Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Biuro prasowe Muzeum Gdańska

Grafika wystawy Cenecka, mat  UMG
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 17:08

30 lat pracy twórczej Doroty Ceneckiej. Bursztynowy wernisaż w Domu Uphagena

W piątek, 27 października o godz. 19.00 w Domu Uphagena odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy „Cenecka 93/23. 30 lat pracy twórczej”. Podczas spotkania zostanie doceniona długoletnia praca projektantki i złotniczki, która otrzyma m.in. medal Prezydenta Miasta Gdańska za promocję Gdańska - Światowej Stolicy Bursztynu.

Piątkowy wieczór będzie też okazją do uhonorowania Doroty Ceneckiej Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło za zasługi”, którą wręczy przedstawiciel Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich oraz Medalem Zasłużonych Ludzi Morza, który wręczy Marcin Makowski, dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich. Z kolei Międzynarodowe Targi Gdańskie SA podziękują artystce za 10 lat współpracy przy rozwoju największych na świecie targów bursztynu Amberif. Podziękowania wręczy Paweł Orłowski, wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Medal Prezydenta Miasta Gdańska za promocję naszego miasta jako światowej stolicy bursztynu wręczy artystce Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

30 lat z bursztynem

Dorota Cenecka rozpoczęła swoją pracę z bursztynem bałtyckim 30 lat temu w Gdańsku. Dziś jest znaną twórczynią form złotniczych, której prace są prezentowane i sprzedawane na całym świecie. Artystka posiada tytuł mistrza złotnictwa i mistrza bursztyniarza oraz przewodniczy Radzie Programowej Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. Jej prace znajdują się w Muzeum Bursztynu w Gdańsku i w Muzeum Zamkowym w Malborku, a także w kolekcjach prywatnych. Dorota Cenecka jest twórczynią łańcuchów Prezydent Gdańska (jego replika znajduje się w Muzeum Bursztynu, oddziale Muzeum Gdańska) i Burmistrza Władysławowa.

Od 8 lat Dorota Cenecka prezentuje swoją biżuterię na pokazach mody podczas targów Amberif w Gdańsku, ale także w ramach Polskiego Pawilonu na Expo 2015 w Mediolanie i Expo 2020 w Dubaju oraz podczas Milano Fashion Week w 2022 i 2023 roku. Projektantka ma na koncie wiele nagród i wyróżnień, udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i zagranicą. Chętnie angażuje się w różne projekty związane z bursztynem bałtyckim i promocją Gdańska- światowej stolicy bursztynu, organizuje warsztaty dla młodzieży i studentów nie tylko z Polski, pomaga przy organizacji wystaw, realizuje statuetki i kolekcjonuje prace innych artystów z Polski i zagranicy.

Artystka działa w Stowarzyszeniu Twórców Form Złotniczych, współpracuje z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi Pomorską Izbą Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Związkiem Miast i Gmin Morskich.

Bursztynowo nieszablonowe. Jest ich blisko 150

Dorota Cenecka już po raz drugi będzie prezentować swoje prace w Muzeum Gdańska. W 2019 roku dużym powodzeniem cieszyła się wystawa z cyklu "Dizajn w Domu Uphagena", w ramach której zaprezentowano prace autorki i Przemysława Kusia, autora rzeźb w bursztynie bałtyckim.

– Tym razem wystawa zostanie poszerzona o inne ciekawe projekty Doroty Ceneckiej – mówi Robert Pytlos z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. – We wnętrzach zabytkowego Domu Uphagena zaprezentujemy około 150 prac, w tym obiekty wykonane specjalnie na jubileuszową wystawę, ale także prace prezentujące szeroki dorobek twórczy artystki na przestrzeni trzech dekad. Wystawę uzupełnią kolorowe fotogramy prac prezentowanych na pokazach mody i sesjach fotograficznych.

Organizatorami wystawy są Miasto Gdańsk, Muzeum Gdańska, Związek Miast i Gmin Morskich Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych.

Wydarzenie towarzyszące jesiennej odsłonie edycji Międzynarodowych Targów Biżuterii i Bursztynu Amberif odbędzie się w ramach cyklu Akademia Bursztynu realizowanego przez Muzeum Gdańska. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Wystawę będzie można zwiedzić w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12 od 28 października (sobota) do 26 listopada 2023 (niedziela). W poniedziałki oraz wtorki jest nieczynna. Godziny otwarcia oddziału oraz ceny biletów wstępu dostępne są na stronie internetowej Muzeum Gdańska w zakładce Domu Uphagena.

Akademia Bursztynu. Spotkanie 9: wernisaż wystawy Cenecka 93/23

  • Kiedy: 27 października 2023 (piątek), godz. 19.00
  • Gdzie: Dom Uphagena, salon oraz sale wystaw czasowych, ul. Długa 12
  • Wstęp: wolny

Cenecka 93/23. 30 lat pracy twórczej. Wystawa czasowa

  • Kiedy: 28 października – 26 listopada 2023
  • Gdzie: Dom Uphagena, ul. Długa 12
  • Wstęp: muzeumgdansk.pl
  • Wystawa nieczynna: poniedziałki i wtorki

Załączniki