XVI wieku, to jedyny działający w Polsce tego typu obiekt. Bezpłatny bilet wstępu po okazaniu aktywnego konta w aplikacji Activy.

 

23 września (sobota), godz. 11.00-11.30
Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

 • Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10
 • Wstęp:  Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

 

23 września (sobota), godz. 11.00-13.00
Wernisaż
wystawy „O tych, co upomnieli się o Gdańsk. 318. Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy „Gdański”

Wystawa czasowa przybliża dzieje 318. Dywizjonu Myśliwsko – Rozpoznawczego, jednostki sformowanej 20 marca 1943 r. w bazie lotniczej Detling w Wielkiej Brytanii. Od początku była ona przeznaczona do bezpośredniego wsparcia tworzonego na Bliskim Wschodzie II. Korpusu pod dowództwem gen. Władysława Andersa. Odznaką dywizjonu, używaną od 1944 r., był uskrzydlony herb Gdańska z numerem 318 u góry tarczy, którą Polacy nosili na mundurach.

Podczas wernisażu odbędzie się wykład prof. Andrzeja Olejko oraz oprowadzanie po wystawie, które poprowadzi dr Leszek Molendowski, kurator wystawy.

 • Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Wielka Sala Wety i Sala Morska (III piętro)
 • Wstęp: wstęp wolny
 • Aktualizacja informacji: 07.09.2023

 

28 września (czwartek), godz. 17.00
Akademia Bursztynu. Spotkanie 8. Bursztyn i bursztyniarstwo w dorzeczu Narwi

Spotkanie z dr. Jerzym Jastrzębskim będzie poświęcone rozwojowi poszukiwań bursztynu, sposobów jego eksploatacji, wskazanie kopalń, wydobytego surowca, a także uzyskiwanych zysków. Druga część to prezentacja obróbki bursztynu w regionie, zarówno od strony stosowanych metod, jak i przedstawienia typowych dla Kurpiowszczyzny ozdób i innych wyrobów.

dr Jerzy Jastrzębski - starszy kustosz, kurator wystawy stałej „Bursztyn w dorzeczu Narwi” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, propagator ochrony dziedzictwa kulturowego Łomży i regionu, popularyzator nauki, lokalnej tradycji i historii, prowadzi działalność publicystyczno-naukową. 

 • Gdzie: Muzeum Bursztynu, sala edukacyjna, ul. Wielkie Młyny 16
 • Wstęp: wolny, wejście od strony ul. Na Piaskach

 

29 września – 1 października (piątek-niedziela)
Weekend Seniora z Kulturą

Ogólnopolski program realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla osób powyżej 60 roku życia, wstęp do wszystkich oddziałów Muzeum Gdańska za 1 zł.

 

29 września (piątek), godz. 11.00-13:30
Koncert oraz wykład na temat niemieckiej kultury carillonowej
   

W Niemczech znajduje się ok. 50 czynnych carillonów. Jaka jednak jest kondycja niemieckiej kultury carillonowej? Jakie przedsięwzięcia są realizowane u naszych sąsiadów? Wykład dr. Jeffreya Bossina, carillonisty z Berlina przybliży właśnie zagadnienie kultury carillonowej w Niemczech ze szczególnym uwzględnieniem carillonu w Tiergarten, którego wykładowca jest pomysłodawcą i carillonistą. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i tłumaczone przez carilonistkę miejską Monikę Kaźmierczak.

Wykład zostanie poprzedzony koncertem Jeffreya Bossina o godz. 11.00. W programie muzyka niemiecka, m.in. utwory:

 • Jana Sebastiana Bacha,
 • Jerzego Fryderyka Haendla,
 • Felixa Mendelssohna,
 • Samuela Scheidta,
 • Roberta Schumanna.

Na koniec koncertu wykonana zostanie utwór Richarda Felciano, specjalnie skomponowany dla Jeffreya Bossina.

 • Kiedy: 29 września (piątek), godz. 11:00-11:40 (koncert) i 12:30-13:30 (wykład)
 • Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, Wielkie Młyny 10
 • Ceny biletów: w ramach biletów wstępu: bilet normalny 23zł, bilet ulgowy 16zł, bilet rodzinny 60zł
 • Seniorzy: wstęp za 1 zł w ramach "Weekendu Seniora z Kulturą"

 

30 września (sobota), godz. 11.00-11.30
Spotkanie przy carillonie św. Katarzyny

To okazja do posłuchania i zobaczenia z bliska, jak wyglądają i grają dzwony w wieży kościoła św. Katarzyny. O tym niezwykłym instrumencie, które od wieków rozbrzmiewa w Gdańsku, opowie Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.

 • Gdzie: Muzeum Nauki Gdańskiej, wieża kościoła św. Katarzyny, Ul. Wielkie Młyny 10
 • Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

 

30 września (sobota), godz. 10.00-16.00
Pokaz produkcji i wydmuchiwania wyrobów szklanych w Kuźni Wodnej w Oliwie

Podczas warsztatów i pokazów Marek Jargiło, zaprezentuje dzieciom i dorosłym jak przygotowuje się nietuzinkowe wyroby szklane. Dzbany, karafki, misy, kielichy, patery, albo dekoracje stylizowane na minione wieki? Każdy będzie mógł spróbować swoich sił.

Specjalista szkolił się w Grecji, a następnie wrócił do Gdańska. Wszystkie wyroby wykonuje ręcznie. Jego produkty, zwłaszcza repliki, można znaleźć w wielu muzeach a jego szkło zdobi komnaty zamku prezydenckiego w Wiśle. Prowadzi również warsztaty i pokazy dla różnych grup wiekowych.

 • Gdzie: Kuźnia Wodna ul. Bytowska 1
 • Wstęp: Udział w ramach biletu wstępu do oddziału

 

30 września (sobota), godz. 11.00
Srebra gdańskie igłą i nicią! Warsztaty Haftu

Zapraszamy na warsztaty haftu towarzyszące wystawie „Meyerowie – gdańscy złotnicy przełomu XVIII i XIX wieku” w Domu Uphagena.

W zamożnych gdańskich domach przy posiłkach nie mogło zabraknąć odpowiedniej oprawy stołu – srebrne sztućce, porcelanowa zastawa i, oczywiście, obrusy i serwety.

Na warsztatach będzie można własnoręcznie ozdobić serwetę haftem i wysłuchać opowieści o historii malowania igłą na tkaninie. Za wzory posłużą między innymi motywy dekoracyjne pojawiające się na srebrach Meyerów.

Zajęcia poprowadzi Marta Krzyżowska, muzealniczka i rekonstruktorka.

 • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
 • Wstęp: nieodpłatny 
 • Liczba miejsc: 15 osób / obowiązują zapisy mailowe: m.krzyzowska@muzeumgdansk.pl lub sms 789-449-682
 • Aktualizacja [14.09.2023]: limit miejsc wyczerpany

 

30 września (sobota), godz. 12.00-15.00
Spacer po Osowej w ramach projektu Historie Gdańskich Dzielnic

Prowadzenie: Michał Ślubowski, absolwent historii oraz gedanistyki, twórca strony Gedanarium, poświęconej historii Gdańska i życiu jego mieszkańców. Przewodnik i organizator miejskich spacerów.

 • Gdzie: start przy zbiorniku retencyjnym przy ul. Kielnieńskiej 33
 • Wstęp: wolny
 • Trasa spaceru: zbiornik przy ul. Kielnieńskiej - róg Wodnika - Kielnieńska-Balcerskiego - Szkoła Podstawowa 81 - Park Chirona - Biwakowa - Letniskowa - Jezioro.

Załączniki