dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska
Data publikacji 15:14
Cmentarze bohaterów 2023. Gdańskie upamiętnienie AK-owców
Muzeum Gdańska wspólnie z partnerami z organizacji pozarządowych, harcerzami i uczniami organizuje lekcję historii na trójmiejskich cmentarzach, na których spoczywają żołnierze Armii Krajowej. Poznawanie przeszłości jest również okazją do uporządkowania grobów weteranów walk o wolność. To również niepowtarzalny moment spotkania świadków historii, bowiem w tej żywej lekcji niezmiennie od lat uczestniczą żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego.
– Po II wojnie światowej Trójmiasto stało się nowym domem dla wielu przybyszów z Polski centralnej i przedwojennych województw wschodnich. Byli wśród nich żołnierze Armii Krajowej, którym udało się uniknąć aresztowania przez sowietów lub tacy, którzy wiązali się z Gdańskiem po wieloletnich zsyłkach – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska, pomysłodawca akcji. Zdarzało się, że po śmierci jedynymi osobami, które odwiedzały ich groby byli koledzy z oddziału. Gdy i ich zabrakło, opiekę sprawują szkoły, instytucje, fundacje, stowarzyszenia i nasze Muzeum. W tym roku zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w akcję „Cmentarze bohaterów”, które obejmie dwa trójmiejskie cmentarze.
Po raz trzeci akcja obejmie Sopot. W czwartek, 26 października 2023 roku, o godz. 10.30 uczestnicy spotkają się na Kwaterze Akowskiej na Cmentarzu Łostowickim.. W piątek, 28 października, od godz. 9.30 uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Armii Krajowej zadbają o nagrobki Członków Polskiego Państwa Podziemnego na Cmentarzu Parafialnym w Sopocie.
Lekcje pamięci dla młodzieży od 2011 roku
Akcja „Cmentarze bohaterów” łączy w sobie muzealną lekcję, wolontariat i spotkanie ze świadkiem lub uczestnikiem wydarzeń.
– Pierwszą lekcję na gdańskim Cmentarzu Srebrzysko zorganizowaliśmy wspólnie z Wiesławem Gierłowskim w 2011 roku, znanym artystą, historykiem sztuki, wieloletnim przyjacielem Muzeum Bursztynu, który służył w 77 pułku piechoty AK – mówi Mateusz Jasik, kierownik Wartowni nr 1, oddziału Muzeum Gdańska. – Podczas lekcji uczestnicy mogli wysłuchać relacji z operacji „Ostra Brama” przeprowadzonej w ramach „Akcji Burza” tuż nad grobem jego dowódcy, komendanta okręgu Nowogródek, cichociemnego Adama Szydłowskiego „Poleszuka”.
Lekcja wrażliwości dla wszystkich
W poprzednich edycjach kombatanci, uczniowie i historycy odwiedzali groby żołnierzy Armii Krajowej i powojennego podziemia niepodległościowego.
– Podczas kilkugodzinnej lekcji jesteśmy w stanie odwiedzić i uporządkować kilkanaście grobów. Najważniejsze jest jednak to, aby uczniowie, gdy już będą odwiedzać cmentarze wraz ze swoimi rodzicami, nie przechodzili obojętnie obok miejsc, gdzie są pochowani żołnierze kampanii polskiej 1939 r., Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierze generała Andersa i generała Maczka – mówi Mikołaj Wysiecki, nauczyciel historii SP 60 w Gdańsku partner wydarzenia. – Zawsze mi zależało na tym, aby docenili, że są ostatnim pokoleniem, które może jeszcze porozmawiać z bohaterami II wojny światowej i pamiętali, co im zawdzięczają.
Organizatorami akcji są Stowarzyszenie Kwatera Akowska na Cmentarzu Łostowickim, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenie im. Bolesława Srockiego, Muzeum Sopotu oraz Muzeum Gdańska
Cmentarze bohaterów. Gdańsk
- Kiedy: 26 października 2023 (czwartek), godz. 10.30-12.00
- Gdzie: Cmentarz Łostowicki (Kwatera AK), ul. Łostowicka 35
- Wstęp: wolny
Cmentarze bohaterów. Sopot
- Kiedy: 28 października 2023 (piątek), godz. 9.30-11.00
- Gdzie: Cmentarz Parafialny w Sopocie, ul. Jacka Malczewskiego 18
- Wstęp: wolny