Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

2023 08 24 Materiały plastyczne i krawieckie, fot  P  Siwak, mat  MG (4)
Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:36

Artystyczna jesień. Zajęcia edukacyjne dla rodzin

Muzeum Gdańska przygotowało ofertę edukacyjną dla rodzin z dziećmi i dorosłych. W programie dwa cykle warsztatów plastycznych oraz spotkania z Maluszkami w Muzeum, które zakończą się… przygotowaniem historycznego nakrycia do wigilijnego stołu.

– Jesienna oferta edukacyjna ma w kreatywny i ciekawy sposób umożliwić spędzić wspólnie czasu w oddziałów Muzeum Gdańska – mówi Monika Kryger, kierownik Działu Edukacji Muzeum Gdańska. – dzieci już od pierwszych chwil życia potrzebują wartościowych bodźców, aby się prawidłowo rozwijać. Wizyta w nowym miejscu, połączona ze spotkaniem z rówieśnikami i wzbogacona o nowe wrażenia wzrokowe i słuchowe, wspomoże kształcenie poczucia estetyki oraz uwrażliwianie na piękno. Każde zajęcia będą poświęcone innemu tematowi.

Zajęcia edukacyjne są odpłatne. Uczestnicy otrzymują wszystkie potrzebne materiały do realizacji zajęć. Wykonane w ramach zajęć prace zabierane są do domów.

„Rodzinna Akademia Sztuk”… czyli weź to na RAS

Warsztaty artystyczne dla dorosłych i dzieci. Uczestnicy będą wspólnie uczyć się różnych technik plastycznych i rzemieślniczych, inspirowanych Gdańskiem, jego dziejami, dziedzictwem kulturowym i otaczającą mieszkańców architekturą.

Spotkania będą odbywały się w każdą sobotę o godzinie 10:30 w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47, począwszy od 16 września 2023 roku. Liczba miejsc jest ograniczona. Obowiązują zapisy na adres mailowy: edukacja[at]muzeumgdansk.pl

Karnet na wszystkie 32 zajęcia można zakupić w cenie 640 złotych. Koszt jednego warsztatu to 30 złotych, niezależnie od wieku uczestnika. Można zgłosić się na wszystkie zajęcia i opłacić udział (wówczas mamy gwarantowane miejsce ) lub dopisać się na dowolnie wybrany warsztat (pod warunkiem, że będą jeszcze wolne miejsca).

Warsztaty poprowadzi Paulina Mazur, polska artystka, gdańszczanka. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w tym licencjat z Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych ze specjalizacją Animacji Kultury oraz magisterium z Grafiki Warsztatowej.

Terminy nadchodzących zajęć

  • 16.09.2023 – warsztaty krawieckie
  • 23.09.2023 – warsztaty krawieckie
  • 30.09.2023 – papierowe maski
  • 7.10.2023 – pajacyki

Rodzinna Akademia Sztuk to cykl zajęć, które zakończą się w 8 czerwca 2024 roku. Więcej o cyklu zajęć na muzeumgdansk.pl.

Warsztaty artystyczne dla dorosłych „NETSKO sztuki”

Zajęcia dla osób pełnoletnich są połączeniem nauki warsztatu i technik artystycznych ze zmysłowym doświadczaniem sztuki. Poprowadzi je Vasyl Netsko, malarz i rzeźbiarz oraz mistrz spotów sylwetkowych. Zajęcia są przeznaczone dla osób dorosłych. Spotkania będą się odbywały w grupach w soboty i niedziele od października 2023 roku.

Zajęcia w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47 odbywać się w soboty i niedziele co dwa tygodnie, począwszy o 1 października 2023 roku. Zajęcia w soboty odbywać się będą w godzinach 16.00-18.30, a w niedziele w godzinach 12:00-14:30.

Opłata miesięczna od uczestnika 80 złotych, niezależnie od ilości spotkań w miesiącu.

Vasyl Netsko to artysta z Ukrainy, urodzony w 1977 roku w Białej Górze, pod Lwowem. Darczyńca Muzeum Gdańska. Jest mistrzem sztuki ludowej, ukończył Tarnopolską Wyższą Szkołę Zawodową Technologii i Projektowania z dyplomem (rzeźba w drewnie). Mieszka w Gdańsku, zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, płaskorzeźbą na ścianie. Brał udział w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach na terytorium Ukrainy i Polski. W 2014 roku był laureatem 18 Międzynarodowego Salonu Jesiennego "Wysoki zamek" w Pałacu Sztuki we Lwowie. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców "Przystanek Sztuka" w Straszynie.

„M&M, czyli z Maluszkami w Muzeum”

Program z „M&M, czyli z Maluszkami w Muzeum” adresowany jest do osób indywidualnych, opiekujących się małymi dziećmi w domu. Celem zajęć jest wskazanie dobrych praktyk i zabaw rozwijających kreatywność i funkcje poznawcze małego człowieka. Edukatorzy nie zastępują opiekunów, ale animują wspólnie spędzony czas. Pomogą w tym same zabytki, rzeźby i obrazy oraz specjalnie przygotowane ćwiczenia i zabawy.

Godzinne zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w okresie od października 2023 roku do maja 2024, w przedostatnie piątki miesiąca (z wyjątkiem 15 grudnia 2023 r.) o godzinie 10:30 i 12:15. Warunkiem powstania grupy jest zapisanie co najmniej sześciorga dzieci z opiekunami. Każdemu dziecku musi towarzyszyć jeden (do dwóch) opiekunów. Dotyczy to także rodzeństwa.

Cena karnetu wynosi 160 zł i obejmuje uczestnictwo opiekuna wraz z dzieckiem. Przy zakupie karnetu można zapisać na cały cykl dodatkowego uczestnika, dziecko lub opiekuna, w cenie 80 złotych. Istnieje również opcja zapisania dodatkowego uczestnika na wybrane zajęcia. W tym wypadku opłata wzrasta o 10 złotych za każde z zajęć.

Harmonogram spotkań 2023

  • 10.2023, temat: Rodzina Królewska, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47; antonimy: cicho - głośno
  • 11.2023, temat: Jak będę duża/y to zostanę rycerzem, Dwór Artusa, Długi Targ 43/44; antonimy: ciężki - lekki
  • 15.12.2023, temat: Uroczysta kolacja, Dom Uphagena, ul. Długa 12; antonimy: duży – mały

Załączniki